Nieświszczuk (piesek preriowy)

nieświszczuk

Praktycznie nieznane zwierzątko domowe

Pieski preriowe są wciąż raczej mało popularnymi gryzoniami do trzymania w domu, jednak od jakiegoś czasu faktycznie zaczynają funkcjonować jako domowi pupile miłośników gryzoni. W sumie występuje pięć gatunków z rodzaju nieświszczuków, najczęściej występujący z nich to nieświszczuk czarnoogonowy. Także jako zwierzątko domowe najczęściej spotyka się właśnie ten gatunek. Zawarte dalej w tym artykule informacje będą wobec tego dotyczyły nieświszczuka czarnoogonowego.

Pochodzenie i styl życia

Ojczyzną nieświszczuka czarnoogonowego są rozległe prerie w Ameryce Północnej. Tam zwierzęta te żyją w ogromnych koloniach, liczących od kilku po kilka tysięcy osobników, w wyrytych przez siebie skomplikowanych systemach podziemnych korytarzy. Kolonie dzielą się na wiele obwodów, te zaś na koterie, które zamieszkiwane są przez klika rodzin. Każda z rodzin nieświszczuków składa się z jednego samca, jednej do czterech samic oraz młodych z około dwóch ubiegłych lat.

Vilmie pokarm male zwierzeta

Wygląd

Sierść piesków preriowych ma umaszczenie złotobrązowe, ewentualnie białokremowe, sprawia wrażenie delikatnie cętkowanej. Nieświszczuki czarnoogonowe osiągają 45 cm długości z ogonem, ważą z reguły od 700 g do 1,5 kg. Koniuszek ogona jest zwykle czarny, stąd też ich nazwa gatunkowa.

Ein Präriehunde sitzt auf einem Felsen

Hodowanie pieska preriowego

Hodowanie nieświszczuków w domu nie jest zadaniem szczególnie wymagającym, jednak przed zakupem należy koniecznie doinformować się o potrzebach zwierzęcia i dobrze przemyśleć swoją ostateczną decyzję.

Pieski preriowe są zwierzętami stadnymi, dlatego powinieneś dla ich dobra przygarnąć najlepiej dwa osobniki lub więcej. Trzymane samotnie nieświszczuki szybko zaczną wykazywać zaburzenia w zachowaniu, brak bliskości innych osobników z gatunku może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Nieświszczuki powinny być trzymane w przestronnej klatce, jednak pamiętać należy o codziennym kilkugodzinnym wybiegu, koniecznym do ich dobrego samopoczucia. Bez odpowiedniej ilości ruchu pieski preriowe szybko robią się ospałe i leniwe, co prowadzić może do pojawienia się u nich nadprogramowych kilogramów. Konsekwencja w tym względzie jest więc niesłychanie istotna!

Zwierzęta te potrzebują także częstego kontaktu ze swoim ludzkim opiekunem, częstszego niż inne gryzonie. Przed zakupem zastanów się, czy w czasie całego ich życia (8 do 12 lat) będziesz w stanie poświęcać im dużo czasu i uwagi.

Wciąż niemal wszystkie nieświszczuki importowane są bezpośrednio ze swojej ojczyzny, a więc ze swojego naturalnego, dzikiego środowiska. Właśnie przez swoje „dzikie” pochodzenie pieski preriowe mogą sprawiać nieco trudności w wychowaniu, niewykluczone, że będą próbowały gryźć. Samce ponadto mogą wykazywać silne zmiany w zachowaniu podczas pory godowej, objawiające się przede wszystkim w agresji wobec przedmiotów, innych zwierząt oraz nierzadko właściciela. Z tego powodu nieświszczuki nie są odpowiednimi zwierzętami w domu z dziećmi.

Präriehund liegt neben Nesteingang

Podstawowe wyposażenie dla pieska preriowego

Rozmiar klatki dla dwóch osobników powinien wynosić mniej więcej 1,8 x 0,8 x 0,6 m. Podłoże należy wyścielić grubą warstwą żwirku lub sianka. Drewniany domek do skrycia się oraz gałęzie do podgryzania stanowią nieodzowne elementy wyposażenia klatki. Nie może w niej zabraknąć także misek na pokarm i wodę.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Pożywienie odpowiednie dla nieświszczuka

Pieski preriowe odżywają się głównie różnymi rodzajami traw, mniszkiem lekarskim, ziołami i sianem. Jako suplement można podawać im świeże warzywa i owoce. Karma sucha nie powinna zawierać zbyt dużej ilości białek i tłuszczy, natomiast jak najwięcej błonnika, niezmiernie ważnego dla sprawnego trawienia u tych zwierząt.

Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!