Żywienie jeża afrykańskiego białobrzuchego

dieta dla jeża afrykańskiego

Jeże afrykańskie białobrzuche (afrojeże) potrzebują żywienia dokładnie dostosowanego do swoich potrzeb.

Chcesz przygarnąć kolczastego towarzysza? W takim razie nadszedł czas, aby przyjrzeć się prawidłowej diecie dla afrykańskiego jeża białobrzuchego. Jedno możemy zdradzić od razu: Żywe owady koniecznie muszą znaleźć się w diecie!

Żywienie jeża afrykańskiego białobrzuchego – informacje ogólne

  • Jeże białobrzuche to owadożerne zwierzęta a nie gryzonie.
  • Należy karmić jeża białobrzuchego pod wieczór, ponieważ zwierzęta te są aktywne w okolicach zmierzchu i w nocy.
  • Nie należy podawać wyłącznie karmy dla jeży ze sklepu zoologicznego, ponieważ jej składniki nie są dostosowane do specjalnych potrzeb afrojeża, lecz do wymagań żywieniowych jeża europejskiego. Dlatego u jeży białobrzuchych mogłoby to doprowadzić między innymi do objawów niedoboru.

Owady

Z uwagi na to, że jeż afrykański białobrzuchy w naturze żywi się przede wszystkim owadami, powinny one być również uwzględnione w codziennym planie żywieniowym. Do karmienia można użyć następujących owadów:

  • świerszcze domowe
  • świerszczowate
  • koniki polne
  • karaluchy

W celu uzyskania optymalnej zawartości składników odżywczych w owadach, należy na kilka dni przed karmieniem dokarmiać je np. owocami, warzywami i płatkami owsianymi. Po wysuszeniu owady nie zawierają składników pokarmowych. Dlatego też najlepiej jest podawać je żywe. W ten sposób aktywuje się ponadto instynkt łowiecki jeża.

Owady można kupić w sklepie zoologicznym. Unikaj karmienia owadami z własnego ogrodu, ponieważ mogą one przenosić choroby, takie jak pasożyty. Niektóre owady powinny być podawane tylko od czasu do czasu, jak np. mącznik młynarek, ponieważ mają one wysoką zawartość tłuszczu.

Karma dla kotów

Oprócz owadów można karmić afrykańskiego jeża białobrzuchego wysokiej jakości suchą lub mokrą karmą dla kotów. Nie należy jednak stosować jej jako jedynego pożywienia, gdyż powinna raczej stanowić element zróżnicowanej diety obok owadów i mięsa.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skład karmy. Powinna zawierać co najmniej 60 procent mięsa i jak najmniej dodatków (na przykład zbóż czy cukru).

W przypadku nietolerancji pokarmowej należy powoli zmieniać jeżowi karmę dla kota, stopniowo mieszając starą z nową. Zacznij od niewielkiej ilości nowej karmy i zwiększaj proporcję aż do całkowitego zastąpienia dotychczas oferowanej karmy.

Mięso

Dla urozmaicenia jeżom białobrzuchym można podawać również mięso. Odpowiednie są do tego następujące rodzaje mięsa:

  • kurczak
  • wołowina
  • indyk
  • królik

Mięso powinno być gotowane przed karmieniem – chyba że masz pewność co do jakości i pochodzenia mięsa. W takim przypadku mięso może być również podawane na surowo. Należy jednak unikać karmienia surowym mięsem wieprzowym, ponieważ może w ten sposób dojść do zakażenia wirusem Aujeszkiego.

Warto jeszcze dodać, ze gotowane mięso zawsze powinno ostygnąć do temperatury pokojowej przed karmieniem. Pamiętaj również o szybkim usuwaniu z terrarium niezjedzonego mięsa.

Ponadto można jeżowi białobrzuchemu w ramach urozmaicenia podawać małe myszy. Można je kupić w stanie zamrożonym w sklepach zoologicznych. Ważne jest, aby przed karmieniem myszy zostały rozmrożone i podawane w temperaturze pokojowej.

Woda

Prawidłowe żywienie jeża afrykańskiego białobrzuchego obejmuje oczywiście również to, że powinien mieć do dyspozycji świeżą wodę. Jednak zdecydowanie nie należy podawać mu mleka. Jeże białobrzuche z natury nie tolerują laktozy, dlatego mogłyby wystąpić poważne problemy trawienne.

Smakołyki

Od czasu do czasu można podawać tłuste owady jako przysmaki. Należą do nich:

  • mącznik młynarek
  • drewnojad (larwy)
  • barciak (motylica)

Afrykańskie jeże białobrzuche uwielbiają również jeść jajecznicę i gotowane jaja. Nie należy jajecznicy jednak doprawiać, a ponadto trzeba smażyć ją bez oleju.

Najczęściej polecane