Jak chronić królika przed upałem?

Jak chronić królika przed upałem

30 stopni w cieniu, ani śladu wiatru – my odświeżamy się zimnymi napojami lub wizytą w odkrytym basenie. Jak jednak dobrze chronić królika przed upałem?

Króliki nie są fanami słońca. Na wolności żyją w norach, które najchętniej opuszczają dopiero o zmierzchu. Raczej unikają bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

Aby chronić króliki przed nadmiernym upałem, najlepiej regularnie mierzyć temperaturę w pomieszczeniu. Od temperatury 25 stopni Celsjusza wzwyż w każdym przypadku należy podjąć działania.

Jak króliki regulują temperaturę swojego ciała?

Króliki nie mogą na przykład pocić się tak jak ludzie. Ale podobnie jak dyszące psy, króliki regulują ciepło ciała poprzez oddychanie, oddychając szybciej. Oddają część ciepła na zewnątrz poprzez powietrze, którym oddychają oraz poprzez wydzieliny z nosa.

Im większa powierzchnia, tym większa wymiana temperatury. Króliki wykorzystują to, gdy jest gorąco – przez uszy. Dzieje się tak dlatego, że tracą one ciepło również przez dużą powierzchnię uszu. To dlatego w upalne dni uszy królików czują się cieplejsze niż reszta ciała. Króliki rozciągają się w gorących temperaturach: Kładą się rozciągnięte na chłodzącej powierzchni, aby się zrelaksować i ochłodzić.

króliki przy misce z wodą
Króliki w czasie upałów muszą dużo pić.

Jak chronić królika przed upałem – wskazówki

Niezależnie od tego, czy królik jest trzymany w domu, czy na zewnątrz, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc mu zachować chłód w upale.

Wystarczająca ilość płynów

Poidełka smoczkowe są praktyczne, ale dozują wodę tylko w kroplach. Królikom łatwiej jest pić z solidnej miski z wodą. Latem zaproponuj obie opcje królikowi i sprawdź, którą z nich preferuje. Oczywiście woda powinna być zawsze świeża i niezbyt ciepła. W czasie upałów zmieniaj wodę dla królika kilkakrotnie w ciągu dnia.

Także dieta reguluje bilans płynów. Trawa i zioła są najlepszą opcją dla królików, mogą być dla nich dostępne przez cały dzień. Wystrzegaj się diety bardzo bogatej w wodę – soczyste ogórki i warzywa liściaste są wprawdzie orzeźwiające, jeśli jednak króliki mają za mało ruchu i jedzą za dużo wodnistego jedzenia, może to prowadzić do problemów jelitowych. Oczywiście nie ma nic złego w małym orzeźwieniu w postaci plasterka ogórka.

Swoją drogą, lubisz arbuza? Śmiało podaj trochę swoim królikom. Jednak nie zapominaj przy tym, że owoce powinny być podawane królikom tylko w niewielkich ilościach. Z reguły szczupłe i sprawne króliki łatwiej przeskakują przez lato niż króliki z nadwagą.

Ochłoda w gorące dni

Przede wszystkim w upały króliki powinny mieć wystarczająco dużo możliwości wycofania się do cienia. Chronić je przed upałami z powodzeniem mogą gałęzie krzewów lub domki dla królików.

Dzięki tym wskazówkom możesz zapewnić królikowi dodatkowe ochłodzenie:

  • Umieść w klatce wilgotną, zimną szmatkę.
  • Duża płytka zapewnia chłodne miejsce do leżenia.
  • Zaoferuj królikowi zimny okład w postaci dużej glinianej podstawką pod doniczki, na niej wilgotny ręcznik.
  • Zamrożona butelka z wodą owinięta ręcznikiem także zapewnia chłodzenie.
  • Króliki lubią chłodzić się w wilgotnej glebie. W pomieszczeniu zewnętrznym należy umieścić plastikową wannę z wilgotną ziemią lub wykonać wilgotne zagłębienie.

Opieka nad królikami w czasie upałów

Czy Twoje króliki mają nie tylko długie uszy, ale także długie futro? Wtedy można zafundować królikom letnią fryzurę, gdy jest gorąco. Można rozrzedzić podszerstek za pomocą specjalnych szczotek lub grzebieni, dzięki czemu króliki będą nosiły mniej obciążające cieplnie futro.

Sierść wokół odbytu przycinaj krótko. Istnieje niebezpieczeństwo, że fragmenty odchodów utkną w sierści królika i przyciągną muchy, które złożą tam jaja. W wysokich temperaturach szybko rozwijają się z nich larwy. Z tego powodu należy również codziennie przyglądać się tyłowi królików z nadwagą lub starszych.

Trzymanie królików w pomieszczeniach zamkniętych latem

Jeśli w nocy temperatury utrzymują się powyżej 20 stopni Celsjusza, utrzymanie mieszkania w komfortowej temperaturze dzień po dniu staje się trudniejsze. W nagrzanych czterech ścianach męczą się nie tylko dwunożni, ale takie czworonożni lokatorzy.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, które szybko się nagrzewa, na przykład na poddaszu, zaciemnij je w ciągu dnia i trzymaj zamknięte okna. Wieczorem dokładnie przewietrz i w miarę możliwości pozostaw na noc otwarte okna.

Twoje króliki nie powinny być jednak w żadnym razie narażone na przeciągi. Dotyczy to również przeciągów z wentylatorów. Jeśli używasz klimatyzatora, uważaj, aby nie zaserwować królikom przeziębienia.

królik w norze
Króliki w czasie upałów kopią dziury i chowają się w nich, ponieważ temperatura jest w nich niższa.

Na co trzeba uważać, gdy na zewnątrz jest gorąco, a królik jest na wybiegu lub w klatce zewnętrznej?

W pomieszczeniu zewnętrznym, królik musi mieć do dyspozycji kilka łatwo dostępnych zacienionych miejsc. Zwróć uwagę, że słońce się przemieszcza, ale w gorące letnie dni cień musi być dostępny w pomieszczeniu dla królika przez całą dobę.

Dobra cyrkulacja powietrza jest szczególnie ważna w upalne dni. Dlatego plastikowe pokrywy dachowe stanowią tabu. Pomieszczenie dla królików powinno zapewniać dużo przestrzeni i możliwość swobodnego biegania. Zamknięta budka dla królików nie jest odpowiednia na lato. Wiele królików kopie dziurę w ziemi, gdzie temperatura jest niższa. Regularnie sprawdzaj takie dziury, aby nie stały się zbyt głębokie i tym samym niebezpieczne.

W wyjątkowo upalne dni króliki czują się bardziej komfortowo w chłodniejszym miejscu w domu. Możliwe miejsca to ciemne pomieszczenia w domu, pusty garaż lub piwnica. Dla wielu królików zmiana miejsca bytowania oznacza dodatkowy stres. Można jednak przyzwyczajać króliki do alternatywnego miejsca już od najmłodszych lat.

Co zrobić, gdy królik latem dostanie udaru cieplnego?

Od 30 stopni Celsjusza królikom grozi udar cieplny. Objawami są apatia, płytki oddech i słaby, ale szybki puls.

Szczególnie zagrożone są króliki grube i starsze, ciężarne lub chore. Udar cieplny jest stanem nagłym i poważnym – należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Zaproponuj królikowi wodę do picia i zmocz jego stopy chłodną wodą. Jeśli jest taka możliwość, można na krótko owinąć ciało królika chłodną, suchą szmatką wyjętą z lodówki.

W żadnym wypadku nie należy zanurzać królika w zimnej wodzie – gwałtowne zmiany temperatury są niebezpieczne dla krążenia. Jeśli to możliwe, weterynarz powinien przyjechać do Twojego domu. Jeśli ta opcja nie jest dostępna, upewnij się, że królik nie będzie się jeszcze bardziej nagrzewał podczas transportu.

Najczęściej polecane