Dlaczego pies idzie za mną do toalety?

pies idzie za mną do toalety

Oczywiście bardzo chętnie spędzamy czas ze swoim psem — czasami jednak potrzebujemy chwilki samotności, zwłaszcza w intymnych sytuacjach, jak na przykład pobyt w toalecie. Jak tylko próbujemy domknąć drzwi, nos pupila pojawia się w szparze. Dlaczego pies chce towarzyszyć nam nawet w toalecie?

Otóż psy nie znają pojęcia prywatności. Nie mają wyobrażenia o tym, że niektóre sytuacje mogą być dla nas krępujące i, że niekiedy potrzebujemy zostać sami. Psy z natury są zwierzętami stadnymi, co oznacza, że chcą ze swoim „stadem” robić najlepiej wszystko. Czy chodzi o polowanie, ochronę terytorium, wspólną zabawę czy załatwianie fizjologicznych potrzeb nie gra w tej kwestii najmniejszej roli.

Jako członek stada jesteś przez psa chroniony

Kiedy pies idzie za Tobą do toalety, oznacza to przede wszystkim, że uważa Cię za członka swojej watahy. W konsekwencji chce robić z Tobą wszystko i ochraniać Cię przez cały czas. Kiedy stoisz pod prysznicem lub korzystasz z toalety, w oczach psa oznacza to, że jesteś na tym bardzo skoncentrowany i wobec tego bardziej podatny i nieprzygotowany na potencjalne ataki. Ochrona członka stada jest w tym momencie zadaniem priorytetowym — w końcu po to jest stado, by się w nim wzajemnie wspierać.

YT channel 1000x160

Prywatność? Co to takiego?

Pies nie wpadnie na to, że niekoniecznie chcesz, by obserwował Cię przy wszystkich Twoich zajęciach. Prywatność, sytuacje intymne? Nasze czworonogi nie znają tych pojęć. Ty przecież towarzyszysz pupilowi w sytuacji odwrotnej — podczas, gdy on załatwia swoje sprawy. Chyba że Twój pies się wstydzi i swoje potrzeby załatwia jedynie wówczas, gdy odwracasz głowę?

wychowanie szczeniaka

Zamknięte drzwi do łazienki pobudzają ciekawość psa

Innym powodem, dla którego pies chce towarzyszyć Ci w toalecie, może być zwykła ciekawość. Prawdopodobnie przyuważył już kiedyś, jak znikasz w pomieszczeniu i zamykasz przed nim drzwi. To pobudza naturalnie psią ciekawską naturę — co dzieje się za tymi zamkniętymi drzwiami, dlaczego uniemożliwiasz mu wejście do pomieszczenia? Zwłaszcza, jeśli pies jest wyjątkowo przylepny i przyzwyczajony do tego, że zabierasz go ze sobą niemal zupełnie wszędzie (nawet na łóżko), może poczuć się nagle nieco wykluczony.

Toaleta to też jego terytorium

Często pies wie, że nie wolno mu wejść z Tobą do supermarketu czy musi grzecznie czekać na Ciebie przed drzwiami do piekarni — jednak nie oznacza to od razu, że będzie też cierpliwie czekał pod drzwiami do toalety. W końcu łazienka też jest częścią jego domu, a więc jego terytorium. Na tym rewirze on pilnuje i chce dokładnie wiedzieć, co gdzie się dzieje.

Pies kocha Cię ponad wszystko

Jeśli pies chodzi za Tobą krok w krok, oznacza to również, że Cię po prostu bardzo kocha i chce Cię w każdej chwili móc obronić — nawet jeśli nie jest urodzonym psem obronnym. Nie miej więc mu za złe, jeśli skomle pod zamkniętymi drzwiami łazienki. Nie martw się jednak, nie musisz go przecież do niej wpuszczać.

Psy mogą nauczyć się grzecznego czekania — także pod drzwiami łazienki

Nawet jeśli pies nie potrafi pojąć, co oznacza respektowanie czyjejś prywatności, może się nauczyć grzecznego czekania na Ciebie podczas Twojego pobytu w toalecie. Zasady są te same, co przy nauce czekania na przykład przed marketem. Do treningu czekania przydaje się znajomość najważniejszych podstawowych komend („siad”, „zostań”, „do nogi”). Podobnie jak wszystkie inne komendy, polecenie czekania powiąż z określonym sygnałem, może być werbalnym, przyda się właśnie „siad” czy „zostań”. Ponieważ jednak psy znacznie bardziej uważają na gesty niż na sygnały dźwiękowe, dodaj do polecenia na przykład wyraźny ruch ręką (spód otwartej dłoni możesz skierować równolegle w stronę podłoża).

Jeśli Twój pies do tej pory nie zostawał na dłużej sam i nie jest dla niego normalnym, że nie widzi Cię przez dłuższy czas, musisz uzbroić się w cierpliwość i postępować ostrożnie, stopniowo. Być może będzie to wymagało nieco czasu, ale bez obaw: Każdy pies może nauczyć się czekania, zarówno szczenię, jak i dorosły pies.

dlaczego pies idzie za mną do łazienki

7 tricków, które sprawią, że pies da Ci spokój w toalecie

Jeśli Twój pies zna polecenie „zostań” i reaguje na nie posłusznie, kiedy jesteście poza domem, tego samego sygnału możesz użyć, stojąc przed drzwiami do łazienki. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien zachowania psa po wydaniu polecenia „zostań”, poćwicz z nim zanim zaczniesz naprawdę zostawiać go samego. Po wydaniu polecenia „siad”, wydaj polecenie „zostań” i oddal się na kilka kroków — na początek tak, żeby pies miał Cię cały czas w zasięgu wzroku. Jeśli pies czekał grzecznie, koniecznie nagrodź go. Poprzez wzmocnienie pozytywne najszybciej nauczy się, że opłaca się słuchać Twoich komend. Przygotowanie zakończyliście z powodzeniem? To teraz przejdź to prawdziwego treningu czekania. Oto 7 związanych z nim tricków:

  • Wydaj psu polecenie, żeby „został” przed drzwiami łazienki, wejdź do środka i zamknij drzwi na krótką chwilę. Powoli przyzwyczajaj go do zamkniętych drzwi.
  • Jeśli pies jest wyjątkowo ciekawski lub ma silnie rozwinięty zmysł obronny, możesz wpuścić go na chwilę do łazienki. W ten sposób upewni się, że wszystko jest tam w porządku, pomieszczenie jest puste i będziesz w nim bezpieczny. Wówczas będzie mógł spokojnie „ochraniać Cię”, będąc za drzwiami.
  • Zawsze zachowuj się spokojnie i bądź zrelaksowany. Postaraj się pokazać psu, że to najnormalniejsza na świecie rzecz, że człowiek sam chodzi do łazienki.
  • Jeśli pies skomle i drapie w drzwi, wyjdź z łazienki, ale zignoruj go. Nie próbuj go uspokajać, głaskać czy mówić do niego — w ten sposób tylko wzmocnisz jego niepożądane zachowanie.
  • Jeśli pies potrafi już grzecznie czekać przed drzwiami, nagradzaj go zawsze po wyjściu z łazienki i daj mu smakołyk. Z czasem będziesz mógł wydłużać czas swoich wizyt w łazience coraz bardziej.
  • Inny trick, który sprawdza się jednak tylko u psów, które nie mają silnie rozwiniętych instynktów obronnych, to próba odwrócenia uwagi psa. Przed pójściem pod prysznic daj psu zabawkę lub kość do gryzienia, którymi będzie mógł się dłużej zająć podczas Twojej nieobecności.
  • Zawsze traktuj potrzeby swojego psa poważnie: Poświęcaj mu swój czas i dbaj o możliwości ruchu i zaangażowania umysłowego. Pies, który jest odpowiednio wyżyty fizycznie i psychicznie, łatwiej zaakceptuje fakt, że chcesz mieć moment tylko dla siebie.

Zobaczysz, że dzięki treningom i odrobinie cierpliwości Twój pies szybko nauczy się, że do łazienki wolisz chodzić sam, a po wyjściu znów będzie mógł cieszyć się Twoją obecnością i uwagą.

Najczęściej polecane