Zapalenie macicy u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
chory kot

Zmęczenie i ból są objawami zapalenia macicy u kota.

Zapalenie macicy u kota jest zwykle nagłym przypadkiem. Aby móc szybko zareagować i pomóc swojemu kotu, jeśli dojdzie do najgorszego, w tym artykule znajdziesz najważniejsze fakty dotyczące objawów oraz możliwości leczenia choroby zwanej pyometra.

Czy zapalenie macicy u kota jest niebezpieczne?

Przez zapalenie macicy lekarze weterynarii zwykle rozumieją ropne zapalenie macicy. Dlatego też choroba macicy nosi również nazwę ropomacicze (pyometra).

Ropne zapalenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia kota, jeśli nie jest leczone, a zatem jest nagłym przypadkiem ginekologicznym.

Które koty często chorują na ropomacicze?

Ogólnie rzecz biorąc, u każdej kotki może rozwinąć się ropomacicze, pod warunkiem, że zwierzę nie zostało jeszcze wykastrowane. Jednak podobno niektóre koty wydają się mieć zwiększone ryzyko zapalenia macicy. Odgrywają w tym rolę dwa czynniki:

  • Mówi się, że koty w wieku od czterech do siedmiu lat szczególnie często cierpią na choroby macicy.
  • Wśród nich są zwłaszcza te kotki, które jeszcze nie zaszły w ciążę.

Zapalenie macicy u kotki jest spowodowane głównie infekcją bakteryjną macicy. Z biegiem czasu infekcja ta prowadzi do wypełnienia macicy ropą. Różne procesy sprzyjają rozwojowi bakterii.

Cieczka i jej wpływ na ropomacicze

Cykl prokreacyjny kota podlega różnym wahaniom hormonalnym. Szczególnie ważny jest hormon progesteron, który wpływa na ochronę wyściółki macicy.

Pod koniec rui u kotki poziom progesteronu jest szczególnie wysoki. W tym czasie wydzielanie wzrasta, a obrona spada. Na tym etapie zwiększająca się ilość bakterii ma najlepsze warunki do namnażania się, co ostatecznie prowadzi do zapalenia macicy.

Podstawowe warunki sprzyjające ropomaciczu u kota

Jednak nie tylko hormony, ale także inne czynniki mogą sprzyjać ropomaciczu u kota. Należą do nich torbiele jajników lub inne choroby macicy, takie jak gruczołowo-torbielowaty przerost endometrium.

Rola leków

Leczenie progestagenami może również wywołać stan zapalny macicy. Leki te są stosowane do tłumienia rui u kotek.

Ze względu na szczególny sposób, w jaki się rozwija, zapalenie macicy u kotów zwykle nie jest klinicznie zauważalne aż do czterech do sześciu tygodni po rui.

Otwarte lub zamknięte ropomacicze

To, czy zapalenie macicy u kota jest zauważalne poprzez wydzielinę, zależy od rodzaju zapalenia:

  • Jeśli ropa wycieka przez srom, jest to tak zwane otwarte zapalenie macicy u kota. W takim przypadku objawy są zwykle łagodniejsze.
  • Jeśli szyjka macicy zamyka się i ropa nie może już odpływać, jest to ropomacicze zamknięte. Stan zapalny pogarsza się i istnieje ryzyko rozerwania ściany macicy. W tym momencie zapalenie macicy staje się naglącym przypadkiem.

Najważniejsze objawy ropomacicza

Typowe objawy zapalenia macicy u kota to:

  • wyczerpanie
  • zmniejszony apetyt
  • gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza)
  • przyspieszony rytm serca (tachykardia)
  • ból

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

Jeśli podejrzewasz zapalenie macicy u kota, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz w stanie pomóc kotu oraz zapobiec powikłaniom.

Jeśli choroba pozostanie nieleczona, stan zdrowia dotkniętego nią kota ulegnie pogorszeniu. Postępujący stan zapalny może prowadzić do rozerwania ściany macicy i bakteryjnego zatrucia krwi, zwanego sepsą. Nie wyklucza się również zagrażającego życiu wstrząsu.

Podejrzenie ropnego zapalenia macicy jest zwykle szybko stawiane przez lekarza weterynarii na podstawie szczegółowego wywiadu na temat stanu kota oraz badań klinicznych.

Spojrzenie na zewnętrzne narządy płciowe pokazuje również, czy może to być otwarte czy zamknięte ropomacicze. W celu potwierdzenia podejrzenia zapalenia macicy można rozważyć dodatkowe środki diagnostyczne.

  • Badania obrazowe: Za pomocą USG lub badania rentgenowskiego lekarz weterynarii może ocenić stopień wypełnienia macicy z zewnątrz.
  • Badania krwi: Morfologia krwi pozwala na wyciągnięcie wielu wniosków na temat procesów zapalnych w organizmie. Tak jest również w przypadku ropomacicza.

W przypadku zapalenia macicy u kota możliwe są różne formy leczenia oprócz antybiotyków, leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych, w zależności od stanu kota.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli kotka jest w złym stanie, chirurgiczne usunięcie macicy jest w większości przypadków wskazane jako leczenie ratunkowe. Ma to również tę zaletę, że nie należy spodziewać się nawrotów choroby w przyszłości.

Leczenie zachowawcze za pomocą leków

Jeśli z pewnych powodów nie chcesz, aby Twój kot był kastrowany, na przykład ze względu na okres rozrodczy, alternatywnie można zastosować specjalne leki:

  • Aglepriston w przypadku zamkniętego ropomacicza
  • PGF2a w przypadku otwartego ropomacicza

Substancje czynne powodują skurcz mięśni macicy. W tym samym czasie szyjka macicy otwiera się ponownie, aby umożliwić odpływ ropy.

Jednakże, muszą zostać spełnione pewne warunki, aby móc wprowadzić leczenie farmakologiczne. Na przykład podawanie aglepristonu wymaga obecności tzw. ciałka żółtego w jajniku.

Ponadto lek może powodować pewne działania uboczne. Należą do nich na przykład silne reakcje bólowe, biegunka oraz napady głośnego miauczenia.

ropomacicze u kota leczenie
Jedną z opcji leczenia kota z zapaleniem macicy jest kastracja.

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?

Zapalenie macicy zwykle nie leczy się samoistnie. W szczególności zamknięte ropomacicze musi być leczone tak szybko, jak to możliwe.

Z tego powodu należy zdecydowanie skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli podejrzewa się u kota zapalenie macicy. Rokowania Twojego kota zależą od tego, jak szybko skorzystasz z pomocy lekarza weterynarii.

kot po zabiegu kastracji
Po leczeniu chirurgicznym zapalenia macicy ważna jest staranna pielęgnacja oraz higiena rany.

Profilaktyka: Czy można uniknąć zapalenia macicy u kota?

Kastracja jest jedynym sposobem, aby całkowicie zapobiec rozwojowi chorób macicy, takich jak ropomacicze u kotów.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?