Kot o trzech nogach This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kot o trzech nogach

Na pierwszy rzut oka wizerunek trójnożnego kota jest niezwykły. Ale faktem jest, że wiele kotów po amputacji prowadzi normalne i szczęśliwe kocie życie.

Znalezienie domu dla kota o trzech nogach jest bardzo trudne, dlatego niektóre z nich pozostają w specjalnym ośrodku lub w schronisku. Kiedy więc amputacja jest wskazana i jak sprawić, by życie kota o trzech nogach stało się przyjemniejsze? W tym artykule znajdziesz najważniejsze odpowiedzi na te pytania.

Kot o trzech nogach: Amputacja czy uśpienie?

Jedno jest pewne: Jeśli amputacja może pomóc, to uśpienie nie wchodzi w grę. Jest ona brana pod uwagę tylko wtedy, gdy medycyna nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi na zagrażającą życiu chorobę.

Z kolei po amputacji kot może wciąż wieść szczęśliwe życie. Jednak do tego niezbędne jest wsparcie i miłość opiekuna. Bez pomocy życie po amputacji może być bardzo zniechęcające dla niektórych kotów.

Warunki utrzymania: O czym należy pamiętać?

Na szczęście większość kotów po operacji szybko przystosowuje się do niepełnosprawności. Chociaż brakuje im nogi, wiele trójnożnych kotów może szczęśliwie wędrować po okolicy po wyzdrowieniu.

Niemniej, po zabiegu kot może odczuwać ból lub stres. Lęk lub frustracja mogą również wystąpić, gdy kot zda sobie sprawę, że nie może już wykonywać swoich zwykłych czynności.

Z tych powodów ważne jest, aby dostosować się do swojego kota i zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie po operacji.

Porady dotyczące codziennego życia z trójnogim kotem

Przygotuj się na to, że zachowanie kota może ulec zmianie. Może np. nagle nie być w stanie wejść na swoje podwyższone miejsce do spania lub mieć na początku trudności ze wchodzeniem po schodach.

Rozczarowanie nagłą niepełnosprawnością może również spowodować, że zwierzę stanie się spokojniejsze i nie będzie wychodzić na zewnątrz tak jak zwykle. Jeśli błędne koło będzie się kręciło dalej, kot może przybrać na wadze i zachorować na otyłość.

Odpowiednie przygotowanie domu

W takich przypadkach należy być cierpliwym i dostosować dom oraz sposób żywienia do poziomu aktywności kota. Zapewnij kotu miejsce, w którym będzie miał spokój, jak również miejsce do spania, do którego może bez trudu dotrzeć. W tym celu można na przykład zainstalować pochylnię lub niskie stopnie.

To samo dotyczy miski do karmienia i picia, a także kuwety. Na początku problemem może być także pielęgnacja, dlatego też należy wspierać swojego kota w tym zakresie.

Stopniowo kot nauczy się, jak sobie radzić, mając tylko trzy nogi. Jeśli jednak kot oddala się od Ciebie lub wykazuje silny ból pomimo podawania leków przeciwbólowych, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Możesz dowiedzieć się, jak rozpoznać depresję u Twojego kota w artykule: Depresja u kotów

Ból fantomowy: Czy kot o trzech nogach odczuwa ból?

Mimo amputowania kończyn, np. rąk czy nóg, wiele osób po zabiegu odczuwa ból w usuniętych częściach ciała. Lekarze nazywają to odczucie bólem fantomowym.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób dochodzi do rozwoju tego typu bólu. Naukowcy podejrzewają jednak, że stoją za tym złożone procesy z czynnikami psychologicznymi i fizycznymi.

Weterynarze zaobserwowali podobny ból także u kotów po amputacji. Często występują one dłuższy czas i nabierają charakteru przewlekłego. Jedną z oznak jest przykładowo sytuacja, w której Twój trójnogi kot chce podrapać się po głowie brakującą łapą.

Kiedy konieczna jest amputacja u kota?

Istnieje wiele powodów, dla których konieczna jest amputacja łapy kota. Do najczęstszych przyczyn należą skutki poważnych urazów (np. w wyniku wypadku samochodowego):

  • skomplikowane złamania kości
  • trwałe uszkodzenie nerwów
  • bardzo poważne urazy skóry, ścięgien lub mięśni

Statystyki pokazują, że w wypadkach koty częściej tracą tylne nogi niż przednie. W badaniu przeprowadzonym przez organizację charytatywną International Cat Care stwierdzono ponadto, że u zwierząt płci męskiej występuje zwiększone ryzyko amputacji. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że kocury wykazują wyraźniejsze zachowania terytorialne i w związku z tym bardziej aktywnie wykorzystują czas spędzony na zewnątrz.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?