Żywienie labradora retrievera

pożywienie labradora retrievera

Labradory są znane z tego, że jedzą dużo i chętnie.

Prawidłowe żywienie labradora retrievera nie byłoby żadnym problemem, gdyby pozwolić mu samodzielnie decydować: najważniejsza jest duża ilość pokarmu. Labrador należy bowiem do ras, które nie są szczególnie wybredne pod względem jedzenia. Zebraliśmy dla Ciebie informacje, w jaki sposób możesz zapobiegać przejadaniu się swojego pupila, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie labradora retrievera oraz jaki pokarm jest dla niego szczególnie odpowiedni.

Labrador był pierwotnie wykorzystywany jako aporter podczas polowań. Obecnie jest uważany za idealnego psa rodzinnego, ponieważ ma dobroduszny oraz przyjazny charakter i lubi przebywać z ludźmi. Żywienie labradora powinno być uwarunkowane tym, w jakim jest wieku oraz jak bardzo jest aktywny.

Szczenięta labradora retrievera: Prawidłowe karmienie od samego początku

Labrador należy do dużych psów. Dlatego ważne jest, aby nie karmić szczeniąt tej rasy produktami zbyt wysokoenergetycznymi, aby nie rosły za szybko.

Konsekwencją nadmiernego zaopatrzenia w energię jest wyższa niż przewidywana masa ciała oraz rozwój niestabilnych kości. Nie wytrzymują one napięcia mięśni oraz nacisku większej masy ciała, co może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kończyn.

Niemniej, żywienie młodego labradora powinno zawierać sporo składników odżywczych, które mogą wspomagać wzrost, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie osiągają one masę ciała do 35 kilogramów. Aby szczenię labradora miało idealny start w zdrowe psie życie, należy zadbać o to, aby zapewnić mu zbilansowany udział energii, składników mineralnych, pierwiastków śladowych oraz witamin, który zaspokoi jego potrzeby.

Specjalna karma dla młodych labradorów

Najlepiej więc sięgnąć po specjalną karmę dla szczeniąt, gdyż ta zwykle gwarantuje zbilansowaną kompozycję składników odżywczych. Istnieją nawet karmy specjalnie dostosowane do szczeniąt rasy labrador (retriever).

Zalecenia żywieniowe dotyczące karmy dla szczeniąt oparte są na aktualnej masie ciała szczenięcia oraz przewidywanej masie ciała dorosłego psa. Tutaj można się kierować masą ciała rodzica tej samej płci. Ponadto ilość karmy uzależniona jest od poziomu aktywności szczenięcia.

Zakończenie wieku szczenięcego: Żywienie dorosłego labradora (retrievera)

Jeśli Labrador (retriever) jest dorosły, należy zmienić jego żywienie na pokarm dla dorosłych psów. W przypadku bardzo aktywnego psa pokarm może zawierać nieco więcej węglowodanów w celu pozyskiwania energii.

Natomiast w przypadku spokojnego psa należy upewnić się, że zawartość węglowodanów jest umiarkowana, aby nie dopuścić do nadwagi. Zawartość tłuszczu również powinna mieścić się w średnim zakresie.

Zwracaj uwagę na właściwą ilość pokarmu

W celu uniknięcia nadwagi należy również zwracać uwagę na odpowiednią ilość pokarmu. Pod żadnym pozorem nie pozwól, aby labrador (retriever) sam decydował, ile ma jeść. Labradory (retrievery) są dość żarłocznymi psami i zjadłyby znacznie więcej, niż jest to dobre dla nich i ich żołądków. Z drugiej strony to, ile pokarmu jest rozsądne, zależy od wieku, masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej psa.

Z reguły retrieverowi wystarczą jeden lub dwa posiłki dziennie, które zawsze powinny mieć miejsce o tej samej porze. W przypadku podawania psu przysmaków między posiłkami, należy odjąć tę ilość od dziennej ilości podawanej karmy, czyli włożyć do miski odpowiednio mniej pokarmu.

Żywienie labradora retrievera: Wybór odpowiedniego pokarmu

Co jeszcze jest ważne przy wyborze odpowiedniego pokarmu dla labradora (retrievera)? Zbilansowane żywienie charakteryzuje się z reguły wysoką zawartością mięsa. Mięso jest najważniejszym źródłem białka dla psa.

Warzywa i owoce (około 20 do 30 procent) dostarczają również ważnych witamin i składników pokarmowych w posiłku psa. Zboża natomiast są potrzebne psu tylko w niewielkich ilościach. Dlatego zbyt wysoka zawartość zbóż wskazuje zwykle na karmę gorszej jakości.

To, czy wolisz karmić swojego labradora (retrievera) mokrą czy suchą karmą, zależy wyłącznie od Ciebie – oraz od preferencji Twojego czworonożnego przyjaciela. Ponieważ obie karmy mają swoje zalety:

Zalety karmy mokrej

  • Pies wchłania płyny wraz z pokarmem, ponieważ karma mokra zawiera ok. 70% wilgoci.
  • Karma mokra jest zwykle smaczniejsza niż karma sucha.
  • Ze względu na zawartość wilgoci ilość pokarmu jest większa, co może być zaletą dla labradorów (retrieverów).
  • Ma mniejszą wartość energetyczną niż karma sucha. Może to być szczególnie korzystne dla psów z tendencją do nadwagi.
  • Ma długi termin przydatności do spożycia i nie zawiera żadnych konserwantów, ponieważ jest przegotowana.

Zalety karmy suchej

  • Jest zwykle tańsza niż karma mokra.
  • Karma sucha jest łatwiejsza do porcjowania i przechowywania. Doskonale sprawdzi się również poza domem oraz w podróży.
  • Gwarantuje to dobre zaopatrzenie w energię aktywnych psów.
  • Duże krokiety mogą pomóc w ograniczeniu łapczywego połykania.
  • Mniejsza ilość opakowań niż w przypadku karmy mokrej sprzyja środowisku.
  • Zwykle zawiera już suplementy na stawy i inne składniki, które mogą być korzystne dla zdrowia.

Złota jesień w psim życiu

Zmiany fizyczne związane z podeszłym wiekiem stawiają inne wymagania dotyczące żywienia psa seniora. Ze względu na mniejszą ilość ruchu zmniejsza się przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne. Należy więc obniżyć pobór energii w pokarmie, aby senior nie przybierał na wadze.

Ponieważ u niektórych starszych psów zmysł węchu i smaku słabnie, korzystne jest podawanie szczególnie smacznej karmy.

W naszym sklepie znajdziesz również wybór karm dla psów specjalnie dla labradora retrievera.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.