Koty w okresie dojrzewania – kiedy pupile wchodzą w dorosłość

dojrzewanie kota

Wahania nastroju występują również u dorastających kotów. Czasami są milutkie, by po chwili poważnie się zdenerwować.

W życiu każdego kociaka przychodzi czas, by dorosnąć i zacząć testować nasze granice. Ten artykuł wyjaśnia, kiedy kot zaczyna dojrzewać i co faza buntu oznacza dla Ciebie – jego właściciela.

Kiedy koty wchodzą w okres dojrzewania?

Dojrzewanie to ten okres w życiu, w którym kot osiąga dojrzałość płciową. Rozpoczyna się on wtedy, kiedy organizm Twojego pupila zaczyna wytwarzać hormony płciowe. U kotek są to progesteron i estrogen, a u osobników męskich – testosteron. Proces ten zwykle rozpoczyna się między trzecim i piątym miesiącem życia kociaka.

Jeśli masz kotkę, to między szóstym i dwunastym miesiącem jej życia zauważysz, że ta jest w rui. Z kolei osobniki męskie dojrzałość płciową zwykle osiągają między piątym i siódmym miesiącem życia. Dokładny moment – zarówno w przypadku samic, jak i samców – zależy od rasy i innych czynników.

Można założyć, że okres dojrzewania u Twojego kota potrwa około pół roku.

Które rasy dojrzewają szybciej?

Niektóre koty mogą osiągnąć dojrzałość płciową, mając za sobą zaledwie cztery do pięciu miesięcy życia. Należą do nich przede wszystkim przedstawicielki ras orientalnych, m.in. koty abisyńskie, birmańskie i syjamskie.

Które rasy dojrzewają później?

W przeciwieństwie do ras kotów, które dojrzewają wcześniej, koty późno dojrzewające osiągają dojrzałość płciową dopiero po około roku. Zaliczają się do nich głównie rasy dużych i długowłosych kotów (maine coon lub kot norweski leśny).

Jakie zachowania są typowe dla kotów w okresie dojrzewania?

Chyba każdy pamięta, jak zachowywał się, będąc w okresie dojrzewania. Wahania nastroju i drażliwość są typowe dla tego czasu. Choć dojrzewanie u kotów zwykle ma łagodniejszy przebieg niż u ludzi, to domowe tygrysy też wykazują zachowania charakterystyczne dla tego okresu, który nie bez przyczyny określa się mianem fazy buntu:

  1. Zmiany nastroju

Jeśli jeszcze przed momentem Twój kot ochoczo się z Tobą bawił, to ten radosny nastrój może się w mgnieniu oka zmienić. Nagle kot zaczyna syczeć i wytrąca łapą zabawkę z Twojej ręki. Tego rodzaju wahania nastroju często można zaobserwować u dorastających kotów.

  1. Dojrzewające koty często znaczą teren

Kiedy Twój kot dorośnie, będzie chciał być atrakcyjny dla potencjalnych partnerów, chroniąc swoje terytorium przed rywalami. Właśnie dlatego często zdarza się, iż koty, zwłaszcza osobniki męskie, w okresie dojrzewania zaznaczają swoje terytorium moczem. W moczu znajdują się silne substancje zapachowe (feromony), które są atrakcyjne dla potencjalnych partnerów i skutecznie odstraszają konkurencję.

  1. Kocice w rui

Posiadanie hormonów płciowych oznacza, że koty zaczynają myśleć o łączeniu się w pary. Aby przypodobać się osobnikowi męskiemu, kocice przechadzają się, miaucząc i wykorzystując każdą okazję do przymilania się. Kocice w okresie rui okazują bardzo dużo bliskości.

  1. Wzrost pewności siebie

Kiedy kotki stają się kotami, wzrasta ich pewność siebie. Zauważysz to, kiedy Twój kot nagle zacznie wspinać się na wysokie drzewa lub odważy się wykonać taki skok, o którym nawet by nie pomyślał, będąc kociakiem.

kot zaznaczający teren
Typową oznaką okresu dojrzewania u kotów jest bardzo częste znaczenie terenu.

Na to należy zwracać uwagę w okresie dojrzewania kota

Koty są z natury bardzo wrażliwymi zwierzętami. Jednak w okresie dojrzewania trzeba obchodzić się z nimi w jeszcze bardziej wyrozumiały sposób. Zachowuj więc spokój i okazuj cierpliwość, kiedy dojdzie do kolejnej zmiany nastroju lub nowy dywan zostanie „przyozdobiony” moczem.

Nie oznacza to oczywiście, że nie należy określić kotu jakichś granic. Koty w okresie dojrzewania też wymagają wychowywania. Nagradzaj więc swego pupila za dobre zachowanie. Z kolei w przypadku niepożądanego zachowania powiedz delikatne, lecz stanowcze „nie”. Na przykład wtedy, kiedy Twój kot bez pozwolenia wskoczy na blat kuchenny. Jednakże nigdy nie krzycz na swego czworonoga.

Jeśli masz wrażenie, że Twój kot w okresie dojrzewania jest wyjątkowo zestresowany, możesz mu pomóc, sięgając po preparaty feromonowe lub kocimiętkę.

Więcej na ten temat dowiesz się z naszych artykułów o podstawach wychowania kociaków.

Czy koty należy kastrować/sterylizować w okresie dojrzewania?

Wiele organizacji działających na rzecz zwierząt przyjęło sobie za cel wyłapywanie i kastrację lub sterylizację kotów wolnożyjących, a przez to ograniczenie ich rozmnażania się i tym samym zmniejszenie liczby bezpańskich zwierząt.

Kastracja/sterylizacja kotów jest uzasadniona z punktu widzenia przepisów o ochronie zwierząt, ponieważ dzięki niej mniej kotów musi walczyć o przeżycie na wolności. Kiedy jest najlepszy moment na kastrację/sterylizację?

Kastracja osobników męskich

Kastracji osobników męskich najlepiej dokonać od około szóstego miesiąca ich życia. W ten sposób zmniejszy się ryzyko, że kot odniesie obrażenia podczas niebezpiecznych wojen o teren. Ponadto będzie on mniej intensywnie znaczył moczem przedmioty i powierzchnie, dzięki czemu dom pozostanie wolny od nieprzyjemnych zapachów.

Przy okazji: Kastracja osobnika męskiego przed zamknięciem płytek wzrostu kości spowoduje, że najpewniej będzie on długonogi. Zjawisko to określa się mianem wysokiego wzrostu eunuchoidów.

Sterylizacja kocic

Wolno biegające kocice należy sterylizować wcześniej, najlepiej jeszcze przed piątym miesiącem życia.

W ten sposób nie tylko unikniesz nieprzespanych nocy w czasie rui, ale też uchronisz zwierzaka przed ropomaciczem lub rakiem sutka. Najważniejsze jednak, że dzięki sterylizacji zniknie obawa przed niechcianym potomstwem.

Jeśli nie wiesz, czy i kiedy zdecydować się na kastrację lub sterylizację, zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Najczęściej polecane