Obroża czy szelki? Co lepsze dla mojego psa?

obroża czy szelki dla psa

Co jest lepsze dla psa – obroża czy może szelki? To zagadnienie dzieli właścicieli psów. Odpowiedź jest kwestią przekonania. To, czy Twój pies jest szczęśliwszy w obroży czy w szelkach, zależy od wielu czynników.

Cel stosowania obroży i szelek

Zarówno obroża, jak i szelki posiadają ten sam cel: W połączeniu ze smyczą dają one możliwość kontrolowania psa podczas spacerów i chronienia go przed niebezpieczeństwami. W zależności od charakteru i temperamentu psa i jego właściciela niejednokrotnie niebagatelna siła wywierana jest na obrożę lub szelki. I od tej właśnie strony można spróbować temat ugryźć…

szelki dla psa

Kwestie zdrowotne

Jak wiadomo, obrożę zakłada się psu na szyję. Cały ciężar przy ciągnięciu oddziałuje więc na szyję i kark zwierzęcia, a tam znajdują się istotne organy, takie jak tarczyca, krtań, tchawica oraz naczynia krwionośne. Właściciel ma dzięki obroży możliwość wywierania silniejszego nacisku na psa, jednocześnie jednak powstaje ryzyko, że pies zostanie zraniony. Najnowsze badania wykazują, że długotrwały nacisk na kręgosłup i tarczycę prowadzić może do chronicznych zapaleń.

Szelki natomiast rozkładają ciężar na klatkę piersiową oraz plecy – jest on więc tak podzielony, że codzienny spacer nie stanowi dla psa takiego obciążenia. Jednak źle dopasowane szelki mogą uszkodzić łopatki psa oraz utrudniać mu poruszanie się.

Trening

Nacisk zarówno obroży, jak i szelek, powinien być jak najmniejszy. To możliwe jest jedynie wówczas, gdy właściciel i pies potrafią wyczuć i wzajemnie zrozumieć swoje ruchy po obu końcach smyczy. Czy zastosowanie obroży lub szelek będzie skuteczne, zależy od odpowiedniego treningu psa oraz Twojego stosunku do spaceru. Jeśli każde wyjście z domu jest próbą sił pomiędzy Tobą a psem, najlepszym wyjściem będzie zainwestowanie w szkołę dla psów, bądź też założenie pupilowi sztywniejszych szelek lub obroży.

WoW general

Wybrać odpowiedni produkt

Nieważne, czy w końcu zdecydujesz się na obrożę, czy na szelki: Oba produkty muszą być odpowiednio dobrane pod kątem wieku psa, jego wagi i rozmiarów. Szelki powinny na przykład leżeć na szerokość ręki za przednią łapą, nie przylegać do niej bezpośrednio, by nie jej nie ocierać. Jednocześnie materiał nie powinien za bardzo naciskać na klatkę piersiową psa.

Także obroże dostępne są w różnych rozmiarach i wykonywane są z przeróżnych materiałów. Materiał najlepszy na obrożę powinien być elastyczny i lekki, ale jednocześnie wytrzymały i mocny. Regulowane zapięcia ułatwiają dopasowanie obroży i jej wkładanie.

Zespół zooplus życzy Tobie i Twojemu psu przyjemnych spacerów!

Najczęściej polecane