Leming

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
leming (Piestruszka stepowa)

Lemingi łatwo rozpoznać po krępej budowie ciała i czarnej linii na grzbiecie.

Każdy, kto chciałby trzymać leminga jako zwierzę domowe, podczas wyszukiwania informacji na temat tych małych gryzoni przeżyje kilka momentów zaskoczenia. Czy wiesz na przykład, że leming wcale nie bywa zmęczony? Te i inne fakty na temat tych uroczych maluchów i warunków ich utrzymania znajdziesz w poniższym podsumowaniu.

Wygląd: Szare karczowniki

Moment zaskoczenia numer 1: Lemingi trzymane jako zwierzęta domowe wcale nie są prawdziwymi lemingami. Są to raczej piestruszki stepowe. Oba gatunki należą do rodziny chomikowatych.

Piestruszki stepowe są jednak bliżej spokrewnione z karczownikami niż z dzikimi lemingami. Mimo to w dalszej części artykułu dla uproszczenia nadal będziemy mówić o lemingach.

Jak wygląda leming?

Gryzonie te mają szarą sierść, która jest krótka i gęsta. Ich brzuch jest nieco jaśniejszy niż reszta ciała.

Grzbiet zdobi czarna pręga. Czarne są również ich guzikowe oczy, które są osadzone pod wąskimi, małymi uszami. Ich ogon jest krótki i słabo owłosiony.

Jak duży jest leming?

Lemingi mają krępą budowę ciała. Wraz z ogonem osiągają długość 8–14 centymetrów. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary ważą zaledwie 25–35 gramów.

Czy lemingi są spokrewnione z chomikami?

Z wyglądu, a także z zachowania, lemingi przypominają chomiki. Przyczyna jest prosta – oba gatunki należą do chomikowatych, do nadrodziny myszowych.

Lemingi w grupie na białym tle © chorchfoto / stock.adobe.com
Lemingi są małe, towarzyskie i stają się coraz bardziej popularne jako zwierzęta domowe.

Charakter: Czy lemingi można oswoić?

Gryzonie te nie są entuzjastycznie nastawione do przytulania. Dlatego te urocze karczowniki nie nadają się na zwierzęta domowe dla dzieci. Za to są idealnymi zwierzętami dla nocnych marków i osób pracujących – lubią spędzać dzień, śpiąc, i są aktywne w późnych godzinach wieczornych.

Lemingi są bardzo towarzyskimi zwierzętami. Nigdy jednak nie wyzbyły się całkowicie swojej nieśmiałości wobec ludzi. Uchodzą za małe wrażliwce i oswajają się z dopiero przy dużej dawce cierpliwości i spokoju.

Moment zaskoczenia numer 2: Pomimo swojej wrażliwości i rozmiarów ciała, te małe zwierzątka wydają zaskakująco donośne dźwięki!

Jakie dźwięki wydają lemingi?

Te karczowniki mogą być bardzo aktywne w godzinach wieczornych. Wtedy szybko dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu głośności. Spektrum ich dźwięków sięga od skomlenia przez skrzeczenie aż po głośne piszczenie.

Warunki utrzymania lemingów

Warunki utrzymania: Jak hodować lemingi?

Lemingi są bardzo małymi zwierzętami, dlatego nie nadają się do trzymania w klatce. Lepszym rozwiązaniem jest rodentarium – rodzaj terrarium dla gryzoni. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz obserwować swoich podopiecznych dzięki dobrej widoczności bez ryzyka, że te drobne zwierzątka uciekną przez kratkę.

Czy lemingi potrafią się wspinać?

Chomikowate mają wiele mocnych stron, ale wspinaczka nie jest jedną z nich. Choćby z tego powodu rodentarium jest idealnym środowiskiem dla lemingów.

Gładkie szklane ścianki sprawiają, że zwierzęta nawet nie próbują wykrzesać z siebie nieistniejących umiejętności wspinaczkowych, przy czym mogłyby się zranić.

Czy lemingi można trzymać parami?

Piestruszki stepowe nie są samotnikami, lecz lubią towarzystwo osobników tego samego gatunku. Dlatego należy je trzymać przynajmniej parami. Im wcześniej zwierzęta przyzwyczają się do siebie, tym łatwiejsza będzie ich socjalizacja.

Wskazówka dla początkujących: Samice są bardziej zrelaksowane niż samce, gdy są trzymane w parach. Jeszcze lepiej, gdy pochodzą z jednego miotu.

Wielkość i wyposażenie rodentarium

Jak urządzić rodentarium zgodnie z dobrostanem leminga?

Piestruszki stepowe część czasu chętnie spędzają pod ziemią. Jeśli chcesz stworzyć „undergroundową” atmosferę, użyj jak najwyższego rodentarium i wypełnij je warstwą ściółki dla małych zwierząt, o wysokości około 20–30 centymetrów.

Dalsze wskazówki dotyczące wyposażenia:

  • Najlepszym sposobem, w jaki lemingi mogą zaspokoić swoją potrzebę ruchu, jest swobodny trucht w kołowrotku. Zrezygnuj z kołowrotka metalowego. Lepiej użyj kołowrotka z drewna. Idealna średnica wynosi 20 centymetrów.
  • Mostki i schodki zapewnią jeszcze więcej ruchu i odrobinę przygody.
  • Nie tylko my, ludzie, lubimy się czasem zaszyć w spokojnym miejscu – lemingi również potrzebują od czasu do czasu odpocząć. W takich chwilach gryzonie konsekwentnie kierują się w stronę jednego czy dwóch drewnianych domków.
  • W rodentarium nie może również zabraknąć miejsca na poidełko i miski na karmę. Najlepiej umieść je na stałe w jednym domku lub na piętrze. Dzięki temu przekopywanie ściółki nie będzie grozić osunięciem się podłoża, a miski nie będą brudzić się tak szybko.
  • Naturalne gałęzie przywołają wspomnienia o naturalnym środowisku lemingów i będą stanowić doskonałą przekąskę.
  • Kącik z piaskiem posłuży za toaletę.

Jak duże powinno być rodentarium?

Przepisy prawa określają minimalne wymiary schronienia dla lemingów, wynoszące 100 x 50 x 50 cm. Jednak z uwagi na fakt, że karczowniki należy trzymać parami i że zwierzęta te lubią dużo się ruszać, najlepiej urządzić im dom o wymiarach 120 x 60 x 60 cm.

Temperatura i częstotliwość czyszczenia

Lemingi najlepiej czują się w temperaturze między 18 a 24 stopni Celsjusza i przy niskiej wilgotności powietrza.

Dom lemingów trzeba również wyczyścić raz lub dwa razy w miesiącu. Nigdy nie należy przy tym wymieniać całej ściółki, lecz tylko około jednej trzeciej: Lemingi wykorzystują swój zmysł węchu do orientacji w terenie.

Odżywianie zgodne z potrzebami gatunku

Żywienie: Czym żywią się lemingi?

Lemingi są roślinożercami, dlatego zielonka powinna mieć stałe miejsce w jadłospisie tych małych zwierzątek. Oprócz czystej wody pitnej gryzonie te potrzebują raz dziennie karmy zawierającej następujące składniki, a od czasu do czasu następujące suplementy:

  • Lemingi najbardziej lubią paszę zieloną, na przykład dzikie rośliny, trawy, warzywa liściaste i zioła używane do gotowania.
  • W misce z karmą mogą znaleźć się także warzywa o niskiej zawartości cukru, takie jak ogórki.
  • Codzienny posiłek uzupełnią niskotłuszczowe nasiona i karma sucha.
  • Od czasu do czasu dietę należy wzbogacić o białko zwierzęce – nadają się do tego na przykład suszone owady.

Czy lemingom wolno jeść owoce?

Podobnie jak wiele innych karczowników, lemingi są podatne na cukrzycę. Nie wiadomo, czy owoce zwiększają ryzyko choroby. Niemniej należy unikać karmienia owocami i smakołykami zawierającymi cukier.

Zdrowie

Zdrowie: Kontroluj zachowanie i wygląd

Lemingi są zazwyczaj łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Mimo to, podobnie jak w przypadku wszystkich innych zwierząt domowych, należy codziennie kontrolować stan ich zdrowia.

Jeśli wyglądają na wychudzone lub ich sierść wygląda mniej zadbana niż zwykle, konieczna jest wizyta u weterynarza. Wcześniej dowiedz się, czy dany lekarz zajmuje się lemingami lub małymi gryzoniami.

Ile lat dożywa leming?

Życie lemingów, jak i gryzoni w ogóle, jest zazwyczaj krótkie. Jeśli Twojego chomikowatego pupila oszczędzą choroby i zwierzę otrzymywać będzie pożywienie zgodne z potrzebami swojego gatunku, możesz liczyć na około dwóch do dwóch i pół wspólnie spędzonych lat.

Pochodzenie

Pochodzenie: Z Dalekiego Wschodu

Naturalne środowisko piestruszek stepowych zdradza już sama nazwa. Ich domem są stepy i półpustynie w Europie Wschodniej i Azji.

Zasięg ich występowania rozciąga się od wschodniej Ukrainy przez Kazachstan do Mongolii. Ku utrapieniu wielu rolników, te małe chomikowate można spotkać również na polach zbóż.

Zakup: Ile kosztuje leming i gdzie można kupić te gryzonie?

Gdy puchate karczowniki już zdobyły Twoje serce, nadchodzi moment zaskoczenia numer 3: Mimo że te małe zwierzęta stają się coraz bardziej popularne jako zwierzęta domowe, w Polsce są one nadal egzotyczne i dlatego ich nabycie wcale nie jest łatwe.

W pierwszej kolejności należy udać się do schroniska dla zwierząt. Drugim sposobem na znalezienie parki lemingów są hodowcy. Warto poszukać informacji w Internecie lub w rubryce z ogłoszeniami w lokalnej prasie. Warto wspomnieć, że profesjonalni hodowcy oferują swoje gryzonie podzielone według płci. Przy zakupie należy spodziewać się ceny wynoszącej około 45–90 złotych za zwierzę.

Podsumowanie: Czy leming nadaje się na zwierzę domowe?

Mimo że piestruszki stepowe są małe, urocze i wyglądają jak przytulanki – najlepiej nadają się dla dorosłych. Jeśli chcesz zaoferować schronienie jakimś egzotycznym zwierzętom i obserwować je w ich codziennym życiu, lemingi sprawią Ci mnóstwo radości.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane