Wychowanie konia

jak wychować konia

Wychowanie konia nie jest sztuką łatwą. Wielu miłośników koni nie wie, że to przede wszystkim i głównie od człowieka zależą postępy w wychowaniu konia i polepszenie się wzajemnej relacji człowieka ze zwierzęciem. Konie nie muszą zachowywać się rozsądnie czy przewidywalnie, nie znają pojęć, jak „dobre” czy „złe” zachowanie. Nie będą komuś posłuszne, ponieważ go „lubią” – wręcz przeciwnie.

Wychowanie konia rozpoczyna się już przy pierwszym spotkaniu

Podczas gdy my skupiamy się na wielkości, umaszczeniu i pięknej grzywie konia, on skupia się na jednym: naszej mowie ciała. Jesteśmy niebezpiecznymi drapieżnikami, dominującymi czy niższymi rangą zwierzętami? W stadzie koni istnieje jasna hierarchia – także człowieka koń przyporządkuje do określonej rangi, niższej lub nadrzędnej wobec własnej. Zdecydowanie częściej koń zaufa osobie, którą uzna za wyższą rangą, która będzie mogła zagwarantować mu ochronę w niebezpiecznej sytuacji.

W praktyce raz przyznana ranga jest bardzo trudna do zmienienia, dlatego należy starać się wywrzeć na koniu wrażenie osoby dominującej już przy pierwszym spotkaniu. Bardzo ważna jest przy tym kontrola własnej mowy ciała oraz konsekwencja w obejściu z koniem.

Konsekwencja w małych gestach – przykłady

Nie przesuwaj się. Jeśli koń będzie chciał przejść, ma Cię obejść. Nie pozwól się przegonić, zawsze stanowczo odpieraj próby podejmowane przez konia.

Jeśli koń pozwoli się złapać lub osiodłać, należy go nagrodzić, na przykład podając mu smakołyk dla konia. Złe zachowanie nie powinno być nagradzane!

Jako zwierzę o randze nadrzędnej Ty masz decydujące zdanie odnośnie drogi, którą idziecie. To samo tyczy się oczywiście treningu na ujeżdżalni.

Szukasz karmy dla pupila? Przejrzyj naszą ofertę produktów dla psa lub dla kota na zooplus.pl!

 

Najczęściej polecane