Kokcydioza u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Kokcydioza u golden retrievera

Kokcydioza u psów wywoływana jest przez jednokomórkowe pasożyty jelitowe.

Jeśli Twój pies cierpi na biegunkę, jedną z możliwych przyczyn może być kokcydioza, za którą odpowiedzialne są jednokomórkowe pasożyty jelitowe. Jak rozpoznać kokcydiozę u psa i jak sprawnie się z nią uporać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czy kokcydioza u psów jest niebezpieczna?

Podobnie jak wiele innych pasożytów jelitowych, kokcydia dobrze poddają się leczeniu. W związku z tym szanse na wyleczenie psa z kokcydiozy są duże, ale jej objawy mogą być poważne i zagrażające życiu, szczególnie w przypadku szczeniąt. Dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie leczenia.

Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?

Ze względu na jeszcze niedoświadczony układ odpornościowy szczeniąt i młodych psów, u tych grup wiekowych objawy są silniejsze niż u dorosłych czworonogów, które chorują tylko wówczas, gdy ich organizm jest osłabiony przez inne choroby podstawowe.

Ponieważ kokcydia atakują jelita, o infekcji świadczą dolegliwości jelitowe oraz inne niespecyficzne objawy:

 • Biegunka: Może mieć różne nasilenie i konsystencję, ale najczęściej kał jest rzadki i wodnisty. Może pojawić się w nim krew.
 • Objawy ogólne: Zmęczenie, zmniejszony apetyt, gorączka i utrata płynów (odwodnienie), czasami stanowiące niebezpieczeństwo zaburzenia równowagi elektrolitowej
 • Niedobór składników odżywczych: Opóźniony rozwój szczeniąt i wychudzenie
 • Ze względu na niewielkie zapasy energii u szczeniąt, szczególnie ciężkie biegunki mogą w ich przypadku skończyć się nawet śmiercią.

Diagnoza: Jak wykrywamy kokcydiozę u psów?

Długotrwała biegunka jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt, dlatego należy jak najszybciej udać się z nimi do lekarza weterynarii.

Na podstawie informacji dotyczących dotychczasowych szczepień, warunków utrzymania (indywidualnie lub w grupie) oraz żywienia (np. barfowanie) można wykluczyć inne dolegliwości wywołujące biegunkę, takie jak parwowiroza, ewentualne nietolerancje pokarmowe czy spożycie toksycznych substancji.

Aby móc ocenić aktualny stan zdrowia psa, po dokładnym wywiadzie z opiekunem zwierzęcia lekarz weterynarii przeprowadzi badanie ogólne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku szczeniąt, które są szczególnie narażone na duże ryzyko związane z niedoborami energii.

Jeśli krążenie psa jest niestabilne, można je wyrównać, podając mu płyny, cukier i elektrolity (np. potas) w postaci wlewów dożylnych. Dopiero wtedy możliwe jest przeprowadzenie dalszych badań.

Aby wykryć kokcydiozę u psa, konieczne jest zbadanie kału na obecność oocyst. Ponieważ pasożyty nie są wydalane w sposób ciągły, kał należy zbierać przez co najmniej trzy dni.

Dopiero wówczas wynik badania próbek może być wiarygodny. Wywołujące kokcydiozę patogeny można zobaczyć pod mikroskopem dzięki metodzie flotacji.

Szczeniaki na trawie © byrdyak / stock.adobe.com
Kokcydioza jest bardzo niebezpieczna dla szczeniąt. Szybkie wdrożenie leczenia jest decydujące w ich powrocie do zdrowia.

Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?

Leczenie kokcydiozy u psów polega na podawaniu odpowiednich leków i zapewnieniu należytej higieny. Tylko dzięki konsekwentnym działaniom można pozbyć się kokcydiów.

Leczenie farmakologiczne:

 • leki przeciwko kokcydiom (sulfonamidy, toltrazuril)
 • stabilizacja krążenia za pomocą wlewów dożylnych
 • antybiotykoterapia ewentualnych wtórnych infekcji bakteryjnych
 • dieta: lekkostrawne posiłki, odpowiednia ilość wody

Środki higieniczne:

 • leczenie wszystkich zwierząt mających kontakt z zarażonym psem (również tych, które nie mają żadnych objawów klinicznych)
 • usuwanie odchodów i regularne czyszczenie miejsc defekacji
 • codzienne czyszczenie i dezynfekcja skażonych powierzchni, misek na wodę i karmę, zabawek i innych przedmiotów (wodą o temperaturze co najmniej 65 stopni Celsjusza)

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia kokcydiozy u psów?

Jeśli kokcydioza zostanie szybko rozpoznana i skutecznie leczona, rokowania w większości przypadków są dobre. Niemniej, choroba może mieć ciężki przebieg, zwłaszcza u szczeniąt, i prowadzić do zaburzeń rozwojowych, a nawet śmierci.

Przyczyny: Jak dochodzi do zachorowania?

Kokcydia to jednokomórkowe pasożyty obecne na całym świecie. Obejmują różne rodzaje i gatunki przystosowane do określonych żywicieli. Występujące u psów gatunki Isospora canis, Isospora ohiosensis i Isospora burrowski mogą namnażać się i wywoływać objawy tylko w przewodzie pokarmowym psów.

Psy mogą zarazić się nimi w wyniku kontaktu z zainfekowanymi czworonogami lub spożycia skażonego pokarmu, np. surowego mięsa.

Istotnym źródłem zakażenia są tak zwani żywiciele parateniczni, do których należą między innymi bydło i gryzonie. U zwierząt tych kokcydia atakują wiele narządów, ale nie mogą się rozmnażać. Przechodzą więc w stan uśpienia.

W momencie, gdy pies zje surowe mięso, zawierające pasożyty w stadium uśpienia, w jego organizmie budzą się one do nowego życia. Zagnieżdżają się w błonie śluzowej jelita cienkiego i grubego, niszczą komórki jelitowe, wywołując charakterystyczne objawy.

Około jednego do dwóch tygodni od zarażenia, pies zaczyna wydalać z kałem oocysty, czyli jaja kokcydiów. W ten sposób pasożyty rozprzestrzeniają się, zarażając kolejne czworonogi.

Zapobieganie: Jak uchronić psa przed kokcydiozą?

Aby zapobiec zakażeniu psa kokcydiozą, należy stosować następujące środki:

 • dbać o higienę
 • kupować mięso wyłącznie o znanym pochodzeniu (zwłaszcza w przypadku barfowania)
 • regularnie badać kał zwierzęcia (trzy razy w roku)

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane