Pożywienie jednobiałkowe dla kotów

We współpracy z Schesir
karmy monoproteinowe dla kotów

Z pewnością często spotykasz się z karmami dla kotów, określanymi mianem jednobiałkowych lub monoproteinowych. Co właściwie oznacza to pojęcie i czy odżywianie kota karmami tego typu jest odżywianiem racjonalnym czy raczej kolejnym zwyczajnym trendem?

Czym właściwie są karmy jednobiałkowe?

Białka (czy też proteiny) są główną składową mięsa. Pojęcie „monoprotein” oznacza jeden rodzaj mięsa, na przykład wołowinę. Karma jednobiałkowa zawiera więc jeden rodzaj mięsa, a inaczej mówiąc jedno źródło białka. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele produktów, które zawierają wyłącznie jedno źródło białek, na przykład karmy z czystego mięsa, oraz szeroki asortyment karm z jednym źródłem białka oraz innymi składnikami, takimi jak węglowodany czy warzywa. Oba przypadki klasyfikuje się jako tak zwany pokarm jednobiałkowy czy monoproteinowy.

karma mokra Feringa

Dlaczego żywienie kota pokarmem jednobiałkowym może być rozsądne?

Podobnie jak u człowieka, tak i u kota mogą rozwijać się naturalnie alergie i nietolerancje pokarmowe. Takie reakcje wywoływane są z reguły przez określone proteiny (zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego) lub kombinacje protein z innymi substancjami zawartymi w pokarmie. By uniknąć przykrych reakcji, zaleca się podawanie kotu takiego pokarmu, który zawiera ograniczoną ilość składników. Im ich mniej, wliczając białka, tym mniej pokarm zawiera również możliwości wywołania reakcji alergicznych. W celu zdiagnozowania alergii czy nietolerancji pokarmowej często zaleca się właścicielom podawanie ich kotom właśnie karm jednobiałkowych. W diecie eliminacyjnej podawana powinna być karma z jednym rodzajem nieznanego kotu mięsa. Po dokonaniu diagnozy alergii dalej można podawać kotu karmę monoproteinową, by wciąż mieć cały skład pod kontrolą i zapobiegać innym reakcjom. Dla kotów, które cierpią na alergie pokarmowe lub nietolerancje określonych rodzajów mięs, istnieją także specjalne smakołyki monoproteinowe.

Dla właścicieli kotów karmy jednobiałkowe mogą być interesujące także dlatego, że łatwiej da się określić jakość i wartość poszczególnych składników użytych do ich wytworzenia. Karmy monoproteinowe są generalnie lepiej trawione przez koty, ponieważ spożywanie jednego rodzaju mięsa w trakcie jednego posiłku zbliżone jest do sposobu odżywiania się kotów w ich naturalnym środowisku. Istnieje wiele wariantów karm jednobiałkowych, dzięki czemu podając je kotu można zapewnić mu odpowiednio zróżnicowaną dietę.

my star karma mokra dla kota

Wnioski

Nie każdy kot wymaga odżywiania pokarmami jednobiałkowymi. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele odpowiednio opracowanych, wysokowartościowych rodzajów karm, zawierających wyłącznie jedno źródło białek. Zdrowemu kotu można z powodzeniem podawać zarówno karmy jednobiałkowe, jak i zawierające mieszanki różnych rodzajów mięs, jednak w przypadku kotów cierpiących na alergie czy nietolerancje pokarmowe karmy monoproteinowe sprawdzą się w diecie doskonale. Ponadto przejrzysty skład z niewielką ilością produktów ułatwia kontrolę jakości karmy przez właściciela, dzięki czemu przyczynia się do zapewniania bezpieczeństwa zdrowia kota.

Najczęściej polecane