Pielęgnacja świnki morskiej

Pielęgnacja kawii domowej

Regularna pielęgnacja świnki morskiej jest bardzo ważna.

Świnki morskie są mało wymagające pod względem pielęgnacji. Tylko co właściwie oznacza słowo „mało”? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji świnki morskiej.

Pielęgnacja sierści świnki morskiej

W przypadku świnek morskich krótkowłosych pielęgnacja sierści jest stosunkowo prosta. Wystarczy, że od czasu do czasu ją delikatnie wyszczotkujesz, najlepiej szczotką z naturalnego włosia. Kurz i brud z sierści wygrzebują sobie samodzielnie za pomocą pazurków, a języczkiem wylizuje ją do czysta.

Jak często należy szczotkować świnkę morską długowłosą?

W przypadku ras długowłosych pielęgnacja sierści jest nieco bardziej czasochłonna i powinna odbywać się najlepiej codziennie. Poza tym należy ją regularnie skracać, gdyż nieustannie rośnie. Jeśli nie pomożesz swojej długowłosej śwince w pielęgnacji sierści, po upływie niedługiego okresu czasu będzie musiała ciągnąć za sobą skołtuniony tren z włosów.

Skracać należy również włosy na jej „twarzy” świnki morskiej. W przeciwnym razie będą ograniczały jej widoczność. Włosy na pozostałych częściach ciała najlepiej przyciąć do długości podłoża. W tylnej części ciała warto włosy obciąć nieco bardziej radykalnie, by nie osiadały na nich nieczystości.

Jeśli to możliwe, przyzwyczaj swoją świnkę morską do zabiegów pielęgnacyjnych od najmłodszych lat. Na początek wystarczą krótkie sesje, które z czasem należy wydłużać. Upewnij się, że świnka siedzi na czymś nieruchomym i przygotuj smakołyki. Dzięki temu pielęgnacja szybko stanie się dla zwierzęcia przyjemnym rytuałem.

Czy świnkę morską należy kąpać?

Generalnie, program pielęgnacyjny świnki morskiej nie obejmuje kąpieli, chyba że zauważysz na jej powierzchni uporczywe zabrudzenia, pasożyty czy choroby skóry.

Pamiętaj, że kąpiel będzie dla zwierzęcia bardzo stresującym wydarzeniem, dlatego zastanów się dobrze, czy brudu nie można usunąć w mniej drastyczny sposób.

W przypadku inwazji pasożytów czy chorób skóry, lekarz weterynarii zaproponuje specjalne szampony i leki, i dokładnie wyjaśni w jaki sposób i przede wszystkim jak często należy świnkę kąpać.

Pielęgnacja łapek

Bardzo istotne w pielęgnacji świnki morskiej jest ponadto obcinanie jej pazurów, których stan należy regularnie sprawdzać. Jeśli Twoja świnka nie ma możliwości, by samodzielnie zetrzeć pazury, na przykład biegając po kamieniach, może się zdarzyć, że urosną one za długie. Wówczas świnka morska przestanie najpewniej z ochotą biegać, gdyż nie będzie mogła stawiać normalnie łapek.

Czego potrzebuję do pielęgnacji pazurków mojej świnki morskiej?

Do skracania pazurków u świnki najlepiej użyć specjalnych cążek, uważając, by nie uszkodzić znajdujących się w nich naczyń krwionośnych. W przypadku jasnych paznokci łatwo je zauważyć. Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo wykonać tę czynność, udaj się do lekarza weterynarii, który z pewnością Cię poinstruuje.

Jak już zadbasz o pazurki, przyjrzyj się opuszkom palcowym. Zwłaszcza te znajdujące się w tylnych łapkach mają tendencję do rogowacenia, co w najgorszych przypadkach może doprowadzić do owrzodzenia opuszki podeszwy.

Jeśli opuszka wydaje się ciepła lub zaczerwieniona, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pielęgnacja zębów świnki morskiej

Świnki morskie to gryzonie, co sprawia, że mają wyjątkowe zęby – zarówno bowiem siekacze jak i trzonowce rosną przez całe życie zwierzęcia i muszą być intensywnie ścierane podczas żucia.

W wyniku wrodzonych wad zgryzu lub niewłaściwego żywienia może zdarzyć się, że siekacze staną się zbyt długie lub na trzonowcach powstaną bolesne czubki. W takiej sytuacji pobieranie przez nią pokarmu będzie znacznie utrudnione, jeśli nie niemożliwe.

Dlatego należy regularnie sprawdzać stan siekaczy u świnek morskich, a jeśli będą wyraźnie za długie, skonsultować się z lekarzem weterynarii, który je skróci oraz przyjrzy się bliżej trzonowcom.

Jakich innych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga jeszcze świnka morska?

Jeśli dbasz o sierść, łapki i zęby swojej podopiecznej, zwiększasz jej szanse na długie i szczęśliwe życie. Jednak pielęgnacja powinna obejmować także pozostałe części ciała, takie jak:

  • Oczy: Oczy świnki morskiej powinny być zawsze czyste i pozbawione wydzielin.
  • Uszy: To samo dotyczy uszu, z wyjątkiem niewielkich ilości woskowiny, która jest zupełnie normalnym zjawiskiem.
  • Gruczoł tłuszczowy: Gruczoł tłuszczowy znajduje się około centymetra powyżej odbytu świnki morskiej. Nieco tłuste włosy wokół niego są normą, ale silniejsze zabrudzenia lub sklejoną sierść należy usunąć mokrą ściereczką lub łagodnym szamponem.
  • Woreczek odbytowy: U samców świnek morskich znajduje się kieszonka skórna, gdzie gromadzi się biała wydzielina wykorzystywana do wabienia partnerek i znaczenia terenu. Gryzonie zazwyczaj same dbają o jej czystość, ale może zdarzyć się, że ujścia gruczołów zostaną zablokowane lub do jej wnętrza dostanie się ściółka lub siano. Wówczas należy dokładnie oczyścić woreczek za pomocą wacika.
  • Waga: Ponadto należy regularnie kontrolować wagę świnki morskiej. Dzięki temu można szybciej zauważysz wszelkie jej wahania i odpowiednio wcześnie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Obawy powinna wzbudzić zarówno utrata masy ciała, jak i nadwaga.

Tak, jak w każdym innym przypadku, jeśli nie masz pewności, czy z Twoim podopiecznym wszystko jest w porządku, dla pewności zawsze dobrze jest odwiedzić lekarza weterynarii.

Najczęściej polecane