Muzyka relaksacyjna dla psów

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Muzyka relaksacyjna dla psów - biały terier leży na podłodze i słucha muzyki

Psy również lubią słuchać muzyki.

Na ludzi muzyka może działać relaksująco lub pobudzająco, może także poprawiać lub pogarszać nasz nastrój. Okazuje się, że nie tylko my ulegamy jej wpływowi. Naukowcy udowodnili, że istnieje również muzyka relaksacyjna dla psów. Jaką muzykę odtwarzać naszym podopiecznym i czego lubią słuchać dowiesz w poniższym tekście.

Badania: Muzyka relaksacyjna pomaga wyciszyć się zwierzętom w schroniskach

Koty, krowy, rekiny i psy mają jedną wspólną cechę: Pozytywnie reagują na muzykę. Ponieważ gusta są bardzo różne, w badaniu przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu w Glasgow oraz Szkockie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ang. The Society for the Prevention of Cruelty to Animals – SPCA) przeanalizowano jakich gatunków muzycznych lubią słuchać psy.

Muzyka zmniejsza stres u zwierząt

W celach badawczych, autorzy badania odtwarzali codziennie inną muzykę podopiecznym jednego ze schronisk dla zwierząt w Szkocji przez kilka dni i mierzyli u nich poziom stresu, a dokładniej tętno i poziom kortyzolu, czyli stężenie hormonu stresu w organizmie, oraz obserwowali mowę ciała czworonogów, w wyniku czego odkryli rodzaj muzyki, który najbardziej relaksował zwierzęta.

Zastosowanie w praktyce

Przeprowadzone badania nie wynikały wyłącznie ze względów teoretycznych, ale miały na celu zastosowanie uzyskanych wyników w praktyce. Dzięki nim, pracownicy schronisk dla zwierząt wiedzą już jaką muzykę puszczać swoim podopiecznym, aby pomóc im się odprężyć i uprzyjemnić im czas oczekiwania na nowym dom w często niezbyt sprzyjających odpoczynkowi warunkach schroniskowych.

W schroniskach w Glasgow i Edynburgu już zaczęto odtwarzać muzykę uspokajającą psom.

Zgodnie z wynikami badań, najlepszą muzyką relaksacyjną dla zestresowanych psów jest soft rock albo reggae, jednak wiele zależy od upodobań danego czworonoga. Dźwięki muzyki klasycznej w wykonaniu Mozarta czy Beethovena również działają na zwierzęta relaksująco.

Soft rock muzyką relaksacyjną dla psów

Soft rock jest lżejszą odmianą rocka i obniża tętno do 40-60 uderzeń na minutę, wprowadzając psa w pozytywny nastrój. Nieco mniejsze działanie uspokajające w porównaniu z tymi dwoma gatunkami muzyki wykazywała muzyka R&B, soul oraz pop.

Podczas, gdy koty najlepiej relaksują się przy dźwiękach, które znają z czasów bycia kocięciem, psy nie potrzebują specjalnej psiej muzyki, aby się wyciszyć.

Oznacza to, że naszemu psu możemy puszczać przeboje w stylu soft rock i reggae na przykład następujących wykonawców:

  • Eagles
  • Neil Diamond
  • Fleetwood Mac
  • Elton John
  • Bob Marley
  • UB40
  • Inner Circle
  • Seeed

Album dla psów i ich opiekunów

Po opublikowaniu wyników badań szkockich naukowców, wielu miłośników psów i pracowników schronisk dla zwierząt poszukiwało albumu, który zawierałby muzykę uspokajającą dla psów.
Zapotrzebowanie było tak duże, że SPCA wydało specjalny album dedykowany psom, zatytułowany „Paws. Play. Relax.”. Inicjatywę wsparł John McLaughlin, twórca hitów wykonywanych m.in. przez zespół Westlife, dla którego stworzenie muzyki relaksacyjnej dla psów było czymś zupełnie nowym, a tym samym pewnym wyzwaniem.

Album możemy przesłuchać wspólnie z naszym podopiecznym na przykład na platformie Spotify.

Oczywiście oprócz wspomnianego albumu i wymienionych gatunków muzyki, istnieje wiele więcej utworów, których psy chętnie posłuchają. Podczas przeprowadzonych badań możliwe było jednak odtworzenie tylko niewielkiej części z nich i na nich oparto analizy.

Jeśli nie lubimy soft rocka ani reggae, ale chętnie słuchamy na przykład muzyki pochodzącej z Indii, spróbujmy puścić ją naszemu podopiecznemu i sprawdzić czy jemu również przypadła do gustu.

Wskazówki dotyczące słuchania muzyki razem z psem

Aby wspólne słuchanie muzyki sprawiało przyjemność zarówno nam jak i naszemu psu, możemy zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • Pamiętajmy, że słuch naszego czworonoga jest dużo bardziej wrażliwy niż nasz, zatem ciche dźwięki będą przyjemniejsze dla jego ucha niż głośne – w końcu muzyka ma działać uspokajająco a nie ogłuszająco.
  • Odtwórzmy naszemu psu kilka utworów różnych gatunków muzycznych – najlepiej nie za dużo na raz, aby go nie przemęczyć.
  • Jeśli dany utwór wpadnie mu w ucho, pokaże nam to na różne sposoby. Może być na przykład wyraźnie spokojniejszy niż zazwyczaj lub położyć się w zrelaksowanej pozycji. Jeśli zaobserwujemy u naszego podopiecznego takie zachowanie, będzie to oznaczało, że eksperyment się udał.
  • Ale uwaga: Jeśli chodzi o zamiłowanie do muzyki, psy są nieco podobne do ludzi. Tak samo jak my nudzą się podczas słuchania cały czas tych samych utworów. Dlatego zapewnijmy naszemu psu możliwie zróżnicowany repertuar.

Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za słuchaniem muzyki: Audiobooki i podcasty mają podobne działanie. Naszemu wspólnemu odpoczynkowi z psem mogą zatem towarzyszyć dźwięki w różnej formie.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane