Pożywienie dla Shih Tzu

Shih tzu dog food

Shih tzu dog in home interior. Asking for something to eat.

Trochę o rasie

Ten mały pies o wielkim sercu doskonale spełnia się w roli kompana, potrzebuje wiele uwagi i naprawdę nie lubi zostawać sam. Jest wytrzymały i elastyczny, chętnie będzie towarzyszył swojej rodzinie także podczas wycieczek, chociaż ze względu na swoją budowę jest zdecydowanie bardziej psem kanapowym niż psim sportowcem. Shih Tzu uchodzi ponadto za psa wiernego i pojętnego, jednak cechuje go nieco upartości i niezależności. Do wychowania psa rasy Shih Tzu potrzebna jest cierpliwość oraz nieco empatii.

Według podań rasa Shih Tzu pochodzi z Tybetu i zalicza się do najstarszych psich ras w ogóle. Już w siódmym wieku Shih Tzu żyły rzekomo w tybetańskich klasztorach. Legendy głoszą, że Budda posiadał psa, który zamieniał się w lwa. Po chińsku nazwa Shih Tzu oznacza lwa. Długa sierść Shih Tzu ma nadawać mu właśnie takiego lwiego wyglądu. Z Tybetu pies trafił na dwór cesarski do Chin. Tam Shih Tzu szybko zyskał popularność. W XX wieku psy tej rasy dotarły do Europy (do Wielkiej Brytanii), a stamtąd do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostały uznane jako rasa samodzielna.

Zdrowe pożywienie – podstawa zdrowego życia psa

Shih Tzu to jedna z najmniejszych ras psów – waży od 4,5 do 7,5 kg w zależności od rozmiarów ciała. W kłębie psy tej rasy mierzą do 27 cm wysokości, szczególne predyspozycje do nadwagi nie zostały u nich nigdy zaobserwowane. Niemniej pilnowanie prawidłowej wagi Shih Tzu jest, ze względu na jego krótką kufę oraz na wynikające z jej budowy problemy z oddychaniem, niezmiernie ważne. Według standardu rasy Shih Tzu jest to bardzo owłosiony pies z grubym podszerstkiem. Włosie ma sięgać podłoża, o ile nie zostało przystrzyżone. Już w wieku szczenięcym trzeba poświęcać przy tej rasie sporo czasu na pielęgnacji sierści, także po to, by piesek przyzwyczajał się do regularnych zabiegów kosmetycznych.

Poza pielęgnacją i opieką psy wymagają także odpowiednio dostosowanego do ich potrzeb pokarmu – to podstawa dobrego startu w zdrowe, pieskie życie. Ustalając dietę pupila, należy zwrócić uwagę na ilość energii, substancje mineralne, elementy śladowe oraz witaminy zawarte w składnikach pokarmu.

Zalecenia żywieniowe w przypadku szczeniąt kierowane są aktualną wagą szczenięcia oraz przewidywaną wagą w wieku dojrzałym, którą można orientacyjnie stwierdzić na podstawie wagi matki w przypadku szczenięcia płci żeńskiej lub ojca w przypadku małego samca. Poza tym należy koniecznie uwzględnić poziom aktywności fizycznej zwierzęcia.

rc mini puppy junior

Jaka karma dla szczenięcia rasy Shih Tzu

Dla szczenięcia rasy Shih Tzu zaleca się karmę Royal Canin Mini Puppy.

Zalety karmy suchej Royal Canin Mini Puppy:

 • Dopasowana ilość kalorii: zapewnia optymalną rozbudowę mięśni i kośćca
 • Najwyższa akceptacja: zapewniona przez starannie wybrane składniki odżywcze i naturalną ochronę aromatów
 • Wsparcie układu trawiennego: dopasowane do potrzeb szczeniąt żywienie z białkami L.I.P., fruktooliogosacharydami i olejem rybnym przyczynia się do optymalnego trawienia i efektywnego wykorzystania składników odżywczych
 • Wspomaganie układu odpornościowego: tauryna, luteina, witamina C i E wspomagają mechanizmy obronne
 • Kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6: chronią błonę śluzową jelita
 • Profilaktyka przeciw kamieniowi nazębnemu: fosforany sodu zatrzymują zawarty w ślinie wapń, przeciwdziałają powstawaniu kamienia nazębnego

Poza tym jako pożywienie dla szczeniąt małych ras polecana jest Little Wolf of Wilderness Junior Wild Hills.

Zalety karmy suchej Wolf of Wilderness Junior - Wild Hills:

 • W pełni bezzbożowa receptura
 • Wysoka zawartość mięsa i innych składników zwierzęcych - min. 59%
 • Dużo świeżego mięsa (min. 33%), które zapewnia dobrą akceptację
 • Uzupełniona owocami leśnymi, korzeniami i dzikimi ziołami
 • Również dla psów, które cierpią na nietolerancję zbóż
 • Brak sztucznych konserwantów, barwników i poprawiaczy smaku
wolf_of_wilderness_junior_wild_hills

Racje pokarmu dla szczenięcia rasy Shih Tzu o przeciętnej aktywności fizycznej

Aktualna waga Waga docelowa jako pies dorosły Rodzaj karmy Racja pokarmu w g/dzień (orientacyjna)
3 kg 6,5 kg Royal Canin Mini Puppy 500 g
3 kg 6,5 kg Little Wolf of Wilderness 400 g
5 kg 6,5 kg Royal Canin Mini Puppy 540 g
5 kg 6,5 kg Little Wolf of Wilderness 440 g

Dzienna racja pokarmu dla szczeniąt powinna być zawsze podzielona na kilka mniejszych porcji. Pies powinien mieć nieprzerwany dostęp do dużych ilości świeżej wody pitnej.

WoW general

Pożywienie dla dorosłego Shih Tzu

Kiedy mały Shih Tzu osiąga odpowiedni wiek, należy przestawić go powoli na karmę dla dorosłych psów. U psów rasy Shih Tzu nie stwierdzono wprawdzie tendencji do nadwagi, jednak nie powinno się tracić z oczu kontroli jego wagi. Długie włosie i krótka kufa Shih Tzu sprawia, że wyższe temperatury pożywienia są dla psa tej rasy niekorzystne i powinno się ich unikać.

Czy Shih Tzu powinno się karmić karmą mokrą, karmą suchą czy pożywieniem kombinowanym, nie jest jednoznacznie stwierdzone i zależy to od opiekuna i preferencji psa. Shih Tzu nie są zbyt wybredne, ani nie cierpią zbyt często na nietolerancje. Jako nagroda w trakcie treningu czy przekąska między posiłkami dla Shih Tzu nadają się świetnie krokieciki karmy suchej lub inne małe twarde psie smaczki. Kalorie i wartości odżywcze ze smaczków powinny zostać uwzględnione w całej dziennej racji pokarmowej psa. Krokieciki karmy suchej dla psa rasy Shih Tzu powinny być niewielkie, dostosowane do wielkości szczęki małego psa. Karma mokra jest często preferowana przez wiele psów, gdyż jest bardziej aromatyczna i, rzecz jasna, bardziej soczysta niż karma sucha. Z karmą mokrą dostarcza się także więcej płynów do organizmu psa – płyny do 70% zawartości karmy mokrej.

animonda mokra karma dla psa

Karmy polecane do dorosłych psów rasy Shih Tzu

Karma mokra Animonda vom Feinsten:

 • Karma pełnoporcjowa dla dorosłych psów
 • Odpowiednia również dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym oraz alergików
 • Brak zbóż i soi ułatwia trawienie karmy oraz jej wysoką przyswajalność
 • Wyprodukowana tylko z mięsa: dostarcza białek zwierzęcych wysokiej jakości i jest lekkostrawna
 • Zbilansowana i pełnowartościowa
 • Nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów
royal canin breed shih tzu

Karma sucha Royal Canin Breed Shih Tzu:

 • Karma pełnoporcjowa dla psów rasy shih tzu od 10 miesiąca życia.
 • Dopasowana do potrzeb żywieniowych przedstawicieli tej rasy
 • Olej z ogórecznika i kwasy tłuszczowe omega-3: mogą wesprzeć barierę ochronną skóry i tym samym przyczynić się do jej dobrej kondycji
 • Dopasowany kompleks składników odżywczych: pomaga w odżywieniu i pielęgnacji długiej sierści Twojego psa
 • Profilaktyka kamienia nazębnego: substancje neutralizujące wapń wspomagają higienę zębów
 • Optymalne trawienie: wyselekcjonowane, lekkostrawne białka minimalizują ilość niestrawionych resztek pokarmu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia objętości i zapachu stolca; fruktooligosacharydy wspomagają równowagę bakteryjną flory jelitowej

Racje pokarmu dla dorosłego osobnika rasy Shih Tzu o przeciętnej aktywności fizycznej

Karma Racja pokarmu w g przy 7 kg wagi ciała psa
Animonda vom Feinsten ok. 550 g
Royal Canin Breed Shih Tzu ok. 118 g

Pożywienie dla seniora rasy Shih Tzu

Starszy pies małej rasy potrzebuje pożywienia dopasowanego do jego wieku, rozmiarów i kondycji fizycznej, a także zachodzących w jego organizmie zmian i procesów starzenia. Szybkość procesów metabolicznych oraz aktywność fizyczna większości psów w podeszłym wieku znacząco spada. Odpowiednio dopasowane pożywienie o wysokiej akceptowalności i intensywnym smaku wpłynie korzystnie na zdrowie i kondycję psychiczną starszego psa.

Pokarm polecany do starszych psów rasy Shih Tzu

Rocco Senior:

 • 100% świeżych składników wysokiej jakości
 • Co najmniej 65% mięsa i produktów zwierzęcych
 • Łatwo przyswajalne białka wpływające na zdrowie jelit
 • Wartościowe kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 dla pięknej sierści i zdrowej skóry
 • Rzetelna informacja o wszystkich składnikach karmy
 • Bez środków chemicznych: aromatów, barwników, substancji wabiących
 • Wyprodukowana w Niemczech
rocco senior karma dla psa

Racje pokarmu dla starszego osobnika rasy Shih Tzu o przeciętnej aktywności fizycznej

Karma Racja pokarmu w g przy 7 kg wagi ciała psa
Rocco Senior drób z płatkami owsianymi ok. 390 g

Jako nagrodę między posiłkami możesz podarować Shih Tzu w każdym wieku półwilgotne przysmaczki Barkoo Mini Bones o różnych smakach. Za sprawą ich wielkości te smakowite i soczyste smaczki nadają się doskonale dla psów małych ras. Kalorie zawarte w przysmaczkach koniecznie powinny zostać doliczone do dziennej racji pożywienia psa.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.