Zbrojnik zebrowaty

zebrawels weiss

Zbrojnik zebrowaty (Hypancistrus zebra)

Zbrojnika zebrowatego, znanego wcześniej jako numer L46, sklasyfikowano w roku 1991, wówczas opisano jego wygląd i nadano mu nazwę do niego dość adekwatną. Akwaryści nazywają go też zbrojnikiem zebrą, gdyż tego właśnie afrykańskiego ssaka za sprawą swojego ubarwienia przywodzi na myśl. L46 to nietuzinkowa i zdecydowanie wyróżniająca się spośród innych mieszkańców akwariów ryba, dlatego też zapłacić za nią trzeba również nieniską cenę.

Wygląd L46

Zbrojnik zebra osiąga z reguły od 8 do 10 cm długości i może dożyć nawet 15 lat. Posiada charakterystyczne ubarwienie łusek w biało-czarny wzorek przypominający paski na ciele zebry. Jeśli L46 odczuwa stres, jego białe paski zmieniają kolor na różowy lub nawet czerwony.

Hypancistrus zebra

Rozróżnianie płci

U zbrojników zebrowatych rozróżnienie płci jest stosunkowo trudne. Samce są zwykle troszeczkę pełniejsze, mają ciut mniej kanciastą głowę i są zwykle nieco większe od osiągających do 9 cm długości samic. Kostne płytki na ciele są u samców dłuższe niż u samic. Ponadto samce posiadają dodatkowe płytki kostne na pierwszym promieniu płetwy piersiowej, których samice nie posiadają.

pokarm dla rybek

Co jedzą zbrojniki zebrowate?

Hypancistrus zebra są rybami mięsożernymi. Najchętniej posilają się larwami, zarówno żywymi, jak i mrożonymi, czy też w postaci galarety (np. Tetra Fresh Delica), ale przyjmą także inne białka zwierzęce. Ponieważ zbrojniki zebrowate są aktywne w ciągu dnia, można podawać im pokarm o każdej porze; nie tak, jak u niektórych sumowatych – zaraz przed wyłączeniem oświetlenia akwarium. Od czasu do czasu należy podawać rybom dodatkowe witaminy do regularnej karmy. Karmić ryby sumowate można pokarmem w płatkach, tabletkach, pokarmem mrożonym oraz żywym pokarmem.

Pielęgnacja zbrojnika zebry

Ta pochodząca z wód rzeki Xingu w północnej Brazylii ryba sumowata nie stawia wysokich wymagań względem jakości wody. Wartości wody powinny być naturalnie regularnie kontrolowane, a sama woda wymieniana. Zbrojnik zebra preferuje wodę bogatą w tlen, miękką i lekko kwaśną (pH poniżej 7, twardość węglanowa około 4) o temperaturze od 25 do 30°C. Najlepiej, jeśli woda posiadałaby lekki strumień. Jako podłoże do akwarium dla zbrojników użyj drobnego żwirku. Zapewnij im także możliwie jak najwięcej zakamarków do schowania się, na przykład rośliny akwariowe, korzenie czy kamienie z jaskiniami. L46 to pokojowo nastawiona ryba i może harmonijnie koegzystować z innymi pokojowymi, niewielkimi rybkami.

Hodowle zbrojników zebrowatych

By utrzymać w akwarium zbrojnika zebrę, wystarczy temperatura 24°C, jednak do prowadzenia hodowli tych ryb potrzebne są wyższe temperatury – co najmniej 28°C. Ponadto ważny jest także bystry prąd, który napowietrzałby jamy, gdzie składowana jest ikra. Na gniazda na ikrę nadaje się praktycznie wszystko, od skorupy kokosa po doniczkę na kwiatki, przy czym jednak zdecydowanie najbardziej przez zbrojniki lubiane są wąskie rureczki. Samiczka zbrojnika składa jajeczka o zaskakująco dużej średnicy około 5 mm. Duża samica może złożyć ich nawet 20, zazwyczaj jednak ich liczba nie przekracza 10. Zaraz po złożeniu jaj samica zostaje wypędzona z jamy, samiec strzeże ikry sam. Rozwój młodych w ikrze trwa stosunkowo długo, bo około tygodnia, po wykluciu się pozostają w jamie jeszcze około dwóch, zanim mogą swobodnie pływać i odżywiać się artemią.

Zbrojnik zebrowaty w środowisku naturalnym

Pogłowie zbrojników zebrowatych w rzece Xingu – ich naturalnym środowisku – zostało znacząco przerzedzone za sprawą wybudowania na niej elektrowni wodnej Belo Monte. Plany budowy snuto już w latach 80’, jednak spotykało się to zawsze z burzliwą krytyką ze strony działaczy na rzecz środowiska oraz mieszkańców tamtych okolic, gdyż wiadomo było, jak wielką szkodę budowa przyniesie naturze. Poszkodowane są wszystkie ryby żyjące w wodach Xingu, które przez stulecia przystosowane były do panujących w niej niezmiennie warunków. Rwąca rzeka za sprawą elektrowni stała się spokojnym zbiornikiem zaporowym, co wpłynęło negatywnie na jej natlenienie i dla zbrojników obfituje w brzemienne skutki. Zakończenie budowy zaplanowano na rok 2019.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!