Zabawki dla kota DIY: 5 łatwych i niedrogich pomysłów

zabawki dla kota diy z kartonu

Kartonowe pudełko z „okienkiem" to idealna zabawka dla kota.

Kiedy koty się bawią, dają upust swojemu instynktowi łowieckiemu. Zabawa jest dla kotów bardzo ważna, a im bardziej zróżnicowana zabawka, tym lepiej. Poznaj pięć naszych pomysłów na to, jak samodzielnie zrobić zabawki dla kota – z produktów, które kosztują niewiele i można je znaleźć w każdym domu. Zabawki dla kota DIY w Magazynie zooplus.

Zabawa utrzymuje koty w dobrej kondycji i daje im możliwość zaspokojenia wrodzonych instynktów łowieckich. Oczywiście jest to również zajęcie, które promuje związek między ludźmi a ich pupilami. Szczególnie dla kotów żyjących w mieszkaniach, które nie mogą wychodzić na zewnątrz, ważna jest regularna aktywność.

Ekscytujące zabawki dla kotów można wykonać samodzielnie z takich akcesoriów jak kartonowe pudełka, rolki po papierze toaletowym czy korki od wina – tanio i bez większego wysiłku.

Domek z kartonu z oknami

Pewnie już tego doświadczyliście: Zamówiliście coś przez Internet, rozpakowaliście przesyłkę, odłożyliście na chwilę puste pudełko i nagle – siedzi w nim kot. Bo koty uwielbiają pudełka. Kartonowe pudełka – nieważne jak małe – są ciepłe, przytulne i idealne do ukrycia.

Dzięki kilku prostym krokom, ze zwykłego kartonu można zrobić kartonowy domek z okienkami dla kota. Wystarczy karton i nożyczki lub nożyk.

Materiał

 • Mocny karton
 • Nożyczki lub nożyk do cięcia

Instrukcje

Wystarczy wyciąć nożyczkami lub nożykiem kilka otworów w pudełku. Kształt i rozmiar zależy od Ciebie – Twoich preferencji i umiejętności. Otwory powinny być jednak co najmniej na tyle duże, by zmieściła się przez nie łapa kota. Przez powstałe w ten sposób „okna” kot może obserwować otoczenie lub łowić łapkami „zdobycz”, np. w postaci pęku piór.

Gdy kot siedzi w pudełku, powoli głaszcz piórkiem otwory z zewnątrz pudełka. Kot z pewnością będzie miał mnóstwo zabawy przy łapaniu piór i wciągania ich do pudełka. Możesz też powoli wsuwać piórka przez „okienka” do pudełka i czekać, aż kot je pochwyci.

Ważne: Zanim dasz karton swojemu czworonożnemu towarzyszowi, sprawdź, czy w środku nie ma metalowych spinaczy. Usuń je,  aby kotek nie zranił się. Należy również usunąć pozostałości taśmy, jeśli kot ma w zwyczaju jeść plastik.

Czy zwykły karton jest dla Ciebie na dłuższą metę zbyt brzydki, by był elementem wystroju Twojego mieszkania? W sklepie internetowym zooplus można znaleźć fajną alternatywę, czyli domek do zabawy dla kota, który z pewnością spodoba się Twojemu kotu.

zabawka dla kota diy z rolki po papierze toaletowym
Z rolki po papierze toaletowym można zrobić ekscytującą zabawkę dla kota.

Samodzielnie wykonane zabawki dla kota z rolek po papierze toaletowym

Puste rolki po papierze toaletowym gromadzą się w każdym domu. Z takiego kartonowego rulonu można szybko i łatwo zrobić ekscytującą zabawkę dla kota.

W przypadku zabawek interaktywnych, pobudzających refleks i angażujących umysł kota, kot musi najczęściej „wyłowić” smakołyki ukryte w zabawce. W ten sposób kot trenuje z tą zabawką zarówno swój umysł, jak i zręczność łapek. Zwłaszcza jeśli nie masz czasu na zabawę z kotem, możesz zapewnić mu taką zabawką zajęcie na dość długi czas.

Materiał

 • Pusta rolka papieru
 • Przysmaki dla kotów lub sucha karma

Instrukcje

Aby zacząć, wypełnij po prostu pustą rolkę po papierze toaletowym kilkoma kocimi przekąskami. Zamiast przekąsek można też użyć krokietów suchej karmy. Następnie połóż rolkę papieru na podłodze i pozwól kotu wyłowić smakołyki.

Jeśli kot łatwo radzi sobie z tym ćwiczeniem, możesz zwiększyć trudność i wykorzystać rolkę po papierze kuchennym.

Jeśli i to się kotu znudzi, zamknij jeden koniec rolki papieru, wkładając luźno kulkę papieru. Dzięki temu podczas rozpakowywania wyda przyjemny szeleszczący dźwięk, co sprawia, że zabawka jest jeszcze bardziej ekscytująca dla kota. Później można też zamknąć oba końce papierem.

Można też wykorzystać kilka rolek po papierze toaletowym, aby zrobić zabawkę dla kota. Wystarczy umieścić rolki pionowo obok siebie w pudełku po butach. Pudełko musi być całkowicie wypełnione, aby rolki nie stały zbyt luźno i nie przewracały się. Następnie wypełnij niektóre z rolek kocimi przekąskami lub suchą karmą i pozwól kotu zawalczyć o smakołyk.

Zrób własną zabawkę dla kota z kartonów po jajkach

Nie musisz też wyrzucać pustych kartonów po jajkach, bo i z nich możesz sam zrobić super zabawkę dla kota. Wszystko, czego potrzebujesz do zabawki dla kota DIY to pusty karton po jajkach i smakołyki lub sucha karma.

Materiał

Instrukcje

Wystarczy włożyć kilka kocich przekąsek lub kawałków suchej karmy do zagłębień pudełka na jajka i pozwolić kotkowi na ich wyłowienie. Szczególnie w przypadku kotów o grubszych łapach nie jest to takie proste.

Dla zwiększenia trudności można też wypełnić karton po jajkach małymi papierowymi kulkami albo pozostawić luźno zamkniętą pokrywę.

Skrzynia z korkami do wina

Jeśli lubisz pić wino, możesz zagwarantować kotu radochę, proponując zabawkę z korków.

Materiał

 • Puste pudełko
 • Około 15 do 20 korków do wina
 • Przysmaki dla kotów lub sucha karma

Instrukcje

Do budowy zabawki potrzebne będzie kartonowe pudełko lub małe plastikowe pudełko do przechowywania.

Wystarczy wypełnić pudełko korkami i dodać suche przekąski lub pałeczki do żucia pocięte na małe kawałki. Jeśli Twój kot dostaje suchą karmę, możesz mu również podać cały posiłek w takim pudełku.

Ważne: Po pewnym czasie w pudełku z korkami gromadzi się kurz, okruchy jedzenia i sierść kota. Ze względów higienicznych należy regularnie wymieniać kartonowe pudełka i co jakiś czas wypłukiwać pudełka wykonane z plastiku. Należy również regularnie czyścić korki – najlepiej wodą z płynem do mycia naczyń.

Jako alternatywę dla korków od wina, do wykonania podobnej zabawki można użyć również kasztanów lub papierowych kulek.

wędka dla kota diy z korka po winie
Korki od wina to świetny gadżet do zabawy w łowienie przysmaków.

Wędka do zabawy DIY z korków

Możesz użyć korków od wina także, żeby zrobić indywidualną wędkę do zabawy dla swojego zwierzaka. Będziesz potrzebować do tego nieco więcej akcesoriów, ale Twój kot będzie zachwycony domową zabawką dla kota DIY z korków.

Materiał

 • Korek
 • Cienki drewniany patyk
 • Jutowy sznurek
 • Dzwonki
 • Pióra
 • Nożyczki
 • Młotek
 • Długi gwóźdź
 • Igła z szerokim okiem
 • Garnek z gorącą wodą

Instrukcje

Najpierw gotujemy korek w garnku z wodą przez około dziesięć minut do miękkości. Dzięki temu łatwiej jest przewiercić się przez korek. Następnie, używając gwoździa i młotka, wywierć otwór wzdłuż korka.

Następnie utnij odcinek jutowej nici o długości około jednego metra. Przeciągnij nitkę przez korek za pomocą igły do szycia. Następnie zawiąż sznurek na dolnej stronie korka, aby nie mógł się on prześlizgnąć. Pozostaw jednak około dziesięciu centymetrów wystającej nici, by móc później przymocować do niej dzwoneczek i piórka.

Przymocuj dłuższy koniec nici na górze korka do drewnianego patyczka.

Teraz możesz ozdobić spód korka według własnego uznania. Zawiąż więcej nici, na przykład wełnianych, w różnych kolorach i przymocuj mały dzwonek i piórka. Voilá – wyjątkowa, wykonana ręcznie wędka do zabawy dla Twojego pupila jest gotowa.

Najczęściej polecane