Koci trądzik This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Trądzik u kota

W rzadkich przypadkach trądzik może rozprzestrzeniać się również na pysk i nos kota.

Trądzik jest pojęciem znanym każdemu człowiekowi, a zwłaszcza nastolatkom. Ale czy może pojawić się również u kotów? W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak rozpoznać koci trądzik i jak pomóc cierpiącemu na niego zwierzęciu.

Przyczyny: Jak powstaje koci trądzik?

Gruczoły łojowe produkują sebum, chroniące skórę przed wysuszeniem. Jeśli jednak dojdzie do zaburzeń w jego odpływie, łój nie ma możliwości wydostać się na zewnątrz, co prowadzi do zablokowania ujścia gruczołów.

W powstawaniu trądziku u kotów szczególnie ważną rolę pełnią zwiększona produkcja sebum w połączeniu z zaburzeniami rogowacenia (hiperkeratoza lub parakeratoza).

Hiperkeratoza oznacza nadmierne tworzenie się zrogowaciałych komórek naskórka, spowodowane różnymi czynnikami osłabiającymi układ odpornościowy, takimi jak stres, obciążenia mechaniczne, promieniowanie UV czy infekcje.

Parakeratoza jest natomiast zaburzonym rogowaceniem naskórka. Powodują ją zatrucia (np. talem), infekcje oraz niedobór ważnych składników odżywczych (np. cynku).

Zaburzenia rogowacenia często prowadzą do bakteryjnego zapalenia gruczołów łojowych. W wyniku stanu zapalnego, obecne na skórze grzyby i roztocza również zaczynają się szybciej namnażać.

Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?

Koci trądzik występuje szczególnie często w okolicy podbródka (trądzik podbródkowy), rzadziej na pysku i nosie, i w zależności od stopnia nasilenia, powoduje różne wykwity skórne:

  • grudki
  • pryszcze
  • zaskórniki

Z reguły są to jedyne objawy tej dolegliwości. W rzadkich przypadkach koty nią dotknięte mogą odczuwać świąd lub ból.

Jeśli stan zapalny obejmie również głębsze warstwy skóry, koty stają się niespokojne, drapią się nadmiernie, tracą sierść, a ich skóra zaczyna się łuszczyć.

Diagnoza: Jakie jest postępowanie w przypadku kociego trądziku?

Ze względu na widoczne wykwity skórne, koci trądzik zazwyczaj diagnozowany jest bardzo szybko. W celu dobrania najlepszego sposobu leczenia lekarz weterynarii będzie chciał ustalić przyczynę dolegliwości.

Oprócz wywiadu z opiekunem zwierzęcia i badań klinicznych, ważne są specjalne badania skóry, podczas których lekarz weterynarii pobiera próbkę sierści lub wymaz ze zmian skórnych. W ten sposób możliwe jest wykrycie obecności bakterii lub grzybów (np. malassezia), które często biorą udział w powstawaniu stanu zapalnego.

Inwazja pasożytów (np. roztoczy) wykrywana jest poprzez pobranie zeskrobin skóry z chorobowo zmienionego miejsca za pomocą szpatułki laboratoryjnej lub ostrza skalpela i zbadanie ich pod mikroskopem.

Zaskórniki u kota na podbródku
Zaskórniki na brodzie są charakterystyczne dla kociego trądziku.

Leczenie: Co pomaga w walce z kocim trądzikiem?

W przypadku łagodnej postaci tego schorzenia, z reguły wystarczy regularne dezynfekowania zmian. Cięższe formy wymagają natomiast stosowania różnych leków w postaci maści lub tabletek:

  • infekcje bakteryjne: antybiotyki (po wykonaniu antybiogramu)
  • infekcje grzybicze: leki przeciwgrzybicze
  • pasożyty: preparaty przeciwpasożytnicze

Dodatkowo należy ograniczyć stres w życiu kota oraz zadbać o czystość miejsc karmienia i kuwety.

Domowe sposoby na koci trądzik

Samodzielne leczenie trądziku u kotów należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Wśród polecanych domowych środków jest olej kokosowy oraz rumianek, które sprawdzą się w oczyszczaniu skóry i ewentualnym usuwaniu strupków. Warto również sięgnąć po maść z witaminą A, pielęgnującą podrażnioną skórę.

W ciężkich przypadkach środki te jednak nie wystarczą, ale oczywiście zawsze można je stosować jako uzupełnienie leczenia przepisanego przez lekarza.

W żadnym wypadku nie należy kota leczyć lekami przeznaczonymi dla ludzi. Usuwanie zaskórników również lepiej pozostawić specjaliście.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

Koci trądzik najczęściej pojawia się epizodycznie i w większości przypadków rokowania są dobre. Jakość życia kota również nie ulega szczególnemu obniżeniu, jednak leczenie rozciąga się zazwyczaj na dłuższy okres czasu.

W rzadkich przypadkach może dojść do ciężkiego zapalenia gruczołów łojowych, prowadzącego do zapalenia głębiej położonych tkanek lub bakteryjnego zatrucia krwi.

Profilaktyka: Jak można zapobiec kociemu trądzikowi?

Warto zadbać o regularną profilaktykę przeciwpasożytniczą w postaci obroży, preparatów spot on lub tabletek. Dodatkowo należy pamiętać o tym, by dieta kota była zbilansowana i unikać niedoborów, ale również nadmiernej podaży składników odżywczych.

Jeśli kot już ma trądzik, najlepszym sposobem na uniknięcie kolejnych epizodów jest regularne i dokładne oczyszczanie skóry, ale nie częstsze niż raz lub dwa razy w tygodniu. W przeciwnym razie środek dezynfekujący wysuszy skórę, sprzyjając dodatkowym uszkodzeniom.

Ponieważ podejrzewa się, że plastikowe miski przyczyniają się do powstawania kociego trądziku, zaleca się zastąpić je łatwymi do utrzymania w czystości miskami ze stali nierdzewnej.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?