Konie gorącokrwiste

koń w typie gorącokrwistym

Zrównoważone i wszechstronne – konie gorącokrwiste zachwycają miłośników koni na całym świecie.

Konie ras gorącokrwistych są wykorzystywane na całym świecie jako konie sportowe i rekreacyjne. Łączą w sobie cechy koni z dwóch przeciwnych biegunów: Temperamentnych koni pełnej krwi i spokojnych koni zimnokrwistych. O dalszych, niewątpliwych zaletach tych pięknych zwierząt, przekonasz się w przygotowanej przez nas charakterystyce.

Pokrój: Złoty środek

Wśród ras koni wyróżniamy różne typy, a konie gorącokrwiste stanowią jeden z nich. Wbrew temu, co może sugerować sama nazwa, o zaliczeniu konia do grupy koni zimnokrwistych, koni pełnej krwi czy koni gorącokrwistych nie decyduje oczywiście temperatura ich ciała czy krwi. Podczas, gdy konie zimnokrwiste są duże i silne, konie pełnej krwi są drobniejszej budowy, która umożliwia im rozwijanie większych prędkości w galopie.

Z kolei konie gorącokrwiste łączą w sobie różne cechy koni pełnej krwi i koni zimnokrwistych, co czyni je zwierzętami bardzo wszechstronnymi. Chociaż są szybsze i zwinniejsze niż konie zimnokrwiste, nie dorównają pod tym względem koniom pełnej krwi, zwłaszcza jeśli chodzi o wyścigi na dłuższych dystansach. Ponadto, pomimo podobnej masy mięśniowej, są nieco cięższej budowy niż konie pełnej krwi, ale nie tak masywne i silne jak konie zimnokrwiste.

Ich eksterier jest harmonijny i elegancki, a wzrost waha się w granicach od 150 do 180 centymetrów.

Charakterystyczną cechą tych koni jest prosta i wydatna głowa, z grubą, długą grzywą. Podobnie jak w przypadku dostojnych koni pełnej krwi, wysoko osadzony ogon nadaje im szlachetnego wyglądu. Jeśli chodzi o maść, konie gorącokrwiste występują w praktycznie każdym umaszczeniu, od kasztanowatego po siwe, zdarzają się również egzemplarze srokate.

Do popularnych ras koni gorącokrwistych zaliczamy konie hanowerskie, holsztyńskie, westfalskie czy trakeńskie. Nazwa rasy często wskazuje na jej pochodzenie.

Kare, siwe (tak jak koń andaluzyjski na zdjęciu), kasztanowate lub gniade: W przypadku koni gorącokrwistych wachlarz barw jest wyjątkowo szeroki.

Charakter: Sympatyczni towarzysze

Mówi się, że przedstawiciele tego typu koni są zwierzętami salonowymi: Ich przyjazne usposobienie i przywiązanie do opiekuna czynią je idealnymi towarzyszami „koniarzy” i każdego, który miłośnikiem koni chciałby zostać.

Również ich charakter łączy w sobie najlepsze cechy koni zimnokrwistych i koni pełnej krwi. Pod względem temperamentu, konie gorącokrwiste są żywsze niż konie zimnokrwiste, ale są bardziej zrównoważone niż konie pełnej krwi.

Dzięki swojej otwartości na naukę i łagodnemu charakterowi, są wdzięcznym obiektem szkoleń. Chętnie współpracują z człowiekiem, łatwo się uczą i są inteligentne – prawie tak, jak psy, którym przyjemność sprawia nauka nowych sztuczek.

Przeznaczenie: Idealne konie rekreacyjne i sportowe

Konie gorącokrwiste szybko się uczą i są bardzo ambitne. Świetnie sprawdzają się w dyscyplinach takich jak wszechstronny konkurs konia wierzchowego, sporty zaprzęgowe czy skoki przez przeszkody, ale również jako konie rekreacyjne, rodzinne, czy nawet jako końscy terapeuci.

Poszczególne rasy koni gorącokrwistych charakteryzują się konkretnymi cechami użytkowymi. Polski koń gorącokrwisty jest szczególnie predestynowany do wszechstronnego konkursu konia wierzchowego czy skoków przez przeszkody. Bawarski koń gorącokrwisty jest koniem, który sprawdzi się zarówno w sporcie, jak i jako koń rodzinny. Z kolei konie andaluzyjskie będą idealne dla początkujących adeptów jeździectwa. Jeśli chodzi o osiągnięcia sportowe, bezkonkurencyjne okazują się być konie hanowerskie, które regularnie wygrywają zawody najwyższej rangi i przywożą złote medale z igrzysk olimpijskich.

W jakim wieku mogę rozpocząć przygodę z jeździectwem? W naszym artykule Jazda konna nie tylko dla dzieci dowiesz się, dlaczego ta dyscyplina jest idealna również dla dorosłych.

Konie gorącokrwiste, takie jak Hanowery, są urodzonymi sportowcami i wielokrotnie poprowadziły swoich jeźdźców do zwycięstwa na niejednej olimpiadzie.

Ciężkie konie gorącokrwiste

Wśród wielu ras tego typu koni, wyróżniamy dodatkowe trzy, które odbiegają od typowej charakterystyki:

  • Koń wirtemberski starego typu,
  • Koń oldenburski starego typu oraz
  • Ciężki koń saksońsko-turyński.

Te rasy wyróżnia szczególnie mocna budowa, która czyni je idealnymi końmi pociągowymi, a ich hodowla jako takich ma długą tradycję. W połowie XX wieku były bliskie wymarcia, ale pasjonatom tej rasy udało się utrzymać ją do dziś.

Warunki utrzymania: Nieskomplikowane i towarzyskie

Zapewnienie dużej dawki ruchu sprawi, że konie te będą cieszyły się dobrą kondycją. Poza tym, niezbędny jest im kontakt z innymi końmi.

Można im to zapewnić na przykład w ramach chowu bezstajennego czy wolnowybiegowego. Jako że konie gorącokrwiste są bardziej odporne na choroby niż pozostałe typy koni, w większości przypadków takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi.

Ze względu na fakt, że konie te bardzo przywiązują się do człowieka, dla ich dobrego samopoczucia niezbędny jest kontakt z ich opiekunem i zapewnienie odpowiedniego zajęcia, aby w ich życie nie wkradła się nuda.

Żywienie: Regularne, ale w niewielkich ilościach

Konie gorącokrwiste zaliczane są do koni łatwych w żywieniu. Oprócz bogatej w błonnik paszy objętościowej, większość z nich nie potrzebuje dodatkowej paszy treściwej. Siano i słoma powinny stanowić podstawę ich diety i być stale dostępne, na przykład w siatce na siano, natomiast paszę warto uzupełniać w minerały i witaminy.

Należy jednak uważać, aby koni nie przekarmiać, co w niedługiej perspektywie może doprowadzić do ich nadwagi. Oczywiście w przypadku koni ciężkich, przy dużym obciążeniu pracą, racje żywieniowe należy odpowiednio dostosować. To samo dotyczy koni sportowych, trenowanych na przykład w kierunku skoków przez przeszkody.

Zdrowie: Odporne i wytrzymałe

Hodowla koni gorącokrwistych różnych ras jest bardzo elastyczna, wiele z nich posiada otwarte księgi stadne, dopuszczające możliwość praktycznie dowolnego krzyżowania ras w celu uzyskania pożądanych cech. Z tego względu tak wiele z nich jest bardzo odpornych i wytrzymałych, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Pomimo tego, wymagają one naturalnie takiej samej opieki i uwagi jak pozostałe typy koni.

Długość życia

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków utrzymania i żywienia, przedstawiciele tego typu koni mogą dożyć dwudziestu lat, a nierzadko zdarza się, że ich opiekunowie świętują dwudziestą piątą rocznicę urodzin swoich podopiecznych.

Zakup: Duży wybór i rozpiętość cenowa

Czy zrównoważony charakter i sportowe ambicje tych pięknych przedstawicieli końskiej rodziny przyprawiają Cię o szybsze bicie serca? Jeśli chcesz zostać dumnym posiadaczem tego zwierzaka, możesz wybierać spośród 100 ras w różnych kategoriach cenowych. Przy odrobinie wysiłku, na pewno znajdziesz kandydata na idealnego towarzysza.

W kwestii cen wybór również jest szeroki. Ceny za młode konie są duże niższe niż w przypadku koni starszych, dobrze ujeżdżonych, z dobrym obustronnym pochodzeniem. Konia gorącokrwistego można kupić bezpośrednio od hodowcy lub od prywatnego właściciela, na specjalistycznych giełdach czy aukcjach.

Tak, jak w przypadku innych zwierząt należy dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego konia dla nas, zgodnie z jego zakładanym przeznaczeniem i zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, aby lepiej go poznać.

Koń pełnej krwi czy koń gorącokrwisty?

Szukając konia sportowego, często zadajemy sobie pytanie jakiego konia wybrać. Aby na nie odpowiedzieć, musimy określić sposób, w jaki mamy zamiar naszego wierzchowca wykorzystywać.

Konie pełnej krwi są co prawda lepszymi końmi wyścigowymi, ale ich utrzymanie i charakter stawiają przed nami większe wyzwania. W przypadku początkujących adeptów jeździectwa, lepszym wyborem będzie koń gorącokrwisty, ponieważ sprawdzi się doskonale również jako koń rekreacyjny.

Pochodzenie: Elastyczność hodowli

Już w XVIII wieku europejscy rolnicy hodowali konie, wykorzystując je jako pomocników w gospodarstwie. W przypadku koni holenderskich, ich hodowla sięga jeszcze dalej, bo aż do XVI wieku. Na początku hodowano głównie ciężkie konie gorącokrwiste z domieszką koni zimnokrwistych. Poprzez krzyżowanie z końmi arabskimi, w XIX wieku uzyskano typ konia bardziej zwinnego, eleganckiego, który był chętnie wykorzystywany również w armii.

Do dziś hodowla koni gorącokrwistych charakteryzuje się większą elastycznością niż hodowla koni pełnej krwi angielskiej. Dopuszcza ona również krzyżowanie z innymi rasami. Z tego względu, hodowla koni gorącokrwistych posiada tak zwaną otwartą księgę stadną, co oznacza, że można w niej umieszczać konie, których rodzice nie zostali w niej zarejestrowani.

Podsumowanie: Konie gorącokrwiste – wszechstronne konie zarówno dla amatorów jak i zawodowców

Ze względu na mnogość ras i zrównoważony charakter, konie te cieszą się bardzo dużą popularnością. Sprawdzają się doskonale w różnych dyscyplinach sportowych, od ujeżdżenia po sporty zaprzęgowe, są również doskonałymi końmi rekreacyjnymi dla początkujących.

Jednak bez względu na rasę, właściciele wierzchowców w każdym przypadku muszą być gotowi na poświęcenie im dużej ilości czasu i na odpowiednie inwestycje związane z zapewnieniem właściwych warunków utrzymania, ale mogą być pewni, że ich podopieczni odwdzięczą im się swoim wspaniałym charakterem i oddaniem.

Najczęściej polecane