Wygląd: Jedne z najmniejszych przedstawicieli ptaków grzebiących
Przepiórki zaliczane są do ptaków o najmniejszych rozmiarach nie tylko w ramach swojego rzędu: Osobniki żyjące w Europie są podobnej wielkości do kosa, mierzą około 18 cm i ważą około 100 gram. Przedstawiciele niektórych z nich, np. nioski, są cięższe i mogą ważyć nawet 260 gram.
Upierzenie i ubarwienie
Dziób i ogon są krótkie i zakrzywione, a cała postura przypomina kształtem kulkę. U dzikich przedstawicieli europejskiej przepiórki upierzenie jest szarobrązowe z białym i czarnym kreskowaniem i wyraźnie zaznaczonymi jasnymi paskami na głowie.
To nie jedyny wariant kolorystyczny, w jakim możemy spotkać przepiórki. Istnieją też inne ubarwienia upierzenia, takie jak jasne czy zupełnie białe.
Samca odróżnimy od samicy dzięki odmiennemu ubarwieniu podgardla: Samice mają podgardle z reguły jednokolorowe i generalnie są jaśniejsze od samców.
Przepiórka nioska czy przepiórka ozdobna?
Istnieje około 100 gatunków przepiórek. Podobna do przepiórki europejskiej jest jej nieco większa kuzynka – przepiórka japońska. Poza tym, istnieje jeszcze dużo mniejsza, bardziej barwna przepiórka chińska, ciesząca się dużą popularnością w Azji. Jako że przepiórki europejskiej nie udało się udomowić, u hodowców znajdziemy w zasadzie wyłącznie przepiórkę japońską – nioskę.
Przepiórki ozdobne mają często bardzo wyraźnie wybarwione upierzenie i są również zwierzętami udomowionymi – ich uroda jest bardzo ceniona wśród hodowców. Do przedstawicieli przepiórek ozdobnych należy, m.in., urokliwy przepiór kalifornijski ze swoją ciekawie ozdobioną głową czy przepiór czubaty.
Czy przepiórki potrafią latać?
Z anatomicznego punktu widzenia tak. W praktyce, udomowieni przedstawiciele gatunku wykorzystują tą umiejętność rzadko, jedynie w sytuacjach zagrożenia. Pomimo tego, hodowcy muszą pamiętać, aby zabezpieczyć miejsce, w którym przebywają zwierzęta również od góry, ponieważ tak czy inaczej, przepiórki są ptakami wędrownymi i ich natura pozostaje niezmieniona – w okresie jesiennym hodowcy obserwują wzmożony ruch w stadzie lub próby podejmowania krótkich lotów przez swoich podopiecznych.