Bezzbożowa karma dla psa

no grain karma

Dużo mięsa, nieco warzyw i zbóż tyle co nic — tak wielu właścicieli psów określiłoby zdrową dietę psa. Dlaczego jednak zbyt duża ilość zbóż w karmie dla psa uważana jest za nieodpowiednią, a wręcz szkodliwą? Czy psy w ogóle nie powinny jeść zbóż? Poniżej przeczytasz, czy zmiana karmy na bezzbożową jest opłacalna oraz na co uważać przy zakupie bezzbożowej karmy dla psa.

Pierwotna i naturalna wilcza dieta

W modzie jest odżywianie psa w możliwie jak najbardziej naturalny sposób. Widać to choćby po tym, jak popularne są diety tupu BARF, które polegają na podawaniu psu, bazując na naturalnej wilczej diecie, dużych ilości surowego mięsa i wysokiej jakości wnętrzności, uzupełnionych niewielką ilością warzyw i owoców. Także wielu producentów karm stawia na naturalne karmy ze specjalnie wyselekcjonowanych, ekologicznych składników, przede wszystkim takich, które odpowiadają ofiarom wilków w środowisku naturalnym. Tematem pokrewnym diecie mięsnej jest także zawartość zbóż. Porównując do ilości zwierzęcych białek, wilk przyjmuje bardzo niewiele węglowodanów. Duży udział zbóż w pożywieniu psa jest więc nieodpowiedni, a nawet może okazać się szkodliwy dla zdrowia czworonoga. Nie tylko więc przy diecie BARF, ale i przy podawaniu gotowej karmy dla psów wielu zatroskanych opiekunów całkowicie rezygnuje z produktów zawierających zboża. Czy bezzbożowy posiłek dla psa faktycznie jest zdrowszy?

YT channel 1000x160

Jakich substancji odżywczych potrzebują psy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak spożywanie zbóż wpływa na psa, warto najpierw rzucić okiem na zapotrzebowanie psów na konkretne substancje odżywcze. Potomkowie wilków potrzebują przede wszystkim dużej ilości białek, które służą odbudowie komórek i, z których czerpany jest przez psie organizmy największy odsetek energii. Najważniejszym źródłem białek dla psów jest bez wątpienia mięso, przy czym jego rodzaj i jakość jest decydująca dla trawienia i przyswajania białek przez organizmy psów. Za dobrze strawne i wysokojakościowe źródła białek uchodzą na przykład mięso mięśniowe, serca i ryby. Jednak nawet najwyższej jakości kawałek mięsa nie wystarczy, by zaspokoić potrzeby psa na składniki odżywcze. Mięsożerny pies poza białkami zwierzęcymi wymaga także przyjmowania z pożywieniem innych substancji. Podobnie jak wilk, który swoje ofiary zjadał w całości — z kośćmi, krwią i zawartością żołądka, pies do zdrowego życia potrzebuje odżywiać się także składnikami z zawartością tłuszczów, węglowodanów, substancji mineralnych i witamin.

Czy psy potrzebują w diecie zbóż?

Potrzebne węglowodany w odpowiedniej ilości psy mogą pozyskiwać z różnych składników, które zawarte są w karmach, na przykład ziemniaków, ryżu lub innych rodzajów zbóż, takich jak pszenica, owies, kukurydza, jęczmień, proso czy orkisz. Odpowiednio przetworzone zboża mogą stanowić dla psa wartościowe źródło węglowodanów. Jednak zbyt duża ich ilość w pożywieniu zwierzęcia może obciążyć jego żołądek. Zwłaszcza wrażliwe psie żołądki na zbyt dużą ilość zbóż w karmie reagują problemami z trawieniem, w konsekwencji czego pojawiają się często na przykład ciężkie biegunki. Poza tym zdarza się, że zboża wywołują alergie pokarmowe. Zawartość zbóż w karmie dla psa powinna wynosić optymalnie około 10%, a zdecydowanie nigdy więcej niż 20%.

Czy karma całkowicie pozbawiona zbóż jest zdrowsza?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych lub alergii, wielu właścicieli psów rezygnuje całkowicie z podawania pupilowi pokarmów zawierających zboża. Zawarte w zbożach potrzebne substancje odżywcze i balastowe zastąpić można określonymi rodzajami warzyw, na przykład marchwią, batatami czy dynią. Bezzbożowe pożywienie może — o ile dopasowane jest do indywidualnych potrzeb danego zwierzęcia — z powodzeniem zaopatrywać organizm psa we wszystkie niezbędne substancje odżywcze, nie doprowadzając do niedoborów. Pożywienie bez zbóż jest najczęściej dla psów doskonale strawne. Wprawdzie dzisiejsze udomowione psy w procesie ewolucji genetycznej wypracowały amylazy, czyli enzymy umożliwiające rozkładanie i wchłanianie nieprzetworzonego zboża, jednak zbyt dużej ilości zbóż organizmy psów w dalszym ciągu nie są w stanie przetworzyć.

W jakich przypadkach należy zrezygnować ze zbóż?

Dieta kompletnie pozbawiona zbóż jest zalecana zwłaszcza psom z wrażliwymi żołądkami, które często wykazują problemy trawienne. Także zwierzęta z wyższym potencjałem alergennym powinny spożywać najlepiej właśnie karmy bezzbożowe. Niektóre zbożowe komponenty karm, na przykład pszenica czy kukurydza, mogą wywoływać u podatnych psów między innymi alergiczne reakcje skórne, którym bardzo często towarzyszy świąd, przede wszystkim na łapach, uszach i łopatkach. Drapanie lub lizanie swędzących obszarów prowadzi często do wypadania w tych miejscach sierści oraz zapaleń lub ran na skórze. Jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek symptomy uczuleń lub zaburzenia trawienne, zmiana karmy na karmę bezzbożową może okazać się rozwiązaniem jego problemów zdrowotnych.

Biegunka czy alergia — najpierw do weterynarza

Przy jakichkolwiek zaburzeniach zdrowotnych psa należy zawsze udać się z nim po poradę do weterynarza. Jedynie weterynarz będzie w stanie wykluczyć inne choroby jako przyczynę dolegliwości. W przypadku alergii niezmiernie ważne jest, by substancje odpowiedzialne za jej wywoływanie, tak zwane alergeny, zostały stwierdzone za sprawą na przykład diety eliminacyjnej. Nie tylko zboża, lecz także niektóre rodzaje mięs, przede wszystkim wołowina, oraz jaja i mleko, są częstymi przyczynami występowania alergii u psów. Również w takich przypadkach powinno rozpatrzeć się zmianę karmy na bezzbożową, która dodatkowo zawiera jedno źródło protein.

karma bezzbożowa dla psa

Bezzbożowa, bezglutenowa czy hipoalergiczna — na którą karmę się zdecydować?

Hipoalergiczna karma dla psa pozbawiona jest najczęstszych alergenów i zawiera najczęściej rzadsze rodzaje mięs, takie jak mięso kangura, konia, gazeli czy bawoła. Nie stosuje się w tych karmach także pszenicy, czasami zastępuje się ją ryżem, kaszą lub kukurydzą. Jeśli pies ma alergię na różne rodzaje zbóż, karma zupełnie bezzbożowa jest najlepszym dla niego wyborem. Niestrawność spowodowana glutenem, jak u ludzi z celiakią, u psów występuje bardzo rzadko, do tej pory zaobserwowano ją tylko u seterów irlandzkich. Karma bezglutenowa nie zawiera pszenicy i żyta, natomiast wykorzystuje się w jej produkcji ryż, kukurydzę i kaszę jaglaną.

Co wyróżnia karmy bezzbożowe?

Bezzbożowa karma dla psa uchodzi za wysokowartościową i lekkostrawną. Dlaczego? Głównie dlatego, że karmy bezzbożowe zawierają dużą ilość mięsa, które dostarcza psom niezbędnych białek zwierzęcych. Świeże składniki, mięso mięśniowe i wnętrzności przygotowywane są pieczołowicie z dodatkiem warzyw, owoców, olejów i ziół. W składzie karm bezzbożowych nie znajdzie się ciężkostrawnych węglowodanów. Jednocześnie producenci tych karm uwzględniają zapotrzebowanie psów na energię i składniki odżywcze. Oferują także różne rodzaje karm, dostosowane do wieku psa, a więc warianty dla psów dorosłych, szczeniąt oraz seniorów.

Czy karma bezzbożowa jest lepsza niż karma zawierająca zboża?

Karma bezzbożowa nie jest bardziej wartościowa od karmy zawierającej zboża wyłącznie poprzez fakt, że jest bezzbożowa. Jakości produktu nie można jednoznacznie stwierdzić wyłącznie po tym, że nie zawiera wypełniaczy w postaci zbóż. Także zawarte w karmie mięso oraz pozostałe składniki użyte w procesie jej wytwarzania w ocenie jakości powinny zostać uwzględnione. Wyznacznikiem dobrej karmy jest także rezygnacja z dodatku cukru i innych dodatków. Sprawdź zawsze składniki podane na etykiecie i unikaj karm, w których składzie znajdują się wzmacniacze smaku, sztuczne aromaty oraz chemiczne substancje konserwujące czy słodzące. Deklaracja składników na etykiecie karmy mówi o jej jakości więcej nawet niż jej cena.

Wysokiej jakości karma bezzbożowa w zooplus.pl

Wymienione poniżej marki karm bezzbożowych dla psów zostały wyselekcjonowane specjalnie według ich wysokiej jakości. Spełniają one wszystkie warunki, które karma wysokowartościowa powinna spełniać.

  • Wolf of Wilderness: Bezzbożowa karma dla psa Wolf of Wilderness przekonuje dużą zawartością świeżego mięsa oraz naturalnymi składnikami, których dobór inspirowany był dietą wilka w jego naturalnym środowisku. Różne rodzaje dostosowane do potrzeb psów w różnym wieku zawierają na przykład owoce leśne, dzikie zioła i korzenie, gwarantują odpowiednie i wyważone pożywienie dla psa.
  • Purizon: Także w karmach Purizon producenci inspirowali się pierwotną dietą psów, która w około 70% składała się ze składników zwierzęcych. Świeże mięso uzupełniane jest 30% wysokiej jakości owocami, warzywami i ziołami, które dostarczają psom ważnych substancji odżywczych i balastowych oraz witamin.
  • zooplus Classic: Nasza karma dla psa Classic to także bezzbożowy posiłek, który składa się przede wszystkim z czystego mięsa mięśniowego i wartościowych wnętrzności, które zaopatrują Twojego psa w zwierzęce proteiny, a przy tym są dla niego dobrze przyswajalne i lekkostrawne.
  • Rocco: Świeże składniki i wysoki udział czystego mięsa w karmach Rocco dzięki ostrożnemu procesowi wytwarzania zachowują wszystkie swoje cenne składniki odżywcze, których organizmy psów potrzebują do prawidłowego funkcjonowania i zdrowego życia.
  • Lukullus: Lukullus jest ekspertem w naturalnym żywieniu psów. Kombinacja wyselekcjonowanych składników: mięsa, warzyw i owoców, a także wysokowartościowych olejów, bogatych w kwasy tłuszczowe omego-3 i -6, dba o to, by organizm psa dostał wszystko to, czego potrzebuje.

Zmiana karmy na bezzbożową — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zmiana karmy na bezzbożową jest uzasadniona zwłaszcza, gdy pies ma problemy z trawieniem lub reaguje alergicznie na konkretne rodzaje zbóż. Także właściciele szukający lekkostrawnej i dobrze przyswajalnej karmy dla swojego pupila, która składałaby się z dużej ilości mięsa oraz naturalnych dodatków, mogą zerknąć na ofertę karm bezzbożowych. Przy wyborze karmy dla psa najważniejsze jest — niezależnie od tego, czy zawiera zboża, czy też nie — by pokrywała zapotrzebowanie organizmu psa na wszystkie składniki odżywcze. Każdy pies posiada indywidualne potrzeby żywieniowe przez wzgląd na wiek, wielkość, rasę, poziom aktywności fizycznej i stan zdrowia. Szczenię lub pies bardzo aktywny fizycznie, który kilka godzin każdego dnia spędza na zabawie na zewnątrz, potrzebuje zdecydowanie więcej kalorii niż starszy pies, spędzający zdecydowaną większość swojego czasu, leżąc na kanapie. Na zooplus.pl znajdziesz wiele rodzajów karm bezzbożowych dla psów w różnym wieku i o różnym stopniu aktywności fizycznej.

Czy psu zasmakuje karma bezzbożowa?

Nawet najbardziej naturalna i najzdrowsza karma na nic się oczywiście zda, jeśli nie zasmakuje psu i ten nie będzie chciał jej jeść. Z tego właśnie względu do nowej karmy psa zawsze powinno się przyzwyczajać powoli i stopniowo. Nawet przy zmianie karmy na zdecydowanie bardziej lekkostrawną, mogą pojawić się u psa dolegliwości, na przykład biegunka, jeśli zmiana jest przeprowadzana zbyt szybko. Mieszaj dotychczas podawaną karmę z coraz większą ilością nowej karmy aż do całkowitego jej zastąpienia. Proces ten powinien trwać do dwóch tygodni. Jeśli pomimo tego pies odmówi przyjmowania karmy, wypróbuj inne rodzaje lub marki i podawaj mu zarówno karmy mokre, jak i karmy suche. Karma dla psa powinna w końcu nie tylko być zdrowa i optymalnie zbilansowana, lecz także powinna smakować Twojemu pupilowi!

Życzymy smacznego!

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.