Wybór odpowiedniego legowiska dla psa

Pies w wygodnym legowisku

Najlepsze legowisko dla psa — jak je znaleźć?

Oferta legowisk dla psa jest naprawdę ogromna! Dostępne są one we wszystkich kształtach i kolorach – nic dziwnego, że można się pogubić. Z tego artykułu dowiesz się, jak znaleźć wyjątkowe, najlepsze legowisko dla Twojego psa!

Gdzie umieścić legowisko dla psa?

Miejsce, gdzie będzie umieszczone legowisko, również odgrywa znaczącą rolę przy wyborze mebla do spania. Jeśli łóżko dla psa będzie znajdowało się w kącie pokoju, prostokątny lub kwadratowy kształt legowiska będzie miał więcej sensu niż legowisko o kształcie owalnym czy okrągłym. Naturalnie należy unikać miejsc, gdzie często panują przeciągi. Poza tym najlepsze są miejsca, które nie znajdują się bezpośrednio w pobliżu najbardziej uczęszczanych pomieszczeń, jednak także nie takie zupełnie odosobnione — dzięki temu dasz psu możliwość uczestniczenia w wydarzeniach codziennego życia rodzinnego oraz jednocześnie możliwość spokojnego odpoczynku.

legowisko dla psa

Rozmiar musi się zgadzać

Odpowiednie legowisko dla psa ma przede wszystkim sprzyjać zdrowemu i efektywnemu wypoczynkowi pupila. Najważniejsze, by mógł on w swoim łóżku wygodnie się rozłożyć i bez problemu zasnąć. Z tego względu uwagę należy zwrócić jeszcze na odpowiedni rozmiar legowiska (jego powierzchni przeznaczonej do leżenia), dostosowany do rozmiarów psa. By ów rozmiar ustalić, najprościej zmierzyć długość ciała psa od czubka nosa po nasadę ogona i dodać do niej jeszcze 10 cm.

Legowisko powinno być nie tylko modne i estetyczne, lecz również odpowiednie dla zdrowia zwierzęcia. Na rynku znajduje się dużo legowisk ortopedycznych, które są przeznaczone przede wszystkim dla chorych i starszych psów oraz zwierząt mających problemy ze stawami. Legowiska są produkowane zgodnie z technologią wykorzystywaną w medycynie. Do ich wykonania używane są materiały najnowszej technologii m.in. Memory Foam, czyli pianka, która zapamiętuje kształt ciała i zmniejsza napięcie mięśniowe. Dla psów mających problemy z kręgosłupem i stawami szczególnie polecane są legowiska sprężynowe, które ułatwiają utrzymanie odpowiedniej postawy ciała.

Warianty legowisk dla psa — poznaj je wszystkie!

Przy wyborze konkretnego legowiska czy innego mebla do spania dla psa opiekunowie powinni kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami pupila, które przecież doskonale znają.

  • Legowiska dla szczeniąt powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Istotny jest również wybór właściwego rozmiaru – zbyt duże legowisko przestaje być przytulne. Wybierz legowisko odpowiednie do aktualnej wielkości psa, by czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie, a kiedy podrośnie, spraw mu nowe — większe.
  • Legowiska Outdoor zazwyczaj są wodoodporne, wytrzymałe, chronią przed zimną podłogą i idealnie sprawdzą się na przykład podczas wycieczki na świeżym powietrzu. Twój pies lubi spędzać czas w ogrodzie lub posadzka w Twoim salonie jest wyjątkowo zimna? To idealny wybór dla Was.
  • Legowiska termiczne na upał i mróz — jedne chłodzą, drugie grzeją. Twój pies jest zmarzluchem i nie tylko zimną pcha Ci się do łóżka pod kołdrę? Podaruj mu matę grzewczą! Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się również u zwierząt chorujących na reumatyzm lub doświadczających problemów ze stawami. W znoszeniu upalnych letnich dni natomiast pomogą maty i legowiska chłodzące.
  • Legowiska higieniczne powstały z myślą o psach cierpiących na alergie. Są bardzo łatwe w czyszczeniu i nie przesiąkają zapachami. Przede wszystkim jednak są antyalergiczne, dzięki czemu Twój piesek może oddawać się drzemkom bez ryzyka, że obudzą go objawy alergii!
  • Materace to rodzaj legowiska bez rantów, materace występują również w wariantach ortopedycznych i termicznych. Brak rantów ma tę zaletę, że pozwala starszym, schorowanym psom z łatwością wejść na legowisko, oraz szczeniętom zaoszczędza wielu prób pokonywania takiej przeszkody, zanim wdrapią się do środka.

W przypadku wyboru zwłaszcza tego ostatniego wariantu nie zapomnij o przytulnych i ciepłych dodatkach do legowisk, jakimi są na przykład:

Większość psów kocha spać z głową położoną delikatnie wyżej niż reszta ciała — tak, jak zresztą człowiek składa do snu głowę na poduszce. Świetnie sprawdzają się u nich legowiska z podwyższonym rantem lub specjalnym rantem z funkcją poduszki.

Odwiedź sklep internetowy zooplus i zapoznaj się z naszą ofertą legowisk dla psa — po pierwsze wysokiej jakości, a do tego w korzystnej cenie!

Najczęściej polecane