Karma dla wyżła weimarskiego

Żywienie wyżła weimarskiego

Na co zwrócić uwagę?

Będący najstarszą rasą wyżłów niemieckich wyżeł weimarski hodowany jest od około 1890 roku w czystości rasy, co oznacza, że nie jest krzyżowany z żadnymi innymi rasami. Na temat jej powstania istnieje wiele teorii. Najbardziej prawdopodobna z nich jednak wydaje się ta, która zakłada, że był hodowany na dworze Karla Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenach w Weimarze już na początku XIX wieku. W tym czasie wyżeł weimarski trzymany był głównie w celach użytkowych przez leśników i profesjonalnych myśliwych w środkowych Niemczech.

Przy wysokości w kłębie od 57 do 70 centymetrów, wyżeł weimarski zaliczany jest do średnich, względnie dużych psów myśliwskich. Jego budowa jest sucha i harmonijna, typowa dla psa pracującego. Suki ważą od około 25 do 35 kilogramów, a psy od 30 do 40 kilogramów. Krótka i gładka lub miękka i długa okrywa włosowa jest zazwyczaj srebrno-, sarnio- lub mysioszare. Głowa i uszy są z reguły nieco jaśniejsze. Dopuszczalne są białe niewielkie znaczenia na klatce piersiowej i palcach. Jako pies myśliwski o wyjątkowej wytrwałości i uporze w tropieniu, zamiłowaniu do różnych wyzwań i niezwykłej motywacji do wykonywania powierzonych mu zadań, należy do najbardziej cenionych wyżłów. Swoje umiejętności pies ten demonstruje po strzale, tropiąc postrzeloną lub zagubioną zwierzynę.

Wyżeł weimarski sprawdza się doskonale nie tylko jako pies pracujący, ale ze względu na swoje rozwinięte zachowania terytorialne, czujność i brak agresji, również jako pies stróżujący i obronny, a także rodzinny. Niemniej, wymaga on odpowiedniego i kompetentnego szkolenia, za sprawą którego zbuduje bardzo silną więź ze swoim opiekunem. Przedstawiciele tej rasy to niezależne, pewne siebie i inteligentne psy, których instynkt łowiecki w połączeniu z dużą potrzebą ruchu muszą zostać umiejętnie pokierowane, jeśli nie będą wykorzystywane w myślistwie.

Właściwe żywienie w okresie szczenięcym

Wyżły weimarskie to duże psy i jako takie wymagają właściwej diety o odpowiedniej zawartości energii już od wieku szczenięcego. Nadmiar kalorii dostarczany wraz z pożywieniem może bowiem prowadzić do deformacji układu mięśniowo-szkieletowego. W takim przypadku pies może osiągnąć swoją genetycznie uwarunkowaną wagę docelową wcześniej niż powinien lub ważyć więcej, chociaż jego szkielet nie jest jeszcze wystarczająco silny i stabilny.

Dla mocnych kości i stawów, szczenięta wyżła weimarskiego powinny otrzymywać karmę, która spełni ich wymagania. Zawartość minerałów, przede wszystkim wapnia i fosforu, pierwiastków śladowych, witamin i kalorii powinna być dostosowana do zapotrzebowania zwierzęcia.

Ilość karmy, jaką należy podawać szczenięciu zależy od jego obecnej wagi oraz wagi, jaką powinien osiągnąć jako dorosły pies. Zakłada się, że waga młodego psa będzie zbliżona do jego rodzica tej samej płci. Ponadto, przy ustalaniu odpowiedniej ilości karmy uwzględnia się również stopień aktywności.

Dla szczeniąt polecana jest karma Royal Canin Maxi Junior.

Royal Canin Maxi Junior:

 • Odpowiednia zawartość wapnia i fosforu
 • Siarczan chondroityny, glukozamina i EPA/DHA.
 • Zawartość składników odżywczych takich jak witamina C i E

Ilość karmy dla szczenięcia wyżła weimarskiego o normalnym poziomie aktywności

Aktualna waga Waga docelowa jako dorosły pies Karma Przybliżona ilość karmy w g/dzień
8 kg 35 kg Royal Canin Maxi Junior 360 g
25 kg 35 kg Royal Canin Maxi Junior 510 g

W przypadku szczeniąt dzienna racja żywieniowa powinna być rozłożona na kilka mniejszych porcji. Poza tym, pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Odpowiednia dieta dla psiego arystokraty

Wyżeł weimarski to pies niezwykle wszechstronny i utalentowany w wielu obszarach – doskonale sprawdza się w roli psa myśliwskiego, stróżującego oraz rodzinnego. Ponieważ jako urodzony myśliwy ma bardzo dużą potrzebę ruchu, trzeba ją bezwzględnie zaspokajać. Pracujący wyżeł potrzebuje ponadto więcej energii niż ten, który jest psem rodzinnym. Niemniej, specjalne potrzeby wynikają nie tylko ze specyfiki rasy i jej aktywności, ale również indywidualnych cech każdego czworonoga. Wymagania żywieniowe i energetyczne psów różnią się w zależności od ich wielkości, wieku, wagi i aktywności.

Po osiągnięciu pełnej dojrzałości należy podawać wyżłowi weimarskiemu karmę dla dorosłych psów – taką o wyższej zawartości węglowodanów, chyba, że spełnia się jako pies rodzinny – wówczas należy wybrać karmę o niższej kaloryczności, aby zapobiec nadwadze. Na wagę psa wpływa oczywiście nie tylko skład karmy i poziom jego aktywności, ale również jej ilość. Przy obliczaniu dziennej racji żywieniowej należy koniecznie uwzględnić wszelkie przekąski i przysmaki, odejmując kalorie zawarte w smakołykach od dziennej porcji karmy.

Polecana mokra karma dla wyżła weimarskiego

Lukullus Naturkost Adult:

 • Pełnowartościowa karma
 • Naturalne składniki
 • Cenne oleje i inne ważne składniki odżywcze

Ilość karmy dla dorosłego wyżła weimarskiego o normalnym poziomie aktywności

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 35 kg
Lukullus Naturkost Adult ok. 1320 g

Należy zawsze zapewniać psu świeżą wodę do picia.

Polecana sucha karma dla wyżła weimarskiego

Royal Canin Maxi Adult

 • Zawiera glukozaminę i chondroitynę
 • Kwasy tłuszczowe
 • Błonnik

Bosch Maxi Adult

 • Optymalnie zbilansowana zawartość energii i białka
 • Niezbędne kwasy tłuszczowe i cynk
 • Ekstrakt z zielonego małża

W kwiecie wieku – żywienie wyżła weimarskiego seniora

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby żywieniowe psów. W przypadku seniorów przemiana materii spowalnia, a zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się ze względu na mniejsza aktywność. Aby zaspokoić wymagania żywieniowe psów w starszym wieku, zaleca się zmianę karmy na taką, która została opracowana specjalnie z myślą o nich. Jej zawartość kaloryczna została zmniejszona, aby zapobiec przybieraniu psa na wadze. Ponadto, pamiętajmy, że u niektórych starszych psów zmysł węchu i smaku słabną, dlatego warto wybierać dla nich szczególnie smaczną karmę.

Polecana karma dla psich seniorów

Animonda GranCarno Senior

 • Połączenie różnych przeciwutleniaczy
 • Szczególnie smaczna dzięki zachowaniu naturalnego smaku mięsa
 • Bez soi, wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników i konserwantów
 • Bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Happy Dog Supreme Fit & Well Senior

 • Uwzględnia zmieniony metabolizm starszych psów
 • Zawiera błonnik
 • Ekstrakt z zielonego małża
 • Bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Ilość karmy dla wyżła weimarskiego seniora

Rodzaj karmy Przybliżona ilość karmy w g przy wadze 35 kg
Animonda GranCarno Senior ok. 1365 g
Happy Dog Supreme Fit & Well Senior ok. 365 g

Przysmaki dla wyżła weimarskiego

Jako przekąskę między posiłkami, podczas treningu lub dla przyjemności polceamy Dokas paski do żucia . Składają się one w 93% z najwyższej jakości mięsa kaczki i królika i nie zawierają żadnych dodatków. Gryzaki są delikatnie suszone na powietrzu, dzięki czemu zachowują swój pyszny, mięsny smak. Za sprawą półwilgotnej konsystencji, paski mięsa są łatwe do żucia i dlatego są odpowiednie zarówno dla dużych jak i małych psów.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.