Badanie per rectum
U samców psów lekarz weterynarii przeprowadza badanie przez odbytnicę (palpacja odbytnicy oraz struktur przyległych) w celu zmierzenia wielkości prostaty.
Badanie moczu
W przypadku problemów i bólu przy oddawaniu moczu, szczególnie ważne jest, aby zbadać mocz psa. „Pałeczka do moczu” służy do sprawdzenia, czy w moczu znajdują się komórki zapalne, krew oraz niektóre inne substancje. Ponadto lekarz weterynarii określa ciężar właściwy moczu (USG). Wskazuje to, czy mocz jest raczej wodnisty, czy dobrze nasycony.
Osad moczowy
Weterynarz bada również kroplę moczu pod mikroskopem (osad moczowy). Tutaj można zobaczyć, czy oraz ile bakterii, komórek zapalnych i czerwonych krwinek znajduje się w moczu. W przypadku raka pęcherza moczowego w moczu mogą być obecne komórki nowotworowe, natomiast w przypadku kamicy pęcherza moczowego – kryształy („poprzednicy” kamieni moczowych).
Badanie bakteriologiczne
W przypadku bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego próbka moczu jest analizowana w laboratorium, również za pomocą badania bakteriologicznego. To pozwala określić, czy i jakie bakterie są obecne w moczu oraz jaki antybiotyk może pomóc.
Badanie krwi
Często przydatne jest również badanie krwi, czyli ocena morfologii krwi oraz wartości narządów.
Dalsze badania
Weterynarz może wykonać dalsze badania w zależności od przyczyny braku oddawania przez psa moczu.
W przypadku kamieni moczowych lub problemu z prostatą bardzo pomocne są zdjęcia rentgenowskie lub badanie ultrasonograficzne. Czasami konieczne jest także badanie dróg moczowych ze środkiem kontrastowym lub endoskopia cewki moczowej i pęcherza moczowego (uretroskopia i cystoskopia).