Szynszyla

Szynszyla gryzoń

Mały gryzoń z Ameryki Południowej

Szynszyle są małe i urocze. Za sprawą puchatego futerka, długich uszek i bujnego ogona pozyskują sobie rzesze miłośników na całym świecie. Jeden gryzoń do drugiego podobny nie jest – trzeba mieć to na uwadze. Przed zakupem szynszyli dowiedz się więc koniecznie wszystkiego o tym, jakiej karmy wymaga, jaką ma naturę i jak powinno się ją wychowywać. Zastanów się, czy szczególne wymagania szynszyli i jej sposób zachowania odpowiadają Twoim oczekiwaniom wobec domowego zwierzątka. By móc stwierdzić to z całą świadomością, powinieneś wiedzieć skąd szynszyle pochodzą i jak wygląda ich życie w naturalnym środowisku.

Gatunki szynszyli

Wyróżnia się dwa gatunki szynszyli: Chinchilla chinchilla – szynszyla krótkoogonowa i Chinchilla lanigera – szynszyla mała. Żadna z prób udomowienia szynszyli krótkoogonowej nie powiodła się. Tak więc szynszyle małe są przodkami naszych dzisiejszych zwierząt domowych. Pierwotnie szynszyle można było spotkać na niewielkim obszarze w okolicach południowoamerykańskich Andów, dużo wcześniej niż zaczęto ich hodowlę w Europie. Szynszyle krótkoogonowe zamieszkują wyżej położone tereny w Andach, 3500 do 4500 m n.p.m., szynszyle małe natomiast spotkać można nieco niżej – na wysokości 1000 do 2500 m n.p.m..

klatki dla gryzoni

Środowisko naturalne

W Andach panuje suchy, pustynny klimat, cechujący się niskimi opadami deszczu i niską wilgotnością powietrza. Zwierzęta są tam wystawione na duże wahania temperatur.

Szynszyle jako zwierzęta płochliwe śpią w ciągu dnia w jaskiniach, dziurach w glebie lub gęstych zaroślach. Pokarm przyjmują dopiero po zmierzchu. Jest on, ze względu na warunki klimatyczne, ubogi w składniki pokarmowe i surowy błonnik. W naturze zwierzęta te odżywiają się korzeniami określonych gatunków kaktusów i ich kwiatami oraz nasionami określonych krzewów, kwiatów oraz traw. Wody, którą pobierają z liści lub korzeni kaktusów, dostarcza im poranna rosa.

Dla pielęgnacji futerka niezbędna dla szynszyli jest codzienna piaskowa kąpiel.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Hodowanie szynszyli

Przez zakupem szynszyli zastanów się, czy zmieścisz w domu odpowiednio dużą klatkę, ponieważ szynszyle, jako doskonali skoczkowie i wspinacze, wymagają naprawdę dużej ilości ruchu.

Ponadto zwierzęta te w naturalnym środowisku żyją w dużych skupiskach, dlatego nie powinny także w klatce trzymane być zupełnie same.

Ponieważ szynszyle cały dzień śpią, istotne dla nich jest spokojnie otoczenie. Klatka dla szynszyli powinna być umiejscowiona przy oknie, zwierzęta nie powinny jednak być wystawione ani na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ani na przeciągi.

Szynszyle są z natury aktywne nocą oraz powściągliwe wobec ludzi, dlatego nie są odpowiednimi zwierzętami dla dzieci. W naturalnym środowisku żyją około 10 do 15 lat, udomowione osobniki dożywają wieku 18 do 22 lat.

W naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus znajdziesz szeroki asortyment karm i akcesoriów dla szynszyli!

Ile kosztuje szynszyla?

Cena szynszyli zależy od wieku, płci, umaszczenia i rodzaju futerka gryzonia. W przypadku odmiany standard, która jest naturalnie występującym kolorem u szynszyli, cena waha się między 50 do 100 zł za samca i 100 do 150 zł za samicę.
Najczęściej polecane