Mandaryn wspaniały (Synchiropus splendidus)

mandaryn wspaniały

Mandaryn wspaniały to niewielka, ale niezwykle barwna ryba słonowodna.

Niesamowite kształty i kolory: Patrząc na mandaryna wspaniałego, człowiek potrafi zadumać się nad tym, do czego zdolna jest natura. Dzięki kolorowym wzorom kropek, plamek i pasków, ta ryba, zaliczająca się do lirowatych, urzeka każdego obserwatora. Dlatego też jest to jedna z najpiękniejszych ryb w akwariach morskich. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o hodowli mandaryna wspaniałego (Synchiropus splendidus).

Wygląd: Mała rybka w kolorowe wzory

Mandaryn wspaniały to mały mieszkaniec stref podwodnych. Jego średnia długość wynosi od pięciu do ośmiu centymetrów.

Jednak mimo niewielkich rozmiarów, trudno go przeoczyć. Mandaryn wspaniały charakteryzuje się bowiem różnorodnością kolorów i wzorów. Można by pomyśleć, że za pędzel przy malowaniu tego stworzenia wziął się jakiś artysta lubiący kontrastujące kolory.

Jasnopomarańczowe, żółte, niebieskie i zielone odcienie zdobią ciało tej ryby. Kolory te są również odzwierciedlone w różnorodnych wzorach, które mają ciemne obramowania. Wzory te mogą przybierać różne kształty – kropki, plamki i paski.

Oprócz odmiany Synchiropus splendidus występuje również mandaryn czerwony (Synchiropus tudorjonesi). Potocznie hodowcy rozróżniają obie ryby, określając je właśnie jako mandaryn niebieski i czerwony. Czerwonego mandaryna można rozpoznać po czerwonym ciele, żółtym brzuchu i białych plamkach.

Jak odróżnić samice od samców?

Z reguły samce mandaryna mają jaśniejsze kolory niż samice. Można również określić płeć po ich wielkości i płetwie grzbietowej. Samice są nieco mniejsze i nie tak masywne jak samce. Samce mają również dłuższy pierwszy promień płetwy grzbietowej.

Do jakiego rodzaju należy mandaryn wspaniały?

Synchiropus splendidus jest małą rybą morską, należącą do rodzaju lirowatych. Jego cechą szczególną jest to, że nie posiada łusek, lecz twardą skórę z warstwą śluzu, która chroni go przed pasożytami i chorobami.

Warunki utrzymania: Jak trzymać mandaryna wspaniałego w sposób odpowiedni dla gatunku?

Mandaryna wspaniałego najlepiej hodować w dużych akwariach, które są wyposażone w żywą skałę i są ustawione już od długiego czasu. Ważne jest, aby odtworzyć naturalne środowisko z rafą koralową i wystarczającą ilością jaskiń do odosobnienia.

Jako ryby morskie, te piękne zwierzęta koniecznie potrzebują akwarium morskiego. Jego minimalna pojemność powinna wynosić 300 litrów.

Ponadto najlepiej jest trzymać parę ryb tego samego gatunku. W ten sposób staniesz się jednocześnie obserwatorem ich pięknego tańca. Pilnuj ponadto, aby nie umieścić dwóch samców w jednym akwarium. Wtedy może bowiem dojść do walki na śmierć i życie.

mandaryn wspaniały i koralowce © Kolevski.V / stock.adobe.com
Kolorowe mandaryny lubią ukrywać się w szczelinach skalnych.

Kiedy należy wprowadzić przedstawiciela gatunku Synchiropus splendidus do akwarium?

Warunkiem koniecznym do wprowadzenia mandarynów jest odpowiednia ilość małych skorupiaków w akwarium, gdyż w przeciwnym razie najprawdopodobniej ryby te umrą z głodu. Jako osobniki ciągle pobierające pokarm, potrzebują wielu mikroorganizmów w podłożu.

Dlatego też mandaryny nie powinny być umieszczane w świeżych akwariach. Najlepiej nadają się do tego akwaria z wodą morską, w których już od ponad roku rozwija się indywidualna, silna mikrofauna.

Żywienie: Najlepiej wyłącznie żywy pokarm

Jako ryby żywiące się w sposób ciągły, mandaryny „skubią” przez cały dzień. Wolą zbierać zooplankton oraz fitoplankton na żywych skałach i w podłożu. Karmienie jest wymagające, gdyż odżywiają się prawie wyłącznie żywym pokarmem. Mrożoną karmę akceptują tylko w rzadkich przypadkach. Mandaryny w ogóle nie jedzą suchego pokarmu. Aby je przyzwyczajać, najlepiej zacząć od żywego pokarmu. Jak tylko mandaryny poczują się komfortowo, możesz również spróbować przyzwyczaić je do mrożonego pokarmu.

Zdrowie: Jaka jest oczekiwana długość życia?

Nie wiadomo, ile lat osiągają mandaryny w swoim naturalnym środowisku. W akwarystyce mandaryn wspaniały jest zdecydowanie wymagającym gatunkiem. Niestety, często z powodu chorób lub błędów hodowlanych mandaryny nie żyją w akwariach morskich dłużej niż rok. W dobrze ugruntowanych akwariach z idealnymi warunkami mogą jednak dożyć nawet siedmiu lat.

Zakup: Hodowanie potomstwa zamiast dzikiego połowu

Mandaryny wspaniałe są dostępne w sklepach specjalistycznych i internetowych. Można też wyhodować potomstwo.

Ponieważ mandaryn jest najbardziej popularnym gatunkiem lirowatych wśród akwarystów, liczba hodowli nie jest wystarczająca do zaspokojenia wysokiego popytu. Dlatego też wiele przedstawicieli tego gatunku jest również oferowanych jako dzikie ryby, co przyczynia się do niszczenia flory i fauny poprzez stosowanie szkodliwych substancji.

Jeśli chcesz kupić mandaryna wspaniałego, zawsze zapytaj sprzedawcę o hodowlę kolejnego pokolenia.

Pochodzenie: Mandaryn wspaniały preferuje tropikalne laguny

Naturalnym siedliskiem mandaryna wspaniałego jest Ocean Indyjski i zachodnia część Pacyfiku.  Nurkowie mogą je odkryć u wybrzeży Japonii, Afryki, Sri Lanki, Australii i Filipin.

Mandaryn wspaniały najlepiej czuje się w tropikalnych lagunach i rafach koralowych, gdzie najchętniej przebywa w pobliżu piaszczystego i błotnistego dna morskiego. Tam pływa sobie cały dzień w poszukiwaniu pożywienia i lubi ukrywać się między kamieniami oraz koralowcami.

Żyje w wodzie o głębokości trzech i pięciu metrów, a bardzo rzadko można go też spotkać na głębokości do 18 metrów.

Skąd wzięła się nazwa?

Mandaryn to w języku polskim przede wszystkim wysoki urzędnik w cesarskich Chinach. Urzędnicy państwowi z dynastii Ming ubrani byli w jedwabne i wspaniałe szaty. W nawiązaniu do pięknych i kolorowych strojów, Synchiropus splendidus otrzymał więc nazwę mandaryn wspaniały.

Profil

  • Nazwa: Mandaryn wspaniały (Synchiropus splendidus lub Pterosynchiropus splendidus)
  • Długość ciała: pięć do ośmiu centymetrów
  • Przewidywana długość życia: w akwarium do siedmiu lat
  • Hodowla: w parach, nie należy trzymać dwóch samców razem
  • Akwarium: z wodą morską o minimalnej wielkości 300 litrów i rafą koralową
  • Temperatura wody: 24 do 27 stopni Celsjusza
  • Prąd: średni
  • Oświetlenie: wysokie
  • Karmienie: regularne pobieranie posiłku, najlepiej drobnych bezkręgowców, karmienie powinno odbywać się kilka razy dziennie
  • Stopień trudności: zaawansowany

Podsumowanie: Tylko dla doświadczonych akwarystów

Mandaryn wspaniały to prawdziwa egzotyka w akwarium – nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także jako ryba pozbawiona łusek. Są one wymagające pod względem żywienia i potrzebują dobrze ugruntowanego akwarium z dużą ilością małych skorupiaków i aktywną skałą podczas ich umieszczania w akwarium. Dlatego te ryby z gatunku lirowatych powinny być hodowane tylko przez profesjonalistów.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!