Rośliny bezpieczne i szkodliwe dla kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Lek. wet. Franziska G.
rośliny trujące dla kota

Czasami można zaobserwować, jak kot buszuje po rabatkach w ogrodzie. Rośliny zielone to istotne uzupełnienie diety kocich pupili. Jednak nie wszystkie rośliny są dla kota pożyteczne, niektóre są wręcz szkodliwe i trujące! Niestety to właśnie one lubią w dużych ilościach występować w naszych ogródkach. W tym artykule znajdziesz opisy tych roślin, które są zarówno dobre dla zdrowia kota, jak i bardzo szkodliwe i niebezpieczne.

Rośliny bezpieczne dla kota

Będąc zatroskanym opiekunem kota, wcale nie trzeba zupełnie rezygnować z hodowania roślin – wręcz przeciwnie! Obecność niektórych roślin bardzo korzystnie wpływa na koci organizm i samopoczucie.

Kocimiętka

Kocimiętka to roślina, która przyciąga kota, zawiera oszałamiającą dla niego substancję. Kocimiętka jest bardzo lubiana przez większość kotów, choć są wyjątki. Jej nęcące działanie sprawia, że koty chętniej się bawią i są bardziej żywotne, jednak na niektóre koty kocimiętka nie oddziałuje w ogóle. Od czego to zależy, nie wiadomo. Jednak te koty, na które działa, dadzą się dzięki niej przekonać niemal do wszystkiego: nowy drapak czy legowisko zostaną przyjęte bez zwłoki i marudzenia, zabawka z kocimiętką będzie ich ulubioną, a skrawek tapety, na którym do tej pory uparcie ostrzyły swoje pazurki, zostanie porzucony na rzecz maty do drapania posypanej kocimiętką.

cat trees

Macierzanka tymianek

Podobnie jak kocimiętka, macierzanka tymianek działa na większość kotów wabiąco. Roślina ta pochodzi z terenów na zachód od Morza Śródziemnego i może być hodowana zarówno jako roślina doniczkowa, jak i ogrodowa. Kwitnąca na śliczny, lilowy kolor roślina także w formie suszonej działa na koty oszałamiająco i wabiąco.

waleriana dla kota

Waleriana

Waleriana wprawia koty w zrelaksowany, zabawowy nastrój – służy do odstresowania tych zwierząt. Doskonale do tego celu sprawdzają się miękkie poduszki wypełnione walerianą, którymi kot może się bawić i przytulać się do nich. Przyczyny takiego działania waleriany na większość kotów nie są do dziś wyjaśnione.

Rośliny doniczkowe i zioła

Rośliny wabiące koty nie znajdują się na liście spożywanych przez nich pokarmów. Z kolei wiele roślin doniczkowych to dla kotów doskonałe uzupełnienie diety, służące pomocy w wydalaniu kłaczków. Wśród hodowanych przez nas roślin mogą jednak znaleźć się takie, które na zdrowie kota będą wpływały bardzo negatywnie, dlatego dobierając rośliny do domu,w którym mieszkają koty, należy koniecznie sprawdzać ich oddziaływanie na te zwierzęta.

Roślinami nieszkodliwymi dla kota są między innymi: fiołek afrykański, ćmówka, szlumberger, bromelia, passiflora, fitonia, zielistka, begonia królewska, grubosz, eonium, a także juka – tę ostatnią roślinę cechuje jej dobroczynny wpływ na wątrobę i układ moczowy kota oraz właściwości rozkurczowe i przeciwbólowe, dlatego ekstrakty z juki dodawane są do niektórych karm dla kota.

Rośliny kuchenne, takie jak bazylia, oregano czy rozmaryn, są również nietoksyczne dla kotów, a czasami nawet wykorzystywane przy problemach trawiennych, poza tym mają działanie bakteriobójcze i przeciwutleniające, dlatego można śmiało pozwalać kotom na ich podskubywanie.

Uwaga: Nie pielęgnuj roślin środkami chemicznymi, wykorzystuj jedynie naturalne preparaty lub po prostu samą wodę. Środki chemiczne mogą zaszkodzić kotu bardziej niż sama trująca dla niego roślina. Poza tym wszelkie rośliny, także te uchodzące za bezpieczne dla kota, mogą mu zaszkodzić, jeśli kot spożyje je w nadmiernej ilości. Obserwuj swojego pupila i nie pozwalaj mu zbyt długo przebywać w pobliżu rośliny, jeśli wykazuje nią zainteresowanie.

Trawa dla kota

Podczas pielęgnacji sierści koty połykają sporo luźnego włosia. W organizmie kota włosy zostają połączona ze sobą śliną i tworzą tak zwane kłaczki. Problem ten dotyczy zwłaszcza kotów długowłosych, lecz nie tylko. Kłaczki z kociej sierści zwykle nie dostają się do jelit, dlatego muszą być wydalone inną drogą – wracają do przełyku kota i są przez niego wypluwane. W tym procesie rośliny dobre dla kota mogą mu zdecydowanie pomóc, zwłaszcza włókna młodych traw. Dzięki nim kot może oczyścić swój żołądek, zapobiegają one również niedrożności jelitowej. Możesz samodzielnie zasadzić w swoim mieszkaniu specjalną trawę dla kota i tym samym odwieść jego uwagę od innych roślin pokojowych.

kot je trawę

Wydalanie kłaczków u kota

Istnieją również inne sposoby, by pomóc kotu usuwać kłaczki z przełyku. Można zaproponować mu alternatywne przekąski, by obgryzanie roślin nie było konieczne, lub stosować regularnie profilaktykę, by do zakłaczania w ogóle nie dochodziło lub dochodziło w znacznie mniejszym stopniu.

Czesanie i szczotkowanie

Niektórzy opiekunowie kotów martwią się, kiedy ich kot wymiotuje kłaczkami. Nie ma powodu do zmartwień, gdyż jest to naturalny proces, ale jednak można kotu tego zaoszczędzić. Zminimalizuj wydalanie kłaczków poprzez codzienne wyczesywanie luźnej sierści i szczotkowanie kociego futerka. Możesz użyć do tego najpierw specjalnej rękawicy do wyczesywania luźnej sierści, a następnie miękkiej szczotki dla kota. Pomocy człowieka w pielęgnacji futerka potrzebują przede wszystkim koty długowłose.

Pasty słodowe dla kota

Zawarte w pastach słodowych tłuszcze ułatwiają kłaczkom przedostanie się przez przewód pokarmowy, dzięki czemu zamiast być wymiotowane przez kota, są wydalane ze stolcem. Podawane kotu kilka razy w tygodniu pasty słodowe zastępują z powodzeniem rośliny zielone, a ponadto stanowią dla kota smakowitą przekąskę z dodatkiem dobroczynnych minerałów i witamin.

Rośliny trujące dla kota

W naszym domu i ogrodzie hodujemy przeróżne rośliny. Jeśli opiekujemy się kotem, musimy jednak pamiętać, że rośliny nie działają na koty wyłącznie wabiąco, oszałamiająco i relaksująco. Istnieją też takie rośliny, które wywołują u tych zwierząt przykre dolegliwości, na przykład bóle brzucha, biegunki, zaburzenia rytmu serca, drgawki a nawet… śmierć.

Które rośliny są szkodliwe dla kota?

Oto lista roślin, których każdy opiekun kota powinien unikać:

 • Bluszcz pospolity
 • Azalia
 • Kliwia pomarańczowa
 • Fiołek alpejski
 • Poinsecja
 • Fikus
 • Oleander
 • Skrzydłokwiat
 • Chryzantema
 • Ostrokrzew
 • Jemioła
 • Żonkil
 • Lilia

Jeśli kot wykazuje objawy zatrucia, koniecznie udaj się z nim jak najszybciej do weterynarza. Przyda się mu się informacja, czym kot mógł się zatruć, dlatego zwróć uwagę, czy kot mógł mieć styczność z tymi roślinami.

Weź pod uwagę, że potencjalne zagrożenie dla kotów stanowią również wszelkie rośliny posiadające kolce, gdyż kot może się zranić lub połknąć fragment łodygi lub liścia z kolcami, co może doprowadzić do zranienia jamy ustnej lub przewodu pokarmowego, co odbije się znacznie na jego kondycji zdrowotnej.


Lek. wet. Franziska G.
Franziska G.

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?