Koszatniczka

małe zwierzęta kosztaniczka

Odpowiednie otoczenie dla wymagającego gryzonia

Koszatniczki pospolite to gryzonie, które do Europy dotarły z Chile. Tam żyją one na otwartych przestrzeniach i wydrążają pod ziemią skomplikowane systemy korytarzy. Swoim wyglądem przywodzą na myśl mieszankę szczura i szynszyli. Podobnie jak te ostatnie wykorzystują do jedzenia przednie łapki, potrafią je zręcznie przed sobą złączyć. Pazurki na tylnych łapkach umożliwiają im wspinaczkę po skałach i gałęziach.

Koszatniczki są aktywne w ciągu dnia, żyją około cztery lata. Uwielbiają, kiedy wokół dużo się dzieje i duże znaczenie ma dla nich kontakt z człowiekiem, dlatego klatkę koszatniczki z powodzeniem można usytuować w wyeksponowanym miejscu. Jednak jedną kwestię należy szczególnie wziąć pod uwagę: Koszatniczki to gryzonie, nie tylko ze względu na biologiczne przyporządkowanie, ale także w najdosłowniejszym znaczeniu tego słowa. W związku z tym w ich hodowli należy uwzględnić kilka dodatkowych kwestii.

Klatka

Klatka z podłożem z tworzywa sztucznego, przy nieustającym pociągu koszatniczki do gryzienia, nie posłuży zbyt długo. Ów pociąg jest tak silny, że koszatniczki potrafią przegryźć się nawet przez pleksiglas czy cienką blachę. Najlepiej, by klamry mocujące kratę z podłożem wykonane były z metalu.

klatki dla gryzoni

Doskonała alternatywa: terrarium

Idealnym domem dla koszatniczki jest jednak zdecydowanie terrarium. Wytrzyma ono bez problemu skrobanie, nie podda się sesjom gryzienia, a ponadto posiada specjalny system wentylacyjny, który unicestwia bakterie. Większość terrariów posiada dodatkowo przesuwany front, dzięki czemu ich czyszczenie ich wnętrz czy karmienie zwierząt jest niezwykle proste.

Akwarium? Niekoniecznie.

Akwarium nie będzie dla koszatniczki dobrym rozwiązaniem. Od góry musiałoby zostać przykryte szybą, co szybko spowodowałoby niedobory powietrza oraz zwiększenie się wilgotności w jego wnętrzu. W konsekwencji zwierzętom brakowałoby tlenu, a bakterie rozwijałyby się w zawrotnym tempie.

Wyposażenie klatki

Klatka powinna zostać wyposażona i całkowicie przygotowana jeszcze przed zakupem samej koszatniczki, by nie dokładać zwierzątku dodatkowego stresu i trudu po transporcie. Minimalne wymiary terrarium dla dwóch koszatniczek powinny wynosić 80 x 40 x 40 cm. W kwestii urządzenia wnętrza terrarium pożądana jest jak największa kreatywność, by zapewnić gryzoniom wystarczającą ilość kryjówek i różne możliwości wspinaczki. Nie oszczędzaj więc na „zabawkach” z gałęzi i kamieni. Zwróć koniecznie uwagę, by przedmioty w klatce nie były jednak zbyt gęsto usytuowane lub ustawione tak, że w razie poruszenia mogą się zawalić lub zranić gryzonie.

Zdecydowanie najistotniejszymi przyborami w klatce koszatniczek są grube gałęzie do spacerowania i obgryzania oraz kamienie do ostrzenia pazurków. Ponadto ważne są domki do spania, które często służą jako punkty widokowe. Niewskazane są domki drewniane, z racji popędu koszatniczek do gryzienia. Najlepsze będą domki ułożone z kamieni, jednak muszą być stabilne i nie stwarzać ryzyka zranienia się zwierzęcia.

Kolejny ważny element wyposażenia to miska, najlepiej ciężka i porcelanowa, gdyż taką miskę ciężej jest przesunąć czy wywrócić. Nie powinna być za mała, by każda z koszatniczek mogła się posilić spokojnie i bez przepychanek. Położenie miski na dnie nie będzie korzystne, gdyż gryzonie te uwielbiają kopać, skrobać i buszować po podłożu. Najlepiej umieść miskę na dachu domku, by nie dostał się do niej brud z podłoża

Koszatniczka podobnie jak szynszyla potrzebuje regularnej kąpieli w piasku, by oczyścić futerko. Powinna mieć do tego okazję codziennie przez około piętnaście minut. Zostaw w terrarium trochę miejsca, na tyle by zmieścić wanienkę z piaskiem, kiedy będziesz chciał ją do terrarium włożyć. Wanienka nie powinna znajdować się w terrarium przez cały czas, ponieważ piasek szybko zostałby zabrudzony. Jeśli posiadasz klatkę, możesz zawiesić wanienkę na kratach i niekoniecznie ją zdejmować, możesz równie dobrze zasłaniać do niej wejście.

Poidełka plastikowe nie są dla koszatniczek najlepszym rozwiązaniem, ponieważ szybko mogą pojawić się w nich za sprawą zębów gryzonia przecieki. Także stabilne poidełka ze sztywnych tworzyw sztucznych nieszczególnie będą się nadawały, poza tym trudno przymocować je w terrarium. Najlepiej więc zainwestować w miskę kamienną. Wodę powinno wymieniać się wówczas jednak częściej, a miskę regularnie myć gorącą wodą bez środków czyszczących, ponieważ także szybciej będzie dostawał się do niej brud.

Ten sam problem, co z miskami, pojawia się w przypadku stojaków na siano: Jak umieścić je w terrarium? Dobrym pomysłem byłoby ogrodzenie niewielkiego obszaru w kącie, gdzie można byłoby umieścić sianko. Nie zapomnij także o podściółce. Najlepiej użyj ogólnodostępnej w sklepach zoologicznych podściółki dla małych zwierząt. Koszatniczki używają jej do budowy małych „gniazd”, gdzie często układają się do wypoczynku.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Gdzie powinna stać klatka

W przeciwieństwie do większości gryzoni koszatniczki od czasu do czasu chętnie poprzebywają na bezpośrednim słońcu. To czego natomiast nie znoszą, to przeciągi oraz bardzo głośna muzyka i ogólnie duży hałas. Mimo to klatka spokojnie może zostać usytuowana w nieco bardziej ożywionym miejscu, np. w salonie czy pokoju dziennym.

Pielęgnacja i czyszczenie klatki

By zapobiec rozwojowi bakterii oraz pleśnieniu zagrzebanych pod podściółką resztek pokarmu, należy przynajmniej raz w tygodniu całkowicie wymienić podściółkę. Regularnie myj także całą klatkę gorącą wodą, a powstałe już kultury bakterii zwalczaj w razie potrzeby roztworem octowym. Nie używaj w tym celu środków czyszczących ani dezynfekujących. Przy okazji czyszczenia klatki możesz wymienić także gałęzie i sianko na świeże.

Pożywienie koszatniczki

Przy zakupie pożywienia obowiązuje zasada: Jeśli robisz zapas, to zrób go maksymalnie na 2 – 3 miesiące, ponieważ w innym wypadku zawartość witamin w pokarmie spadnie. Najlepiej przyjmij regularny system podawania pokarmu zwierzętom. Szybko przyzwyczają się do pór karmienia i będą z radością wypatrywać znajomej ręki.

Karma podstawowa

Na zooplus.pl znajdziesz specjalny pokarm dla koszatniczek, opracowany z myślą o wyjątkowych potrzebach tych gryzoni. Możesz spreparować mieszankę samodzielnie, najlepiej wykorzystaj do tego pokarm dla świnek morskich i chomików syryjskich w stosunku odpowiednio 2:1. Koszatniczki posiadają bardzo wrażliwe żołądki, dlatego inne rodzaje pokarmu mogą okazać się nieodpowiednie.

Sianko

Zadbaj o to, by Twoje koszatniczki zawsze miały w klatce wystarczającą ilość sianka. W naturalnym środowisku odżywiają się one przede wszystkim trawami i korą. Wobec tego to właśnie siano najlepiej odpowiada ich naturalnemu pożywieniu. Koszatniczki spożywają sporą jego ilość. Ponadto jednocześnie służy jako materiał pod budowę gniazd.

Pasza zielona

Paszę zieloną należy przed podaniem przede wszystkim gruntownie umyć, a następnie wysuszyć. Możesz podawać koszatniczkom owoce takie jak jabłka, banany czy jagody, jednak w naprawdę niewielkich ilościach, gdyż gryzonie te uchodzą za podatne na cukrzycę. W zdecydowanie większych ilościach możesz podawać im za to warzywa, które nie szkodzą, gdyż nie zawierają fruktozy: marchew, kalafior, ogórek czy sałata nadadzą się idealnie. Naturalnego pokarmu w postaci gałęzi (wyłącznie drewno twarde takie jak z drzew owocowych, buków, brzóz czy leszczyn) nigdy nie zbieraj w pobliżu ruchliwych ulic.

Przysmaki

By zaspokoić u koszatniczek potrzebę gryzienia, wykorzystać można specjalne kolby do chrupania lub twardy, suchy chleb. Inną możliwość stanowią świeże gałązki – kora dla każdej koszatniczki stanowi jeden z najbardziej ulubionych przysmaków. Poza tym w bardzo niewielkich ilościach możesz podawać koszatniczkom rodzynki oraz suszone owoce dzikiej róży.

Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!