Pyton tygrysi This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pyton tygrysi na brązowym tle

Pytony tygrysie to jedne z największych węży na świecie.

Należący do największych węży na świecie pyton tygrysi jest chętnie trzymany w domowych terrariach, ale możemy spotkać go także w cyrku, gdzie nierzadko stanowi jedną z głównych atrakcji. Dowiedz się więcej o jego cechach szczególnych i wymaganiach dotyczących hodowli.

Charakterystyka pytona tygrysiego

Długość ciała: 4,5 do 5 metrów
Waga: do 90 kilogramów
Długość życia: do 30 lat
Wielkość terrarium: 1 x długość tułowia x 0,7 szerokości tułowia x 0,7 wysokości tułowia
Hodowla: pojedynczo lub w grupie
Temperatura: 26 do 32 stopni Celsjusza (w dzień), 5 stopni Celsjusza mniej (w nocy)
Wyspa ciepła: 34 do 38 stopni Celsjusza
Wilgotność powietrza: 70% (w dzień), 90% (w nocy)
Podłoże: gazety, linoleum, bezpyłowe trociny dla gryzoni
Wyposażenie: basen, rośliny, kryjówki, gałęzie
Odżywianie: zwierzęta karmowe (małe ssaki, ptaki)
Pochodzenie: subkontynent indyjski, Indonezja
Obszar występowania: od rejonów tropikalnych po suche
Trudność w utrzymaniu: bardzo duże rozmiary, nie nadaje się dla początkujących

Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi wyróżnia się pyton tygrysi?

Pytony tygrysie są bardzo mocno umięśnione, mają równie silny ogon i dużą, wyraźnie wyodrębnioną głowę.

Ich ciała pokrywają ciemnobrązowe plamy przeplatane żółtymi pręgami, których kolor jest nieco jaśniejszy w brzusznej części tułowia.

Nie dotyczy to albinosów, które są szczególną odmianą barwną tych węży i ich tułów jest cały biały. Ze względu na brak kamuflażu mają jednak niewielkie szanse na przeżycie w naturze.

Jasny i ciemny typ

Podobnie jak pyton królewski, pyton tygrysi zaliczany jest do węży olbrzymich i obejmuje dwa podgatunki: Pytona tygrysiego ciemnoskórego (Python bivittatus) i pytona tygrysiego jasnoskórego (Python molurus).

Różnią się one od siebie układem łusek pod oczami. Podczas gdy łuski górnej wargi u pytona tygrysiego jasnoskórego sięgają aż do oka, u węża ciemnoskórego wąski rząd łusek znajduje się pomiędzy nimi.

Jaką wielkość osiąga pyton tygrysi?

Wąż ten może dorastać do imponujących rozmiarów – nawet pięciu metrów i ważyć 90 kilogramów.

Warto wiedzieć: W większości przypadków pyton tygrysi ciemnoskóry jest większy od swojego jasnoskórego krewnego.

Różnicowanie płci

Samice i same prawie nie różnią się od siebie zewnętrznie. Faktem jest jednak, że samice są większe i cięższe od samców.

Pyton tygrysi w odmianie albino na drzewie © dwi / stock.adobe.com
Pyton tygrysi w odmianie albino.

Zachowanie: Nocny łowca

Ponieważ pyton tygrysi jest aktywny głównie po zmierzchu i nocą, w ciągu dnia odpoczywa w ciemnych kryjówkach – dziurach skalnych, kopcach termitów lub gęstych zaroślach. Ma słabość również do wody. Lubi przebywać w zbiornikach, gdzie porusza się znacznie sprawniej niż na lądzie.

Polowanie

W nocy pyton tygrysi wyrusza na poszukiwanie pożywienia. Swoje ofiary chwyta kłami, oplata swoim masywnym ciałem i połyka w całości.

Czy pyton tygrysi jest niebezpieczny dla człowieka?

Pyton tygrysi uchodzi za spokojne zwierzę, które rzadko atakuje. Może się to jednak zdarzyć, gdy poczuje się zagrożony i nie będzie miał możliwości ucieczki.

Ze względu na jego rozmiar i siłę, nie jest to przyjemne spotkanie, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego jego hodowla nie jest polecana dla amatorów.

Czy pyton tygrysi jest jadowity?

Nie, wąż ten nie ma kłów jadowych i w związku z tym nie jest jadowity.

Hodowla: Czy pyton tygrysi żyje samotnie czy w grupie?

Ponieważ pyton tygrysi jest z natury samotnikiem, w terrarium nie potrzebuje towarzystwa. Jeśli natomiast dysponujemy odpowiednią przestrzenią i mamy możliwość osobnego karmienia zwierząt, możemy trzymać razem dwa lub nawet trzy osobniki.

Jak dużo przestrzeni potrzebuje pyton tygrysi?

Jako że pyton tygrysi jest jednym z największych węży na świecie, potrzebuje dużo przestrzeni do życia i dlatego należy zadbać o odpowiednie wymiary terrarium.

Do obliczenia minimalnej długości, szerokości i wysokości terrarium możemy użyć następującego wzoru: 1 x długość ciała x 0,7 szerokości ciała x 0,7 wysokości ciała.

Wyposażenie

W terrarium pytona tygrysiego muszą znaleźć się elementy, które są niezbędne dla zapewnienia mu warunków odpowiednich dla gatunku. Nie może zabraknąć w nim basenu, w którym będzie mógł zażywać kąpieli, kryjówek na przykład w postaci odwróconych glinianych doniczek, gałęzi czy misek oraz roślin.

Podłoże

Podłoże można wykonać z różnych materiałów, takich jak gazety, linoleum czy bezpyłowe trociny dla gryzoni.

Odpowiedni klimat

Aby nasz wąż mógł zachować swój naturalny rytm życia, w terrarium musi panować odpowiedni klimat:

  • Temperatura: 26 do 32 stopni Celsjusza (w dzień), ze strefami ciepła o temperaturze między 34 i 38 stopniami Celsjusza. W nocy temperatura powinna być niższa o pięć stopni Celsjusza.
  • Oświetlenie: dziesięć do dwunastu godzin (w dzień), w nocy bez oświetlenia
  • Wilgotność powietrza: 70 procent (w dzień), 90 procent (w nocy)

Żywienie: Czym żywi się pyton tygrysi?

Podobnie jak inne węże olbrzymie, przedstawiciele tego gatunku gustują w szczurach, królikach i przepiórkach. Ze względów logistycznych, najlepiej podawać im martwe zwierzęta.

Przed podaniem mrożonego pokarmu należy go rozmrozić. W tym celu można go umieścić w kąpieli wodnej w plastikowej torebce i ogrzać do temperatury ciała (37 stopni Celsjusza).

Jak często należy karmić pytona tygrysiego?

Częstotliwość przyjmowania pokarmu zależy od wieku danego osobnika. Młode zwierzęta jedzą jednego szczura mniej więcej raz w tygodniu. Dorosłym wężom wystarczy natomiast jeden królik na około dwa tygodnie.

Wskazówka: Rację pokarmową należy zawsze dopasować do wielkości węża.

Pielęgnacja: Czy pyton tygrysi jest łatwy w pielęgnacji?

Tak jak w przypadku każdego zwierzęcia trzymanego w terrarium należy zadbać o czystość zbiornika, aby zapobiec chorobom. Dlatego niezjedzone resztki pokarmu i nieczystości należy usuwać codziennie. Każdego dnia powinnyśmy również wymieniać wodę.

Jeśli terrarium jest bardzo brudne, konieczna będzie całkowita wymiana podłoża. Zazwyczaj wystarczy zrobić to raz lub dwa razy do roku.

Wsparcie podczas linienia

Jak każdy wąż, pyton tygrysi linieje. W młodszym wieku dzieje się to częściej, w starszym rzadziej. Aby wspomóc zwierzę podczas tego procesu, możemy je od czasu do czasu spryskać czystą wodą.

Rozmnażanie: Od dojrzałości płciowej do składania jaj

Dojrzałość płciową pyton tygrysi osiąga w wieku dwóch do trzech lat. Po około trzech – czterech miesiącach od kopulacji samica składa do 100 jaj. Oplata je swoim ciałem i strzeże ich w trakcie całego procesu inkubacji, który trwa od 60 do 90 dni. Młode, które wykluwają się z jaj są samodzielne i od tej pory zdane na siebie.

Zdrowie: Jak długo żyje pyton tygrysi?

Węże te mogą żyć nawet 30 lat, co należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Częste choroby

Niestety wiele zwierząt egzotycznych cierpi z powodu niewłaściwych warunków utrzymania i żywienia, które mogą prowadzić do powstawania chorób i zaburzeń behawioralnych.

Jeśli wąż nie będzie miał zapewnionych odpowiednich warunków klimatycznych w terrarium, może mieć problemy z układem oddechowym. Ponadto, możliwe jest wystąpienie infekcji pasożytniczych w przypadku zastosowania niewłaściwego podłoża (np. ziemi doniczkowej) lub na skutek braków higienicznych.

Do powszechnych wśród węży dolegliwości należą także infekcje bakteryjne oraz grzybicze.

Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko pytona tygrysiego?

Pyton tygrysi zamieszkuje różne siedliska – wilgotne obszary, takie jak lasy tropikalne, ale również suche rejony, takie jak stepy.

Podczas gdy pyton jasnoskóry występuje na subkontynencie indyjskim, z typem ciemnoskórym spotkamy się w Indochinach i Indonezji.

Pyton tygrysi leżący na liściach © dwi / stock.adobe.com
Węże dusiciele nie są co prawda jadowite, ale wyróżniają się ogromną siłą.

Zakup: Ile kosztuje pyton tygrysi?

Cena pytona tygrysiego zależy od różnych czynników, takich jak podgatunek i wiek.

Należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych oraz regularnymi kosztami związanymi z pokarmem, prądem niezbędnym do oświetlenia terrarium czy wizytami u lekarza weterynarii.

Gdzie można kupić pytona tygrysiego?

Chociaż ten olbrzym nie jest dostępny w każdym sklepie zoologicznym, możliwości jego nabycia jest kilka. W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się w schroniskach dla zwierząt.

Jeśli tam nie znajdziemy naszego upragnionego pytona, udajmy się do oficjalnego hodowcy, który hoduje zdrowe zwierzęta i dysponuje wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Obowiązek rejestracji i świadectwo pochodzenia

Jeśli chcemy trzymać u siebie w domu węża takiego jak pyton tygrysi, zazwyczaj będziemy potrzebowali świadectwa pochodzenia, które stanowi dowód na legalne nabycie zwierzęcia.

Ponadto, należy zgłosić zamiar jego posiadania w urzędzie miasta lub gminy.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane