Czy należy kąpać kota? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kąpanie kota

Bardzo niewiele kotów lubi kąpiele.

Koty są powszechnie uważane za bardzo czyste, dbające o higienę zwierzęta. Ale co zrobić, gdy kot wraca do domu naprawdę brudny? Czy należy kąpać kota? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek w tej materii.

Naturalna pielęgnacja sierści kota

Koty są zwierzętami czystymi i rzadko kiedy zdarza im się naprawdę ubrudzić. Zwierzęta te spędzają sporą część dnia na pielęgnacji swojego futerka.

Język jako narzędzie wielofunkcyjne

Najważniejszym narzędziem służącym kotu do pielęgnacji jest jego język. Jest to doskonały przyrząd do pielęgnacji. Liczne brodawki pokryte rogowatą tkanką nadają mu szorstką strukturę. Kolce takie, skierowane do tyłu, są również szczególnie przydatne w polowaniu i żerowaniu – bez wątpienia jest to narzędzie wielofunkcyjne.

Język kota przydaje się jednak nie tylko do wyrywania piór czy sierści zdobyczy, ale także doskonale nadaje się do czyszczenia i rozczesywania kociego futra. Za pomocą języka kot może łatwo usunąć z sierści brud, zanieczyszczenia, luźną sierść, a nawet pasożyty.

YT channel 1000x160

Tak czy nie: Czy należy kąpać kota?

Koty zazwyczaj nie potrzebują pomocy przy pielęgnacji. Regularne kąpiele są więc zazwyczaj zbędne.

Z drugiej strony jednak, nie ma zakazu kąpieli dla kota. W niektórych przypadkach dobrze jest nawet, gdy wspiera się futrzaka w jego rutynowej pielęgnacji.

Kiedy możesz wykąpać swojego kota

Koty są ciekawskie i eksplorują otoczenie, wkładając w to mnóstwo wysiłku fizycznego i nie zważając na przeszkody. Dlatego może się zdarzyć, że kot wychodzący wróci do domu totalnie brudny. Jeśli pupil zażył kąpieli błotnej, należy najpierw spróbować poluzować najgorsze skorupy błotne wilgotną chustką, zanim spróbuje wyczyścić zarudzenia językiem.

Starsze lub chore koty również potrzebują od czasu do czasu pomocy swoich dwunożnych przyjaciół, jeśli nie są już w stanie całkowicie się oczyścić. Jeśli kot nie chce sam się umyć, można ostrożnie spróbować go wykąpać.

Wsparcie dla kotów długowłosych

O ile rasy krótkowłose zwykle radzą sobie z pielęgnacją sierści same, o tyle koty długowłose (np. Persy) potrzebują czasem wsparcia ze strony człowieka. Zazwyczaj jednak wystarczy usunąć luźne włoski. Koty długowłose rzadko potrzebują pomocy w samym czyszczeniu sierści.

Wskazówki: Jak należy kąpać kota?

Podczas mycia kota wiele rzeczy może pójść nie tak. Aby uniknąć łazienkowej traumy u Ciebie i Twojego kota, zastosuj się do tych pięciu wskazówek.

  1. Stwórz przyjemną atmosferę dla kota. Jest to ważne, aby nie czuł się zestresowany i aby nikt nie został zraniony przez ostre kocie pazury.
  2. Zbadaj temperaturę wody przed kąpielą. Powinna być letnia, aby kot nie uległ hipotermii lub poparzeniu.
  3. Używaj albo czystej wody, albo specjalnego szamponu dla kotów. Szampon dla ludzi może podrażnić wrażliwą skórę kota.
  4. Miej przygotowany suchy ręcznik przed kąpielą kota. Przyspieszy to stresującą dla kota procedurę wycierania.
  5. Ponieważ wielu czworonożnych przyjaciół boi się wody, należy wykazać się ogromną delikatnością i cierpliwością dla kota podczas kąpieli.

Kłaczki, pasożyty i tym podobne

W idealnym przypadku organizm Twojego zwierzęcia w naturalny sposób wyeliminuje połknięte włosy. Jeśli jednak pojawią się problemy, w porozumieniu z lekarzem weterynarii można pomóc kotu wyeliminować połknięte kłaczki za pomocą past słodowych lub trawy dla kotów.

Jeśli pasożyty zaatakowały sierść kota, również należy zasięgnąć porady weterynarza. Będzie on w stanie przedstawić Ci różne możliwości leczenia, które pozwolą Ci uniknąć konieczności częstego kąpania kota.

Wniosek: Czy koty można kąpać, czy nie?

Podsumowując, koty rzadko potrzebują pomocy przy pielęgnacji. Są to zwierzęta bardzo czyste i wyposażone przez naturę w najlepsze narzędzia do pielęgnacji. Poza okazjonalnym szczotkowaniem, opiekun kota rzadko musi mu pomagać. Tylko w przypadku zwierząt chorych, starych lub bardzo brudnych wskazane jest sięganie od czasu do czasu po głowicę prysznicową lub wsadzanie kota do wanny.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?