Modzele u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies leżący na podłodze

Modzele u psa powstają często, gdy zwierzę lubi spać na twardym podłożu.

Skóra Twojego psa na łokciach jest stwardniała? Może to być tak zwana tyloma, inaczej mówiąc modzele. Czy są niebezpieczne i jak można im zaradzić, dowiesz się w poniższym artykule.

Które psy mają skłonności do modzeli?

Generalnie modzele mogą powstać u każdego psa, niezależnie od rasy, płci czy wieku. Istnieją jednak czworonogi, u których ryzyko ich pojawienia się jest większe niż u innych.

  • Ponieważ w porównaniu do młodych psów psi seniorzy mniej się poruszają i dużo czasu spędzają w pozycji leżącej, automatycznie są bardziej podatni na powstawanie modzeli.
  • To samo dotyczy psów większych ras, których waga predysponuje do występowania modzeli.
Pies z modzelami
Modzele u psów występują często na łokciach i łatwo je zauważyć.

Objawy: Jak wyglądają modzele u psa?

Modzele powstają u psów głównie w okolicy stawów łokciowych, ale mogą pojawić się także w innych częściach ciała, takich jak:

  • mostek,
  • staw skokowy i
  • pozostałe stawy.

Najbardziej podatne na ich powstawanie są te partie ciała, w których kości położone są blisko skóry, przez co narażone są na zwiększony nacisk podczas leżenia czy siedzenia.

Poniższe objawy pomogą Ci rozpoznać modzele u Twojego podopiecznego:

  • tworzenie się zrogowaciałego, szorstkiego i popękanego naskórka
  • wypadająca sierść (łysienie)
  • ciemniejszy kolor skóry
  • widoczne zgrubienia, jeśli w objętym dolegliwością miejscu zbiera się woda
  • krwawienie w przypadku pękania suchej skóry

W większości przypadków modzele występują symetrycznie, ale mogą pojawić się także tylko po jednej stronie.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli zmiany skórne z dnia na dzień wyglądają coraz gorzej, a ponadto towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy znaczna utrata wagi, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wizyta u specjalisty jest ważna, aby odpowiednio wcześnie wykryć i leczyć poważne schorzenia, np. raka skóry.

Diagnoza: Jak rozpoznaje się modzele u psa?

Z reguły lekarze rozpoznają modzele u psa na pierwszy rzut oka. W niektórych przypadkach jednak odróżnienie ich od innych dolegliwości, chociażby od nowotworu, nie jest takie proste.

Jeżeli wizualna diagnoza nie jest możliwa, lekarz weterynarii przeprowadzi dalsze badania, takie jak na przykład biopsja, podczas której za pomocą szczypiec biopsyjnych pobierze wycinek skóry i zleci jego badanie w laboratorium w celu wykrycia obecności ewentualnych nieprawidłowych komórek.

Czym modzele różnią się od wodniaków?

Chociaż z zewnątrz mogą wyglądać podobnie, w rzeczywistości to odrębne schorzenia. Podczas gdy modzele zbudowane są wyłącznie ze zrogowaciałego naskórka, wodniaki to torbiele wypełnione płynem. Oba mogą wystąpić u każdego psa, który zbyt długo przyjmuje pozycję leżącą.

Leczenie: Co zrobić w przypadku zauważenia modzeli u psa?

Jeśli modzele spowodowały silny stan zapalny i są bolesne, lekarz weterynarii może przepisać psu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli natomiast zapaleniu towarzyszy infekcja bakteryjna, pies będzie potrzebował również antybiotyków.

Na szczęście jednak w większości przypadków modzele u psów nie są groźne i najczęściej poważne leczenie nie jest konieczne. Wystarczy wówczas założyć psu bandaż odciążający i wrażliwe miejsca smarować przepisaną przez lekarza weterynarii maścią, która przywróci skórze elastyczność i będzie wspierała prawidłowe krążenie krwi.

Przyczyny: Co powoduje modzele u psa?

Nawracające obciążenie mechaniczne skóry w postaci ucisku lub tarcia powoduje powstanie miejscowego stanu zapalnego, w wyniku, którego dotknięte nim komórki skóry nadmiernie rogowacieją, co lekarze weterynarii nazywają hiperkeratozą.

Dlatego modzele tworzą się zwłaszcza wtedy, gdy pies za długo lub zbyt często leży na twardej podłodze wykonanej w płytek czy paneli. Zdarza się to na przykład wtedy, gdy ze względów zdrowotnych lub z powodu wieku ma ograniczone możliwości ruchu.

Z tego samego powodu również psy trzymane na łańcuchu czy w budach często cierpią na modzele.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

Jeśli modzele nie są zbyt rozległe ani nie rozwinął się stan zapalny, nie ma powodów do niepokoju. Nie wolno jednak lekceważyć problemu i skonsultować zmiany z lekarzem weterynarii, aby zaoszczędzić psu bólu i cierpienia.

Kiedy modzele już raz się pojawią, zazwyczaj nie znikną samoistnie, a całkowite wyleczenie jest na ogół również niemożliwe. Niemniej, regularne badania kontrolne i odpowiednia pielęgnacją pomagają dbać o dotknięte zmianami obszary i zapobiegać poważniejszym problemom.

Profilaktyka: Jak zapobiec powstawaniu modzeli u psa?

Niestety nie zawsze udaje się uniknąć modzeli, ale dzięki zastosowaniu się do kilku prostych wskazówek, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia albo przynajmniej ograniczyć ich skutki:

  • Przede wszystkim należy zapewnić psu miękkie i wyściełane miejsce odpoczynku, na przykład przytulne legowisko.
  • Jeśli Twój pies ma skłonność do modzeli, możesz dodatkowo założyć mu ochraniacze na łokcie zawsze wtedy, gdy leży.
  • Ponadto, od czasu do czasu zaaplikuj na chore miejsca specjalną maść lub krem do pielęgnacji łap – pod warunkiem, że nie rozwinął się w nich stan zapalny.
  • Zapewnij również swojemu podopiecznemu odpowiednią dawkę ruchu i nie przekarmiaj go, by uniknąć nadwagi.

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane