Jako jedna z najstarszych ras psów w Niemczech i na świecie, rottweiler należy do psów towarzyszących, służbowych i rodzinnych. Dzięki pewności siebie, stalowym nerwom i czujności już na początku XX wieku zauważono, że pies ten doskonale nadaje się do służby w policji, gdzie jest wykorzystywany do dzisiaj. Często słyszy się o – niesłusznie – złej reputacji tej rasy psów.
Spis treści
- Zbilansowane pożywienie od samego początku
- Jaką karmę mogę podawać szczeniakowi rasy rottweiler?
- Ilość karmy dla szczeniaka rasy rottweiler o normalnym poziomie aktywności
- Każdy pies potrzebuje odpowiedniej karmy
- Zalecana mokra karma dla rottweilera
- Ilość karmy dla dorosłego rottweilera o normalnej aktywności
- Zalecana sucha karma dla rottweilera
- Ilość karmy dla dorosłego rottweilera o normalnej aktywności
- Stary? Gdzie tam! Zdrowa jesień życia dzięki właściwej diecie
- Zalecana karma dla seniorów
- Ilość karmy dla rottweilera seniora
Wynika to z jej silnego instynktu do ochrony rodziny, a jednocześnie dużej siły, która w nieodpowiednich rękach może prowadzić do problemów. Jednak dzięki dobremu i wczesnemu szkoleniu już w wieku szczenięcym oraz równie dobrej socjalizacji rottweiler charakteryzuje się zorientowaniem na człowieka i dobrym charakterem, dlatego nadaje się również na towarzysza zabaw dla dzieci. Jest bardzo uczuciowy, rodzinny i łatwo się przystosowuje.
Ze względu na dużą masę ciała rottweilera, ważne jest, aby od najmłodszych lat poddawać go delikatnym, ale stałym ćwiczeniom. Dzięki temu układ mięśniowo-szkieletowy rozwija się odpowiednio do masy ciała, a zwierzę pozostaje sprawne. Rottweiler lubi wtedy wykorzystywać swoją siłę w psich sportach, a także rozwija pewną radość z biegania.
Już w czasach Rzymian, około 2000 lat temu, rottweiler był wykorzystywany na wiele sposobów: Starożytny prekursor tej rasy nie tylko chronił swoich obywateli, na przykład towarzysząc legionom rzymskim przez Alpy jako czujny pies roboczy, ale także zaganiał i wypasał bydło. Ponieważ w dawnych czasach pędzenie bydła było jednym z zadań rzeźników i handlarzy bydłem, których ostoją w średniowieczu był Rottweil, pies otrzymał używaną do dziś nazwę „Rottweiler Metzgerhund” (pies rzeźnicki z Rottweil).
Już rzeźnicy, o których wcześniej była mowa, hodowali silne, potężne psy, tak że rottweiler dziś osiąga wysokość w kłębie od 56 do 68 cm i wagę od 42 do 50 kg. Wzrost ten świadczy nie tylko o sile, ale także o zwinności i wytrzymałości. Charakterystyczna dla tej rasy psów jest krótka, czarna sierść z czerwonobrązowymi, wyraźnie wyróżniającymi się oznaczeniami. Z drugiej strony zaś także długa i stosunkowo szeroka głowa z trójkątnymi uszami i wiernymi, wyrazistymi oczami.