Specjalne karmy dla kotów rasowych

Specjalne karmy dla kocich ras

Rynek karm dla kota jest niebywale obszerny, dlatego wielu właścicieli kotów wciąż nie wie, który z oferowanych na nim produktów jest dla ich podopiecznego najbardziej odpowiedni. Szczególnie w kilku punktach pojawiają się wątpliwości. W dyskusjach o żywieniu kota często pojawia się na przykład zagadnienie: Czy rasowy kot rzeczywiście wymaga karmy przeznaczonej dla kotów swojej rasy? Dowiedz się już teraz, dlaczego karma dostosowana specjalnie do potrzeb określonej kociej rasy jest oceniana zdecydowanie pozytywnie.

Jak powstały kocie rasy

Wszystkie znane dzisiaj rasy kotów pochodzą od kota nubijskiego. Niektóre powstały w sposób naturalny, inne poprzez celowe działania człowieka. Udomowienie rozpoczęło się wskutek osiedlenia się kotów w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie mogły polować na kręcące się wokół ludzkich zapasów pożywienia myszy. Ludzie szybko nauczyli się doceniać umiejętności kotów w polowaniu. W ten sposób koty stopniowo oswajały się z człowiekiem i przyzwyczajały do niego. Tak zwane rasy naturalne, które powstały bez ingerencji człowieka, rozwijały się z biegiem czasu samodzielnie. Dopasowywały się one do warunków geograficznych i atmosferycznych danego obszaru. Ponieważ koty (abstrahując od polowań na myszy) nie spełniały dla ludzi żadnych określonych funkcji, celową hodowlę kotów rasowych zaczęto dużo później niż hodowle różnych ras psów. W hodowlach celowych miały być wykształcane określone cechy charakteru oraz osobliwości w wyglądzie rasy. Każda kocia rasa ma nie tylko specyficzne, odrębne cechy, ale także specyficzne potrzeby, co odzwierciedla się naturalnie w odpowiednim dla rasy pożywieniu.

Jakie zalety mają karmy dla kotów rasowych?

Karma dla kota konkretnej rasy może znacznie przyczynić się do jego kondycji zdrowotnej. Przy tworzeniu receptury karmy uwzględniono wszelkie potrzeby specyficzne dla danej kociej rasy. W przypadku ras, które wykazują tendencje do nadwagi, karmy o zredukowanej zawartości energetycznej zapobiegną nadwyżkom dostarczanych substancji pokarmowych. Dzięki temu kot z łatwością utrzyma prawidłową wagę, co z kolei zapobiegnie chorobom uwarunkowanym nadwagą. Także względem innych typowych dla rasy chorób, na przykład schorzeń stawów, specjalna karma dla kotów danej rasy może przynieść niemałe korzyści. Podsumowując, celem karm dla kotów rasowych jest optymalna odpowiedź na potrzeby żywieniowe poszczególnych kocich ras. Ponadto karma dla konkretnej rasy jest także z reguły dopasowana do wielkości i kształtu szczęki jej przedstawicieli.

karma dla kotow rasowych

Przykład: Karma dla Maine Coona

Maine Coon

Maine Coony to jedna z największych kocich ras. Ze względu na ich wagę ich stawy są bardziej narażone na choroby niż u kotów innych ras. Karma rozwinięta specjalnie dla tej rasy zawiera komponenty, które naturalnie wspierają funkcje stawów, a nawet ochraniają je przed chorobami. Rasa Maine Coon ponadto uchodzi za podatną na choroby serca. Za sprawą specjalnych składników w karma może przyczyniać się również do utrzymania serca w dobrej kondycji zdrowotnej.

Polecany produkt: Concept for Life Maine Coon Adult

Specjalna karma dla kotów rasy Maine Coon Concept for Life Maine Coon Adult jest dostosowana optymalnie do ich profilu odżywczego.

Karma na Maine Coona

Przykład: Karma dla krótkowłosego brytyjczyka

Kot brytyjski krótkowłosy

Także koty rasy British Shorthair mają często problemy ze stawami i są bardziej podatne na problemy z sercem niż inne rasy. W najlepszym przypadku karmy dla brytyjczyka zawierają zarówno substancje odżywcze wpierające stawy, jak i takie, które przyczyniają się do utrzymania funkcji serca w dobrej kondycji. U rasy British Shorthair występuje ponadto wzmożone ryzyko zawiązania się kamieni w drogach moczowych. Dostosowana do potrzeb rasy karma może pomóc w obniżeniu wartości pH moczu i zapobiec tworzeniu się kamieni.

Polecany produkt: Concept for Life British Shorthair Adult

Karma Concept for Life British Shorthair Adult została rozwinięta specjalnie z myślą o Brytyjczykach i dostosowana jest optymalnie do wszelkich potrzeb kotów tej rasy.

karma dla kota brytyjskiego krótkowłosego

Inne rasy kotów

Oferujemy również szeroki wybór wysokiej jakości karm dostosowanych specjalnie do potrzeb kotów następujących ras:

Najczęściej polecane