Warunki utrzymania i opieka: Dobrze się czują wśród innych przedstawicieli gatunku
Dzikie króliki są bardzo towarzyskie i żyją w koloniach. Nawet ich oswojeni potomkowie nigdy nie powinni być trzymani w odosobnieniu. Do pełni szczęścia potrzebują innych przedstawicieli gatunku, z którymi się bawią i do których się przytulają. Dotyczy to również królików angora.
Króliki są bardzo płodne
Samica królika jest dojrzała płciowo w wieku trzech miesięcy i może mieć potomstwo kilka razy w roku. W jednym miocie rodzi się od trzech do czterech młodych zwierząt.
Aby zapobiec temu, że Twoje angory będą rozmnażać się „jak króliki”, zdecydowanie należy je wykastrować. Kastracja nie tylko zapobiega niechcianemu potomstwu, ale ma również tę zaletę, że wykastrowane samce są mniej zaangażowane w walki o terytorium i hierarchię.
Samice należy sterylizować
Należy także sterylizować samice, ponieważ w przeciwnym wypadku będą podatne na bolesne infekcje macicy i nowotwory. Dzięki odpowiedniemu zabiegowi można oszczędzić samicom królików angora różnych chorób.
Czy wiesz, że...?
Samce królików są po kastracji nadal płodne przez cztery do sześciu tygodni.
Króliki angora i inne zwierzęta domowe
Pod pewnymi warunkami, można trzymać króliki angora razem z kotami, a nawet psami. Ze względów bezpieczeństwa nie należy jednak nigdy dopuszczać do spotkania „drapieżnika” i „ofiary” bez nadzoru.
Króliki często trzymane są razem ze świnkami morskimi – ale niestety te dwa gatunki mają ze sobą niewiele wspólnego i „dogadują się” ze sobą kiepsko. Nieporozumienia i agresja są tu nieuniknione.
Wybieg dla królików
Króliki bardzo lubią się ruszać. Potrzebują dużo miejsca do skakania, biegania i turlania się. Duży wybieg jest niezbędnym elementem utrzymywania zwierząt w sposób odpowiedni dla gatunku.
Poniższe elementy stanowią część podstawowego wyposażenia króliczego wybiegu oraz klatki:
- minimum jedno poidło
- miski do karmienia
- paśnik
- ściółka i siano
- domek do spania jako miejsce odpoczynku
Domek i wybieg powinny być oczywiście regularnie czyszczone, aby zwierzęta czuły się komfortowo.
W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór klatek dla królików. Możesz również kupić tunele i jaskinie do zabawy, aby króliki mogły się w nich ukrywać.
Chów na wolnym powietrzu
Ze względu na brak wierzchniej warstwy sierści, króliki angora są bardzo wrażliwe na zimno i wilgoć. Woda może wsiąkać w podszerstek, a nawet zamarzać w temperaturach ujemnych – co stanowi zagrożenie dla życia zwierząt. Dlatego ta rasa królików jest raczej nieodpowiednia do trzymania na zewnątrz zimą i późną jesienią oraz deszczową wiosną.
W pozostałych okresach w roku obowiązują następujące zasady: Upewnij się, że wybieg zewnętrzny znajduje się w miejscu chronionym przed wiatrem. W lecie te wełniste zwierzęta zdecydowanie potrzebują zacienionego miejsca przed upałem.
Strzyżenie królików angora: Jak się to robi?
Króliki angora nie mają cyklu zrzucania futra, co oznacza, że ich sierść nie wypada sama z siebie. Dlatego zwierzęta te muszą być strzyżone w regularnych odstępach czasu. Zaleca się robić to cztery razy w roku.
Możesz zlecić swojemu weterynarzowi strzyżenie królika lub dać sobie pokazać, jak to zrobić.
Zanim sięgniesz po nożyczki, dokładnie wyszczotkuj futro swojego zwierzaka. Użyj grzebienia lub szczotki, aby usunąć wszystko, co utknęło w sierści – siano, słomę czy nawet ziemię.
Sierść można obciąć zwykłymi nożyczkami. Możesz również ostrożnie skrócić kępki wokół uszu. Jeśli Twój królik wierci się podczas strzyżenia, najlepiej jest użyć nożyc do sierści z zaokrągloną końcówką. W ten sposób unikniesz skaleczeń. Można też użyć specjalnego urządzenia do strzyżenia.
Ważne: Po strzyżeniu do ciepłego!
Ostrzyżone króliki łatwo marzną i mogą szybko się przeziębić. Dlatego w chłodne dni po strzyżeniu należy umieścić królika angora w krytej zagrodzie ze słomą i sianem. Jedzenie siana pomaga regulować ciepło.
Ponadto należy codziennie szczotkować sierść, w przeciwnym razie dojdzie do kołtunienia. Takie futro utrudnia regulację ciepła i jest magnesem dla pasożytów. Możliwe jest również zakażenie larwami much (myiasis).
Regularnie sprawdzaj także pazurki swoich króliczków i przycinaj je, jeśli zajdzie potrzeba. Można to zrobić za pomocą nożyczek do paznokci.