Wskaźnik laserowy dla kotów

zabawa z laserem

Wskaźniki laserowe to popularna zabawka dla kotów.

Jeśli chodzi o pytanie, czy wskaźniki laserowe nadają się jako zabawki dla kotów, opinie są bardzo zróżnicowane. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na podstawie których możesz dogłębnie przemyśleć zalety i wady i podjąć własną decyzję dla swojego ukochanego kota.

Czy wskaźniki laserowe mogą zaszkodzić kotom?

Podczas zabawy wskaźnikiem laserowym aktywowany jest tylko wzrok kota. W przeciwieństwie do większości innych zabawek dla kotów, nie ma tu zastosowania zmysł słuchu, dotyku i węchu. Aktywowanie tych zmysłów jest również niezwykle ważne, ponieważ odpowiada ono warunkom, jakich kot doświadcza w naturze.

Zasadniczo preferowane są wszystkie zabawki i warunki utrzymania, które najlepiej naśladują sytuacje w naturalnym środowisku życia kota. Tylko w ten sposób Twój kot będzie prowadził życie dostosowane do gatunku, a tym samym szczęśliwe.

Ponieważ zabawa wskaźnikiem laserowym nie prowadzi do sukcesu w polowaniu, w którym kot może złapać swoją zdobycz pod koniec zabawy, może on odczuwać frustrację i w konsekwencji zareagować negatywnie. Może to przejawiać się tym, że kot nie będzie mógł się zrelaksować po zabawie i nadal będzie nerwowo przeszukiwał podłogę za poruszającą się czerwoną kropką.

Czy wskaźniki laserowe są dla kocich oczu niebezpieczne?

Skupiona wiązka lasera jest szkodliwa dla oczu. Dlatego nigdy nie należy patrzeć bezpośrednio w promień światła, a zwłaszcza nie pozwalać swoim kotom patrzeć w wiązkę światła, ponieważ ich oczy są wiele razy bardziej wrażliwe niż ludzkie.

Oczy kota są bardziej wrażliwe, tak, że dobrze widzi on nawet w nocy. Należy pamiętać, że laserowy wskaźnik może uszkodzić wrażliwe oko kota, zwłaszcza na powierzchniach odblaskowych, czyli na odblaskowych podłogach, takich jak laminat i tym podobne. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do ślepoty i spowodować wysokie koszty wizyt u lekarza weterynarii.

Tylko osoby, które są bardzo świadome w obsłudze wskaźnika laserowego, powinni zabawiać kota, korzystając z tej zabawki. W przeciwnym razie ryzyko, że kot lub nawet człowiek będą narażeni na nieodwracalne uszkodzenia oczu, jest zbyt duże.

Co przemawia na korzyść wskaźnika laserowego dla kotów?

Jeśli świadomie, w sposób kontrolowany i przez określony czas korzystasz z tej zabawki, laserowy wskaźnik dla kota może być ekscytującą rozrywką, która sprawi Twojemu kotu dużo radości. Jednak niektóre koty nie lubią zabawek, które dają im zwodnicze doświadczenie polowania.

Wskaźniki laserowe oferują kotom świetną rozrywkę. Jednak człowiek musi zwrócić szczególną uwagę na to, aby promień lasera nie był ukierunkowany na ludzkie ani zwierzęce oczy.

Unikaj frustracji związanej z nieudanym polowaniem, dając nagrodę

Ważne jest jednak, aby dać kotu poczucie sukcesu z upolowania zdobyczy. Z uwagi na to, że kot nie jest w stanie złapać wyimaginowanej zdobyczy w postaci punktu laserowego, można nagrodzić kota smakołykiem.

Pod koniec polowania zaleca się również skierowanie punktu laserowego na odpowiedni czerwony przedmiot, na przykład poduszkę dla kota, którą kot może „złapać” zamiast punktu laserowego. W ten sposób może poczuć sukces z polowania, jaki zna na wolności.

laserowa zabawka dla kota

PetSafe® FroliCat® Bolt Laser zabawka dla kota

  • Laser porusza się automatycznie po podłodze i ścianach w losowy sposób.
  • Wyłącza się automatycznie po 15 minutach dzięki timerowi.
  • Odpowiednie dla wrażliwych oczu kota: Dzięki lustru, laser nie może trafić bezpośrednio w oko.

Jak mogę uniknąć ewentualnych zagrożeń związanych ze wskaźnikiem laserowym?

Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie należy świecić za pomocą urządzenia bezpośrednio w oczy kotu. Z reguły kot i tak patrzy na podłogę, aby znaleźć punkt, a nie na samo urządzenie, jednak zawsze należy zachowywać ostrożność i uważne postępować z urządzeniem.

Prawidłowa zabawa z laserowym wskaźnikiem

Wystarczy zacząć od włączenia wskaźnika pionowo tuż nad podłogą, aby kot nie patrzył na przedmiot zamiast na czerwoną kropkę na podłodze. Gdy kot zauważy punkt, opiekun może sobie wygodnie usiąść i zabawiać swojego ukochanego kociego współlokatora, na przykład z kanapy.

Czy istnieją nieszkodliwe wskaźniki laserowe dla kotów?

Wszystkie wskaźniki laserowe w asortymencie zooplus zostały przetestowane i zakwalifikowane jako nieszkodliwe. Urządzenia, zgodnie z instrukcjami producenta, nie uszkadzają oka, nawet jeśli krótko w nie poświecą. Niskie promieniowanie niweluje ryzyko urazu oczu. Pomimo tego, użytkownik powinien zawsze mieć na uwadze podstawowe ryzyko i być bardzo ostrożnym podczas obsługi wskaźnika laserowego. W końcu promienie lasera składają się z silnej wiązki światła.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w przypadku stosowania wskaźnika laserowego?

Należy zdecydowanie powstrzymać się od zakupu urządzenia laserowego od mało renomowanych dostawców lub z wątpliwego pochodzenia, zwłaszcza z zagranicy lub z platform aukcyjnych, ponieważ może ono nie spełniać standardów, a wartości graniczne mogą być niekiedy przekroczone nawet stukrotnie od dopuszczalnej wartości.

Wskaźnik laserowy i koty: Jakie są alternatywy?

Latarka mogłaby wywierać podobny, zabawny bodziec na kociaka, bez ryzyka związanego z laserową wiązką światła. Piłki, wędki dla kotów i tym podobne również gwarantują kotom świetną zabawę, a w przeciwieństwie do polowania na punkt świetlny, kot w ich przypadku doświadcza poczucia sukcesu, gdy naprawdę „złapie” zdobycz, używając przy tym wszystkich zmysłów – jak na łonie natury. Niestety, poczucie doświadczenia sukcesu w takim wymiarze jest całkowicie wykluczone podczas polowania na punkty laserowe. To uczucie nagrodzenia jest konieczne dla kota, by czuł się dobrze. Ponadto zabawki, takie jak piłki i wędki, gwarantują warunki polowania zbliżone do rzeczywistych warunków łowieckich w naturze i, w przeciwieństwie do wskaźnika laserowego, nie niosą one za sobą porównywalnych zagrożeń dla zdrowia kota.

Najczęściej polecane