Dalmatin Molly (molinezja dalmatin)

Molinezja dalmatin

Dalmatyńczyki istnieją nie tylko w świecie psów – spotkamy je również w akwarystyce, a dokładniej mówiąc wśród molinezji, której odmiana Dalmatin Molly charakteryzuje się srebrno-czarnym nakrapianym ubarwieniem. Ta ozdobna rybka jest spokojnym mieszkańcem akwarium i dobrze rozumie się z innymi gatunkami ryb.

Skąd pochodzi molinezja dalmatin?

Molinezja dalmatin jest odmianą hodowlaną molinezji ostroustej (Poecilia sphenops) z rodziny małych ryb karpieńcokształtnych (Poeciliidae) zamieszkujących Amerykę Południową i Środkową. Jej naturalnym środowiskiem są wolno płynące wody: Biotopy wód słodkich i słonawych o niewielkim zasoleniu, np. ujścia rzek. Naukowa nazwa tego gatunku brzmi Poecilia sphenops var. dalmatian. Najpopularniejszą odmianą hodowlaną molinezji ostroustej jest Black Molly – czarna ryba ozdobna, którą można spotkać w wielu domowych akwariach.

Jak wygląda molinezja dalmatin?

Niezależnie od tego, która molinezja pływa w Twoim akwarium, jej odmiany hodowlane różnią się od siebie pod względem ubarwienia: Molinezja dalmatin nie jest więc zupełnie czarna, tak jak Black Molly, ale wyróżnia się srebrno-czarnym nakrapianiem, które obecne jest również na płetwie grzbietowej i ogonowej. A ponieważ wzór ten przywodzi na myśl sierść dalmatyńczyków, ryba ta nazywa się podobnie do nich.

Oprócz Dalmatin Molly i Black Molly, istnieją jeszcze inne, bardziej kolorowe odmiany hodowlane molinezji, takie jak choćby Gold Molly. Dziko żyjące molinezje ostrouste mają natomiast srebrnoszary tułów i okrągłe płetwy z żółtymi krawędziami. Ich ciało jest smukłe, o nieco wydłużonym kształcie i długości od sześciu do dziesięciu centymetrów, a ich głowa zwęża się w kierunku pyska.

Samiec czy samica?

Odróżnienie samca od samicy molinezji dalmatin nie jest trudne – samice są bowiem wyraźnie większe od samców i mają pełniejsze kształty. Samce rozpoznamy także po gonodopium – zewnętrznym narządzie kopulacyjnym.

Czym charakteryzuje się Dalmatin Molly?

Za sprawą tych aktywnych dalmatyńczyków w akwarium nie ma mowy o nudzie – są stale w ruchu i z tego względu potrzebują dużych rozmiarów zbiornika, aby czuć się komfortowo. Najlepiej trzymać je w grupie co najmniej pięciu osobników, ponieważ tylko w towarzystwie innych przedstawicieli gatunku będą czuły się swobodnie i bezpiecznie. Samotność w przypadku molinezji oznaczałaby duży stres.

Ponieważ samce molinezji dalmatin przejawiają zachowania dominujące względem innych samców, aby uniknąć rywalizacji, w skład grupy ryb powinien wchodzić jeden samiec i kilka samic. W zbiorniku nie może zabraknąć gęstej roślinności, korzeni i kamieni, które stworzą zwierzętom idealne kryjówki, których potrzebują do dobrego samopoczucia. Przy zapewnieniu im odpowiedniej opieki molinezje mogą żyć nawet pięć lat.

Ogólnie rzecz biorąc, Dalmatin Molly jest spokojną, pokojowo usposobioną rybą, którą można trzymać razem z innymi gatunkami ryb, takimi jak neonki, kąsaczokształtne, mieczyki, gupiki czy większe krewetki.

Jak często molinezje wydają na świat potomstwo?

Dalmatin Molly należy do gatunków jajożyworodnych, jaja dojrzewają więc w macicy samicy. Przed narodzinami skorupka jaja pęka i na świat przychodzi do 80 młodych gotowych do samodzielnego pływania i poszukiwania pokarmu. Może to mieć miejsce mniej więcej co cztery tygodnie.

Warto wiedzieć: Podobnie jak wszystkie inne jajożyworodne karpieńcokształtne, molinezja jest zdolna do magazynowania mlecza – samice mogą więc po tarle przechowywać zapłodnione jaja przez pewien czas i dzięki temu urodzić więcej młodych bez ponownego tarła.

Warunki utrzymania

Molinezja dalamtin jest wytrzymałą, łatwą w pielęgnacji rybą, która nie sprawi kłopotów nawet początkującym akwarystom. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to temperatura, na której wahania jest wrażliwa. Najlepiej czuje się w ciepłej wodzie o temperaturze od 24 do 28 stopni Celsjusza. Dlatego podczas jej wymiany należy zadbać o to, aby nowa woda miała taką samą temperaturę co stara. Ponadto, woda powinna być od średnio twardej po twardą, a jej wartość pH powinna mieścić się w zakresie od 6,0 do 8,0. W naturze molinezje dalmatin spotkamy również w wodach słonawych, ale nie ma konieczności dodawania jej do akwarium. Wszystko zależy od tego, jakie inne ryby masz zamiar trzymać wraz z Molly.

Jakie wymiary powinno mieć akwarium?

Ze względu na swoje zamiłowanie do ruchu, molinezja potrzebuje przestronnego zbiornika o pojemności co najmniej 100 litrów, co umożliwi jej swobodne pływanie, a także obsadzenie akwarium bujną roślinnością, wśród której będzie mogła się ukryć. W akwarium Molly można stworzyć prawdziwą małą dżunglę, co spodoba się szczególnie młodym osobnikom. Dno zbiornika można wysypać dostępnym w sklepach piaskiem lub żwirkiem.

Wyposażenie akwarium

Aby w akwarium stworzyć rybie warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, niezbędne będzie zastosowanie określonego wyposażenia technicznego. Zacznijmy od oświetlenia. Odpowiedni rytm dobowy ma bardzo duże znaczenie dla molinezji i jej dobrego samopoczucia. Do jego regulacji najlepiej użyć timera. Jeśli czas wolny, który możesz poświęcić swoim podopiecznym znajdujesz dopiero wieczorem, światło możesz włączać rano o nieco późniejszej godzinie. Najczęściej używanymi źródłami światła w akwariach są świetlówki, ale można wykorzystać w tym celu również oświetlenie LED lub HQL.

Dla zachowania równowagi ekologicznej w akwarium szczególnie ważny jest filtr. Oczyszcza on wodę i eliminuje z niej toksyny za pomocą bakterii, ale nie zastąpi regularnego czyszczenia akwarium, w którym nie może zabraknąć również termometru oraz grzałki.

Charakterystyka

  • Wielkość akwarium: Min. 100 litrów
  • Utrzymanie: W grupach co najmniej 5 ryb
  • Temperatura wody: 24–28°C
  • Wartość pH: 6,0–8,0
  • Twardość wody: 10–30°dGH
  • Strefa pływania: W środkowym i górnym obszarze
  • Podłoże: Piasek, żwirek
  • Wyposażenie: Kamienne konstrukcje, korzenie itp.
  • Rośliny: Bujne obsadzenie, w tym rośliny wodne zapewniające schronienie
  • Pokarm: Pokarm roślinny w płatkach, żywy lub suchy pokarm
  • Socjalizacja: Możliwa z większością gatunków
  • Długość ciała: 6–10 centymetrów
  • Długość życia: do 5 lat
  • Cechy szczególne: Żywiołowa, aktywna w dzień
  • Usposobienie: Łagodne

Pokarm dla Dalmatin Molly

Te łatwe w pielęgnacji dalmatyńczyki żywią się głównie pokarmem roślinnym. Jeśli to możliwe, wybierz zatem lekki pokarm w płatkach, który nie opadnie za szybko na dno. Molinezje lubią również larwy komarów, którymi od czasu do czasu możesz urozmaicić ich dietę, a także glony.

Odkryj nasz asortyment pokarmu dla rybek!

Zakup Dalmatin Molly

Hodowla molinezji jest naprawdę łatwa, w związku z tym ich cena jest również niewygórowana. Niezależnie od tego, gdzie postanowisz kupić swoje zwierzątka – w sklepie zoologicznym, Internetowym czy od prywatnego sprzedawcy, zwróć uwagę na ich zdrowie i kondycję. Jak rozpoznać chorą rybę? Oprócz chorób ryb, takich jak ospa rybia czy gnicie płetw, których objawy są ewidentne, choroby może oznaczać również nietypowy, kołyszący się sposób pływania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia Twoich podopiecznych zasięgnij porady pracowników sklepu zoologicznego lub lekarza weterynarii. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące utrzymania i hodowli Dalmatin Molly okażą się dla Ciebie pomocne i życzymy Ci dużo radości płynącej z trzymania tych wdzięcznych rybek w akwarium.

Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!