Jak trzymać kraby w akwarium w sposób odpowiedni dla gatunku?
Podczas trzymania krabów w akwarium należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zauważyć, że zarówno krab wampir, jak i krab Uca są zwierzętami pół-lądowymi, czyli żyją w pobliżu wody, ale głównie przebywają na lądzie. Z tego powodu ważne jest, aby ich akwaria posiadały zarówno słodką wodę, jak i wystarczającą powierzchnię lądową (stąd nazwa akwaterrarium). Z uwagi na to, że kraby nie potrafią pływać, powinny mieć zawsze możliwość wspinania się przy brzegu wody, a akwen powinien być płytki (maks. 2–3 cm głębokości wody). Tutaj również należy zwrócić uwagę na płytkie wyjście z wody, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że utopią się w wodzie – oprócz jam skrzelowych kraby mają również układ oddechowy przypominający płuca.
Odpowiednie kryjówki są szczególnie ważne w hodowli krabów w akwarium. Stanowią one podstawę zachowań terytorialnych i umożliwiają rozmnażanie, ponieważ służą samicy jako jama lęgowa. Ponadto dają schronienie słabszym zwierzętom lub krabom w okresie krótko po wylince, gdy są bez pancerza. Jako kryjówki nadają się liście, mchy i małe jaskinie, takie jak gliniane dzbany lub tunele. Sztuczne rośliny, które teraz wyglądają łudząco realistycznie, nadają się lepiej niż prawdziwe, gdyż te są zjadane przez kraby w akwarium.
Z uwagi na to, że kraby lubią także grzebać w ziemi, optymalne jest podłoże z torfu, piasku lub ściółki z kory.
Aby zapewnić odpowiednie dla gatunku trzymanie krabów w akwarium, powinno ono mieć około 100 litrów pojemności, a wszelkie drogi ucieczki muszą być zabezpieczone – małe kraby są wprawnymi wspinaczami i łatwo mogą wobec tego uciec. Jeśli krab kiedykolwiek ucieknie, najlepiej postawić gdzieś płytką miskę wody. Jeśli będzie dla niego zbyt sucho, z pewnością znajdzie do niej drogę i można go będzie wtedy złapać.
Socjalizacja krabów
Trzymając kraby w akwarium, należy również wziąć pod uwagę, że oba rodzaje krabów czują się najbardziej komfortowo, kiedy są w grupie. Oznacza to, że należy je trzymać z przedstawicielami ich gatunku (są pokojowo nastawione do siebie), ale nie z innymi gatunkami. Ponieważ są bardzo komunikatywne, nigdy nie powinny być trzymane same, ale w grupach. Charakteryzują się zróżnicowanymi zachowaniami społecznymi i sposobami komunikacji, które szybko zanikają, jeśli żyją w odosobnieniu.
Trzymanie ich razem z rybami może z kolei prowadzić do upolowania ryb przez kraby. Nie jest również wskazane trzymanie ich razem z płazami, gdyż one również najczęściej padają ofiarą krabów. Ogólnie socjalizacja jest trudna i niewskazana.
Ponieważ zwierzęta te mają skłonności do kanibalizmu, szczególnie w newralgicznym okresie po zmianie pancerza, konieczna jest duża liczba kryjówek. Zwierzęta po wylince mogą się tam schronić do czasu, aż ich pancerz będzie w pełni rozwinięty.
Woda i temperatura w akwarium
Dla krabów Geosesarma temperatura w akwarium powinna wynosić od 22 do 26 stopni, pH od 6,5 do 8, a twardość ogólna od 10 do 20°dGH.
Krab Uca lubi wodę morską lub słonawą o temperaturze od 18 do 23°C i wartości pH około 7,2 lub więcej, a twardość wody powinna być wysoka. Nie może żyć na stałe w czystej słodkiej wodzie. Być może uda Ci się opracować specjalne symulacje przypływów i odpływów dla kraba Uca, ponieważ jest on przyzwyczajony do pływów i lubi kopać w czasie odpływu.
Temperatura wody powinna odpowiadać temperaturze powietrza, dlatego ważne jest (nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo ucieczki krabów) zakrycie akwarium. Nie można też zapominać o wysokiej wilgotności powietrza! Kraby wampiry i Uca, podobnie jak większość gatunków krabów, pochodzą z klimatów tropikalnych, a ich skrzelowy układ oddechowy wymaga wysokiego poziomu wilgotności, gdyż w przeciwnym razie wyschnie.