Pielęgnica Flower Horn

pielęgnica flower horn

Rzucająca się w oczy, niepowtarzalna i pełna charakteru: Pielęgnica Flower Horn przyciąga swoim fascynującym wyglądem miłośników na całym świecie. Ta ryba hodowlana jest szczególnie popularna w Azji oraz USA. Również u nas rośnie zainteresowanie tą spektakularną odmianą pielęgnic. Dowiedz się więcej o cechach charakterystycznych oraz hodowli pielęgnic Flower Horn.

Skąd pochodzi pielęgnica Flower Horn?

Szczególnie interesująca jest w tym przypadku kwestia pochodzenia, ponieważ Flower Horn to odmiana, która w tej formie nie występuje w naturze. Dokładniej rzecz biorąc, pielęgnica Flower Horn jest krzyżówką różnych gatunków południowoamerykańskich pielęgnic (Cichliden). Odmiana wywodzi się z Azji, prawdopodobnie z Malezji, Tajlandii oraz Tajwanu. Wśród hodowców i miłośników odmiana Flower Horn nazywana jest również Hua Luo Han. Nazwa ta pochodzi z buddyzmu i oznacza coś w rodzaju „coś bardzo specjalnego”. Wszystkie formy hodowlane zebrano pod nazwą naukową rodzaju Cichlasoma.

Jakie różne hybrydy występują?

W akwarystyce znane są różne hybrydy tej odmiany ryb. Nie jest łatwo przejrzeć różne linie oraz dźwięczne nazwy ryb. Oryginalne odmiany hybrydowe od kilku hodowców z różnych krajów to:

 • Louhan
 • Kamfa
 • King Kamfa
 • Kamfamalau
 • Faders
 • Zhen Zhu
 • Golden Monkey
 • Tan King
 • Indo Malau

Z biegiem czasu, zwłaszcza w USA, doszły inne odmiany, takie jak King Kong, Golden Base, Thai Silk czy Rising Rainbow – jeśli wymienić tylko kilka. Nawiasem mówiąc, pierwsze osobniki Flower Horn pojawiły się w Polsce w latach 90-tych.

Jak wyglądają pielęgnice Flower Horn?

Ze względu na liczne odmiany hodowlane, nie możemy w tym momencie opisać typowego osobnika Flower Horn, ale istnieją bardzo wyraźne cechy, dzięki którym można wyraźnie rozpoznać rodzaj Cichlasoma. Angielskie słowo flowerhorn zawiera słowo „kwiat” oraz słowo „róg” – oba odnoszą się do cech zewnętrznych ryby. Pogrubiony czarny rysunek oraz plamy wzdłuż linii bocznej aż do głowy i oczu są określane jako kwiat, róg natomiast jest bez wątpienia widocznym garbem na przodzie głowy zwierząt, który może różnić się rozmiarem w zależności od odmiany.

Z uwagi na to, że mamy do czynienia z rybą czysto hodowlaną, Hua Luo Han podlega specjalnemu standardowi, który opiszemy tutaj. Krępe ciało pielęgnicy Flower Horn jest owalne i może osiągnąć długość do 30 centymetrów. Klasyczna pielęgnica Flower Horn ma przeważnie czerwone umaszczenie z jasnoniebieskimi, a nawet zielonymi łuskami. Tutaj jednak różnorodność odmian hodowlanych jest prawie nieograniczona. W każdym razie wszystkie kolory powinny być wyraźnie zdefiniowane i połyskiwać.

Czym różnią się samce od samic?

Dorosłych samców i samice odmiany Flower Horn  można stosunkowo łatwo rozpoznać, na przykład po różnicy w wielkości. Ponieważ samce są zwykle nieco większe niż samice, a garb samców jest również przeważnie bardziej wyraźny. W większości linii samice mają również czarne kropki na płetwach grzbietowych, podczas gdy samce mają zazwyczaj dłuższe płetwy odbytowe i grzbietowe. Przede wszystkim otwór odbytu ryby dostarcza informacji o płci. Ma kształt litery V u samców i U u samic.

Jak zachowuje się ryba Flower Horn?

Pielęgnice Flower Horn to fascynujące zwierzęta, które niektórzy akwaryści niemal czczą i hodują jako zwierzęta domowe. Szczególnie w Azji, a także w USA panuje prawdziwy hype na rzucające się w oczy ryby akwariowe. Fani uwielbiają osobowość pielęgnic Flower Horn, które często pozwalają się nawet dotknąć swojemu opiekunowi. Ale uważaj, pielęgnica ta ma ostre zęby i może ugryźć. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt domowych, pielęgnicom Flower Horn czasami nadaje się nawet imiona.

W kontaktach z przedstawicielami tego gatunku okazują się one dosyć agresywne i terytorialne. W Azji i USA Hua Luo Han jest często trzymany pojedynczo. Z kolei w Europie preferowana jest hodowla w parach lub nawet w małych grupach z jednym samcem i dwiema samicami. Upewnij się, że te wojownicze ryby są podobnej wielkości – aby nikt nie został na straconej pozycji.

Zasadniczo pielęgnica ta potrzebuje otwartych przestrzeni do pływania i wiadomo, że pasjonuje ją kopanie w podłożu. Rośliny odgrywają więc podrzędną rolę w ich hodowli, ponieważ zwykle są wykopywane. Jeśli chcesz trochę zieleni w akwarium, najlepiej użyć roślin pływających lub epifitów, które rosną na kamieniach lub korzeniach.

Kiedy pielęgnice Flower Horn składają jaja?

Rozmnażanie jest możliwe, gdy środowisko jest spokojne, a zwierzęta na ogół zwinne. Samice składają jaja na płaskim podłożu. Samica jest wówczas zajęta opieką nad jajami. Tymczasem samiec chroni ląg przed innymi rybami. Po 3–4 dniach wykluwają się młode, a rodzice wspólnie zajmują się odchowem.

Flowerhorn pielęgnica czerwona

Na co należy zwrócić uwagę podczas hodowli?

Ze względu na swój rozmiar, pielęgnice Flower Horn powinny być trzymane w zbiorniku o pojemności co najmniej 500 litrów. Jeśli chcesz trzymać parę we wspólnym akwarium, to zdecydowanie powinna istnieć możliwość oddzielenia ich od siebie – na przykład za pomocą przegrody lub siatki dzielącej. Zawsze może bowiem dojść do ostrej kłótni wśród ryb.

Z reguły pielęgnica Flower Horn jest stosunkowo wytrzymałym przedstawicielem. Ryby najlepiej czują się w wodzie o temperaturze od 25 do 30 stopni Celsjusza, wartości pH od 7 do 8 oraz twardości całkowitej od 5 do 20°dGH. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę wody. Ze względu na wielkość ryb woda szybko ulega zanieczyszczeniu przez ich odchody. Dlatego niezbędny jest duży filtr do wody, który reguluje poziom azotynów. Zasadniczo wymień wodę w akwarium mniej więcej co dwa tygodnie.

Jakie powinno być wyposażenie akwarium?

Jeśli chodzi o dekorację akwarium, możesz zdać się na swój własny gust. W zbiorniku powinno znajdować się kilka korzeni oraz większe kamienie, za którymi pielęgnica może się również ukryć. Upewnij się, że Twoje zwierzęta nie mogą zranić się wyposażeniem, a konstrukcje nie mogą się łatwo przewrócić. Rośliny zapewniają dobre natlenienie wody, a także robią dużą różnicę w wyglądzie akwarium. Odpowiednie są tutaj wytrzymałe rośliny, takie jak anubias lub mikrozorium oskrzydlone. Podłoże powinno być wykonane ze żwirku o wielkości ziarna około 8 milimetrów.

Pielęgnica Flower Horn – zalecenia hodowlane w skrócie

Podsumowaliśmy najważniejsze punkty dotyczące hodowli tej odmiany:

 • Wielkość akwarium: co najmniej 500 litrów
 • Hodowla pojedyncza, parami lub w grupach maksymalnie 3 ryb
 • Temperatura wody: 25–30°C
 • Woda czysta: alkaliczna
 • Poziom pH: 7–8
 • Twardość wody: 5–20°dGH
 • Podłoże: Żwir o wielkości ziarna 8 mm
 • Wytrzymałe rośliny: epifity (anubias, mikrozorium oskrzydlone), rośliny pływające
 • Pokarm: pokarm żywy oraz karma sucha i mrożona
 • Socjalizacja: inne duże ryby ozdobne, takie jak Astronotus, Ocellatus
 • Trudności w utrzymaniu: silne kopanie w podłożu
 • Długość ciała: do 30 centymetrów
 • Przewidywana długość życia: 10 do 12 lat
 • Cechy szczególne: odmiana hodowlana, brak gatunku występującego w naturze

Co jedzą pielęgnice Flower Horn?

Karmiąc swoją pielęgnicę, upewnij się, że jej dieta jest dostosowana i zróżnicowana. Zasadniczo odpowiedni jest standardowy pokarm dla ryb, który można kupić w sklepach akwarystycznych. Ponadto pielęgnica Flower Horn od czasu do czasu potrzebuje specjalnego przysmaku w postaci żywego pokarmu. Mogą to być na przykład małe gupiki lub mączniki. Jeśli nie chcesz podawać żywego pokarmu, dobrym rozwiązaniem jest również mrożona karma. W każdym razie musisz upewnić się, że „zbyt dużo” pokarmu nie zanieczyści akwarium ani nie przyczyni się do nadmiernego tycia u podopiecznych – ponieważ Flower Horny mają do tego tendencję.

Ile kosztuje Hua Luo Han?

W Europie Flower Horn nie jest tak popularny jak w Azji czy Ameryce. Jednak również tutaj, rośnie entuzjazm wobec tej niezwykłej ryby ozdobnej. Ciebie również zafascynowała i chcesz ją kupić? Flower Horn to prawdziwy symbol statusu, zwłaszcza w Azji, a wiele okazów przeszło już z rąk do rąk za kilka tysięcy dolarów. Ale nie martw się – Flower Horna możesz nabyć w sklepach od 200 złotych. Kupując tę pielęgnicę, należy pamiętać, że nie jest to naturalnie występująca ryba. Nadmierne rozmnażanie ryb, takich jak Flower Horn, może czasami oznaczać tortury dla tych zwierząt!

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!