Słonecznica pospolita

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Słonecznica pospolita pływająca w akwarium

Niepozorna słonecznica pospolita doskonale przystosowała się do swojego środowiska.

Towarzyska i spokojna z natury słonecznica pospolita jest gatunkiem ryby naszego rodzimego biotopu, na którą nie trzeba wydawać fortuny. Znana jest również pod nazwą owsianki, błyskotki, błyskawki, kaczoryny lub wierzchówki.

Charakterystyka

Metryczka: niepozorna ryba słodkowodna, lubiąca pływać w niewielkich grupach z innymi przedstawicielami gatunku, sprawdzi się w rękach amatorów
Nazwa: owsianka, błyskotka, błyskawka, kaczoryna, wierzchówka
Długość ciała: samce 6-9 cm, samice 10-12 cm
Długość życia: do 4 lat
Warunki utrzymania: akwarium słodkowodne, staw
Socjalizacja: w grupach po pięć lub więcej ryb, z innymi rybami, takimi jak różanka europejska, strzelba potokowa lub płazami
Akwarium: słodkowodne, co najmniej 500 l i 80 cm długości
Temperatura wody: 10-20°C
Parametry wody: twardość wody: 12-18°dGH / wartość pH: 7,0-7,8
Pokarm: żywy pokarm, taki jak małe larwy komarów, zooplankton, algi, suchy pokarm
Poziom trudności: łatwa

Wygląd: Jak wygląda słonecznica pospolita?

Słonecznica pospolita jest rodzimym gatunkiem ryby o opływowym kształcie. Jej ciało jest lekko bocznie spłaszczone, srebrzyście lśniące o niebieskawej linii bocznej.

Dobry kamuflaż

Grzbiet mieni się brązowo-zielonymi barwami, a brzuch jest biały. Jej ubarwienie sprawia, że nie rzuca się w oczy. W zielonkawych wodach jezior, stawów i zagłębień torfowych stanowi świetny kamuflaż.

Duże oczy

Otwór gębowy słonecznicy pospolitej jest szpiczasty, skierowany do góry, a oczy stosunkowo duże.

Ryba posiada płetwy grzbietową, odbytową i ogonową oraz dwie płetwy piersiowe i brzuszne. Podstawy płetw na ciele zwierzęcia mają lekko czerwonawy kolor, a pozostała ich część jest żółtawo-przezroczysta.

Jak odróżnić samca od samicy?

Płeć słonecznicy pospolitej można dość łatwo zidentyfikować, przyglądając się jej otworowi odbytowemu, który u samców leży dość głęboko wewnątrz tułowia, a u samic zauważalne są trzy zewnętrzne wyrostki.

Słonecznica pospolita jest rybą słodkowodną, która może być trzymana w grupie pięciu lub więcej osobników. Mierząc maksymalnie dwanaście centymetrów, samice są nieco większe od swoich męskich odpowiedników.

Może być również trzymana w oczku wodnym w ogrodzie

Najlepiej będzie czuła się w mniejszym zbiorniku o pojemności 2.000 litrów lub większej. Mając do dyspozycji staw o głębokości około jednego metra, która będzie dla niej optymalna, możemy rozważyć pozostawienie w nim słonecznic na zimę. Należy jednak upewnić się, że staw całkiem nie zamarznie.

Z kolei ryby w akwarium powinno się umieścić w zimie w ciemnym, chłodnym miejscu – będzie to symulowało zmieniające się pory roku i odciążało metabolizm zwierząt.

Wskazówka:
Słonecznice pospolite nie lubią wahań temperatury i są bardzo wrażliwe na wstrząsy, których musimy bezwzględnie unikać na przykład podczas przewożenia ich do nowego domu.

Bez roślin ani rusz

Gęsto obsadzone roślinami wodnymi akwarium sprawi, że słonecznica będzie czuła się w nim komfortowo – będą one stanowiły doskonałą kryjówkę i miejsce zabaw. Najlepiej do tego celu nadają się m.in. lilie wodne i rogatka.

Pomimo, że słonecznica nie lubi silnych prądów wodnych, musi być trzymana w świeżej, dobrej jakości wodzie. Nie toleruje za to ubogich w tlen, zastałych wód o temperaturze powyżej 25 stopni.

Grupa słonecznic pospolitych w otoczeniu roślin
Słonecznice pospolite dobrze czują się w gąszczu roślin wodnych.

Idealne parametry wody

W naszym akwarium powinniśmy stworzyć warunki najbliższe tym, w których ryby żyją w naturze:

  • Temperatura wody: 10 do 20°C
  • Całkowita twardość: 12 do 18°dGH
  • Wartość pH: 7,0 do 7,8

Bogate obsadzenie akwarium roślinami przyczynia się do zwiększenia zawartości tlenu w wodzie i wraz z odpowiednim zaopatrzeniem w świeżą wodę zapewnia dobrą jakość wody w zbiorniku.

Słonecznica pospolita jest wszystkożerna. Pokarm w płatkach zje równie chętnie co pokarm żywy czy mrożony. Dlatego najlepiej karmić ją w sposób urozmaicony, podając pokarm różnego rodzaju.

Staw a akwarium

Trzymane w stawie ryby lubią zbierać różne owady z powierzchni wody. Najnowsze badania wykazały, że w razie potrzeby słonecznica zjada także ikrę płazów, np. żab.

Nie pogardzą również nasadzeniami na stawach. Rośliny są bowiem świetnym uzupełnieniem ich diety. Zatem oprócz żywego i mrożonego pokarmu rybkom trzymanym w akwarium powinnyśmy podawać również miękkie części roślin.

Zasadniczo słonecznica uważana jest za odporną i wytrzymałą. Tak jak wszystkie ryby białe (ryby słodkowodne spokojnego żeru) jest jednak wrażliwa na niektóre dolegliwości typowe dla tego gatunku, np.:

  • Wrzodzienicę
  • Limfocystozę
  • Erytrodermatozę
  • Puchlinę wodną

Nie bójmy się wizyt u lekarza weterynarii

Jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszych ryb, nie zwlekajmy z udaniem się do lekarza weterynarii. Zwłaszcza w przypadku chorób zakaźnych może nie obyć się bez leczenia farmakologicznego.

Warto wiedzieć:
Przy zapewnieniu rybom dobrych, odpowiednich dla gatunku warunków oraz fachowej opieki weterynaryjnej, słonecznice pospolite żyją do czterech lat.

Słonecznica pospolita lubi towarzystwo, dlatego należy ją trzymać w grupie co najmniej pięciu osobników.

Jest z natury spokojna, niekonfliktowa i dobrze koegzystuje z innymi gatunkami ryb oraz płazami.

Dla rozmnażania ryb tego gatunku bardzo ważna jest temperatura wody nieprzekraczająca 18°C, dlatego w naszej szerokości geograficznej sezon tarłowy rozpoczyna się zwykle w kwietniu i przebiega w trzech lub pięciu etapach.

Samice przyklejają składaną ikrę wielkości około milimetra rzędami do łodyg roślin, która jest następnie zapładniana przez samców, pilnujących jej do momentu pojawienia się narybku.

Słonecznica pospolita jest rybą naszego rodzimego biotopu i w naturze zamieszkuje jeziora, stawy, bagna i spokojne, wolno płynące rzeki.

Lubi przebywać wśród roślin wodnych, które są miejscem jej zabaw, spożywania pokarmu i kryjówkami.

Występowanie w Europie

Słonecznica pospolita jest obecna od północnej i środkowej Francji po Wołgę i Morze Kaspijskie.

Warto wiedzieć:
Ikra tych ryb jest bardzo lepka i często przykleja się do piór ptactwa wodnego, które przenoszą ją do innych zbiorników, w których dorasta bez opieki rodziców.

Koszty: Ile trzeba zapłacić za słonecznicę pospolitą?

Słonecznice są popularnym materiałem zarybieniowym w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Kosztują zazwyczaj około 5 zł i mogą być kupowane bez ograniczeń czy świadectw pochodzenia.

Jak są hodowane?

Zazwyczaj ryby te pochodzą z hodowli, gdzie są specjalne hodowane na użytek domowy.

Podsumowanie: Dla kogo będzie odpowiednia słonecznica pospolita?

Słonecznica pospolita zaliczana jest do mało wymagających ryb, których utrzymanie nie sprawi problemów nawet amatorom. Ta łagodna, niewielkich rozmiarów rybka może być również trzymana w przydomowych stawach, także tych o mniejszych rozmiarach.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!