Toksoplazmoza u psa This article is verified by a vet

toksoplazmoza u psa

Koty mogą przenosić toksoplazmę na psy.

Psy uwielbiają surowe mięso – to zasada, którą kieruje się wielu opiekunów stosujących u swoich pupili metodę żywienia BARF! Ale czy wiesz, że surowe mięso może również prowadzić do toksoplazmozy u psa? O tym, jak to się dzieje, dowiesz się więcej poniżej.

Czy psy przenoszą toksoplazmozę na ludzi?

Poza zjedzeniem mięsa zawierającego cysty, człowiek zaraża się toksoplazmą jedynie poprzez kontakt z kocimi odchodami. Dzieje się tak na przykład podczas prac w ogrodzie lub podczas czyszczenia kuwety. Psy i inne zwierzęta domowe nie odgrywają zatem roli jako nosiciele toksoplazmy.

Objawy: Jakie są objawy toksoplazmozy u psa?

Psy rzadko zarażają się toksoplazmozą. Jednakże u osłabionych osobników, takich jak młode psy poniżej pierwszego roku życia, mogą w rzadkich przypadkach wystąpić objawy choroby.

W zależności od umiejscowienia zarażenia, kliniczna toksoplazmoza u psa objawia się zapaleniem mózgu (encephalitis), wątroby (hepatitis) lub płuc (pneumonia). Twój pies może wtedy wykazywać następujące symptomy:

 • Objawy ogólne (np. gorączka, osłabienie)
 • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (np. napady drgawkowe, wymioty, problemy ze wzrokiem)
 • Problemy z oddychaniem (np. kaszel)
 • Śmierć płodów w przypadku pierwszego zakażenia u ciężarnych suk
pies z toksoplazmozą, objawy
Gorączka może być pierwszą oznaką zakażenia toksoplazmozą u psa.

Diagnostyka: W jaki sposób wykrywa się toksoplazmozę u psa?

Jeśli twój czworonóg cierpi na dolegliwości neurologiczno-mięśniowe, ważne jest, aby czym prędzej udać się do weterynarza. Może on potwierdzić toksoplazmozę z pomocą następujących metod:

1. Badanie krwi: Wykrywanie przeciwciał

Jeżeli Twój pies zaraził się toksoplazmozą, weterynarz lub laboratorium może zbadać surowicę lub osocze na obecność danych przeciwciał (IgG i IgM) przy użyciu badania aglutynacji, ELISA lub testów immunofluorescencyjnych.

Ponieważ przeciwciała IgG pozostają w organizmie przez całe życie po zakażeniu, jedynie wykrycie przeciwciał IgM i opóźniony wzrost przeciwciał IgG mogą świadczyć o ostrym zakażeniu. Dlatego weterynarz musi wielokrotnie w odstępach kilkutygodniowych pobierać krew od psa.

2. Pobieranie płynu rdzeniowo-mózgowego: Wykrywanie patogenów

Jeśli Twój pies ma ostry stan klinicznej toksoplazmozy, weterynarz może wykryć patogeny bezpośrednio za pomocą testu PCR. W tym celu pobiera on pod narkozą płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) od Twojego zwierzaka za pomocą igły rdzeniowej.

Terapia: W jaki sposób leczy się toksoplazmozę u psa?

Jeśli weterynarz wykrył u psa toksoplazmozę układową, poda mu lek o nazwie klindamycyna. Jest to antybiotyk w postaci tabletek, który lekarze weterynarii zalecają stosować przez kilka tygodni przeciwko toksoplazmozie u psów.

Przyczyny: Jakie są przyczyny toksoplazmozy u psa?

Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, która występuje na całym świecie. Jest ona wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, od którego pochodzi jej nazwa.

Koty i inni przedstawiciele rodziny kotowatych są głównymi żywicielami, podczas gdy psy i inne ssaki, takie jak bydło lub świnie, są jedynie żywicielami pośrednimi. Toksoplazmoza jest poza tym chorobą odzwierzęcą, a więc dotyka również ludzi, zwłaszcza osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży.

Przenoszenie: W jaki sposób psy zarażają się toksoplazmozą?

Patogeny Toxoplasma gondii przechodzą specyficzny cykl rozwojowy. Jeśli kot jest zainfekowany patogenami, namnażają się one w błonie śluzowej jego jelit.

W trakcie zakażenia wraz z kałem kota wydalane są tzw. oocysty, które w ciągu kilku dni przekształcają się w stadia zakaźne poprzez sporulację.

Twój pies może zostać zarażony toksoplazmą na różne sposoby:

 • poprzez zjedzenie mięśni zawierających cysty (np. zjedzenie zarażonego surowego mięsa lub zarażonej ofiary, takiej jak mysz)
 • przez lizanie odchodów kotów zanieczyszczonych sporulowanymi oocystami
 • podczas krycia poprzez nasienie samca
 • w czasie ciąży przez łożysko matki

Jeśli pies połknął pierwotniaki przez usta, przedostają się one dalej do jelita. Tam dojrzewają do tzw. tachyzoitów, które znajdują się wewnątrz komórek jelitowych i uszkadzają zaatakowane odcinki jelit.

Jakie są rokowania?

Ryzyko wystąpienia choroby u zdrowych psów jest bardzo niskie. Jednak w ciężkich przypadkach w wyniku zakażenia u psów mogą się rozwinąć choroby neurologiczne prowadzące często do śmierci zwierzęcia.

dieta oparta na surowym mięsie a toksoplazmoza
Ostrożnie przy karmieniu metodą BARF: Surowe mięso może zawierać zakaźne cysty.

Profilaktyka: Jak chronić psa przed toksoplazmozą?

W przypadku stosowania metody BARF lub karmienia psa od czasu do czasu surowym mięsem, ważne jest przestrzeganie następujących środków higieny:

 • Przed podaniem surowego mięsa należy je mrozić w temperaturze -21 stopni Celsjusza.
 • Alternatywnie można podgrzać mięso do temperatury co najmniej 50 stopni przez około 20 minut.
 • Nigdy też nie podawaj swojemu pupilowi surowych odpadów poubojowych.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz również odpowiednie karmy BARF i mrożone karmy dla psów.

Ponieważ sporulowane oocysty mogą utrzymywać się w środowisku przez 18 miesięcy do kilku lat, należy regularnie usuwać kocie odchody z ogrodu lub kuwety. Podczas tych czynności należy koniecznie korzystać z rękawiczek, ponieważ Ty też możesz zarazić się toksoplazmą!

Najczęściej polecane
8 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?