Jak dobrać szczotkę do sierści

Pielęgnacja sierści psa

Długa, krótka, kręcona lub prosta sierść...

Bez względu na to jakiego psa jesteś właścicielem, nie uda Ci się ominąć codziennej pielęgnacji sierści. Jeśli chcesz osiągnąć odpowiedni efekt zadbaj o to, by posługiwać się właściwą szczotką i grzebieniem. Wybór właściwego przyrządu zależy od sierści zwierzęcia. Rozróżniamy następujące rodzaje sierści i włosów u psów: krótkie, średniej długości, długie, szorstkie, wełniste i kręcone.

Krótka, gładka sierść

Wśród psów mających taki rodzaj sierści znajduje się przede wszystkim doberman. Właściciel zwierzęcia o takiej sierści ma szczęście, ponieważ jej pielęgnacja nie sprawia problemów. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść za pomocą szczotki lub rękawicy z gumowymi nakładkami. Najpierw należy wyczesać psa pod włos, a następnie zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści.

YT channel 1000x160

Krótka, szczeciniasta sierść

Jamnik szorstkowłosy i foksterier to najbardziej znani właściciele tego rodzaju sierści. Do odpowiedniej pielęgnacji potrzebujesz szczotki ze stalowym włosiem. Z jej pomocą wyczeszesz sierść pasmo po paśmie zaczynając od kierunku pod włos, a kończąc zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Podwójna krótka sierść

Podwójna sierść to taka, która z pozoru wydaje się być gładka, ale posiada dosyć grube podszycie. Do właścicieli tego rodzaju sierści należą labradory oraz rottweilery. Aby zapobiec kołtunieniu się podszerstka najlepiej jest wykorzystać szczotki ze stalowym włosiem. Dzięki temu możesz dzielić włosy w dłoniach i czesać podszerstek od skóry aż po końcówki. Na samym końcu uczesz włosy zewnętrzne zgodnie z kierunkiem wzrostu. Ten zabieg należy powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu – na wiosnę i jesień częściej.

Średnio długa, długa podwójna sierść

W tym przypadku sytuacja wygląda tak samo jak przy pielęgnacji podwójnej krótkiej sierści, z tą różnicą, że średnio długa lub długa podwójna sierść charakteryzuje się gęstszym podszerstkiem. Właścicielami tego rodzaju sierści są psy rasy chow-chow lub Afgańczyki. Ich włosy najlepiej jest czesać kosmyk po kosmyku – najpierw pod włos, a następnie zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Kręcona sierść

Pudle mają piękną kręconą sierść i bardzo ważne jest to, by czesać ją regularnie. Należy powtarzać tę czynność nawet, gdy zwierzę jest już częściowo ogolone. Przesuwaj szczotkę najpierw pod włos, a następnie zgodnie z kierunkiem wzrostu. Uważaj na to, by nie zepsuć loków i nie skrzywdzić zwierzęcia.

Pamiętaj, że im więcej włosów wyczeszesz za pomocą szczotki dla psa, tym mniej pies zostawi ich w Twoim mieszkaniu.

Najczęściej polecane