Waleriana dla kotów

zabawki z walerianą dla kotów

Wiele kotów odurza zapach waleriany.

Waleriana dla kotów jest znana wśród miłośników zwierząt jako “koci narkotyk”. Dlaczego nasze czworonogi reagują tak euforycznie na zapach zabawek z walerianą?

Dobrze wiedzieć: Waleriana i jej działanie

Sześć faktów na temat waleriany

  • Wszystkie rodzaje waleriany zawierają naturalne olejki eteryczne, które po wysuszeniu mają silny zapach.
  • W zabawkach dla kotów stosuje się zioło o nazwie kozłek lekarski (Valeriana officinalis).
  • Dla wielu osób zapach suszonej rośliny jest nieprzyjemny – przypomina im nieświeże skarpetki lub nieprzyjemnie pachnące stopy.
  • Herbata z waleriany działa na człowieka nasennie, uspokajająco.
  • Niektóre koty uwielbiają walerianę, inne nie są kompletnie zainteresowane.
  • Niektóre duże koty, takie jak lwy czy tygrysy, również mogą popaść w zachwyt nad walerianą.

Dlaczego koty kochają walerianę

Waleriana działa uspokajająco na wiele osób – w przypadku kotów ma często jednak odwrotne działanie. Gdy tylko czworonożni miłośnicy waleriany powąchają to zioło, nic ich nie powstrzyma! Tarzają się w nim, zaczynają się ślinić lub mruczą. Niektórzy z nich biegają potem po mieszkaniu lub ogrodzie jak szaleni. Inni zachowują się tak, jakby zapach oszołomił ich zmysły – jakby byli odurzeni.

Przyczyna takiego zachowania leży w wonnych składnikach waleriany. Przypominają one kotom o hormonach, które wydzielają samice w okresie godowym.

Dlaczego niektóre koty uwielbiają zapach waleriany, a inne są na niego zupełnie obojętne?

Eksperci nie mają jeszcze wyjaśnienia na wszystko, co dotyczy tematu kotów i waleriany. Na przykład, nie jest jasne, dlaczego wykastrowane samce i kotki reagują na zapach. Jeśli kot w ogóle nie wykazuje zainteresowania, zazwyczaj jest to bardzo młode lub stare zwierzę.

Ogromna różnorodność: Zabawa walerianą dla kotów

Istnieje wiele zabawek dla kotów wypełnionych walerianą. Jedna mała wada w porównaniu z kocimiętką: Waleriana pachnie znacznie bardziej nieprzyjemnie dla nas, ludzi. Jeśli jednak wybierzesz pachnący prezent dla kota, sprawisz mu z całą pewnością wielką radość.

Wybór jest ogromny. Istnieją poduszki walerianowe w wielu kolorach i rozmiarach, a także różnorodne zabawki walerianowe. Niektóre koty uwielbiają też spray walerianowy, który zachęca je do zabawy.

Nigdy nie zostawiaj kota bez nadzoru podczas zabawy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że połknie duże ilości waleriany lub materiału.

Porady dotyczące waleriany dla kotów

Po około dziesięciu minutach zabawy ponownie umieść zabawkę poza zasięgiem kota. W ten sposób zachowane zostaną bodźce. Jeśli zostawisz leżące w pobliżu poduszki z walerianą i tym podobne zabawki z tym ziołem, kot szybko straci nimi zainteresowanie. Poduszki przytulanki i inne zabawki z walerianą najlepiej przechowywać w szczelnym pudełku. Pozwól im dobrze wyschnąć po zabawie, jeśli kot je podgryzał.

Zdarza się to rzadko, ale: Jeśli Twój kot reaguje agresywnie na walerianę, nie dawaj mu zabawki ani poduszki z suszonym ziołem. Ponieważ działa pobudzająco, nie nadaje się do ukierunkowanego relaksowania przed wycieczkami lub innymi ekscytującymi dla kota wydarzeniami.

Twój kot nie jest zainteresowany walerianą lub kocimiętką? Wypróbuj kocimiętkę japońską, zwaną również Silver Vine lub Matatabi.

Czy waleriana jest trująca dla kotów?

Niektóre koty spróbują suszonej waleriany, kiedy dostanie się ona w ich łapki. Waleriana nie jest trująca dla kotów po spożyciu, jednak nie powinny spożywać jej w dużych ilościach. Może to prowadzić do rozstroju żołądka i wymiotów. Duża ilość waleriany może uszkodzić wątrobę kota. A więc jeszcze raz: Duża dawka czyni z waleriany truciznę! Jeśli Twój kot w szale zjadł tylko mały kawałek waleriany, nie musisz się martwić o jego zdrowie. Jednak połknięte wypełnienia zabawek również mogą być niebezpieczne. Dlatego bądź zawsze blisko, gdy podajesz kotu walerianową zabawkę. W ten sposób możesz szybko interweniować, jeśli kot zniszczy szwy. Jeszcze jedna ciekawostka: Choć waleriana często nazywana jest „kocim narkotykiem”, nie jest uzależniająca.

Najczęściej polecane