Myszarka leśna

mysz leśna

Nie dziwi fakt, że aktywna nocą i niewystępująca w pobliżu ludzkich osiedli myszka leśna, nie jest specjalnie znanym gryzoniem. Do początku tego tysiąclecia nie odróżniano jej od podobnego do niej gatunku, myszarki zaroślowej.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka oba gatunki są do siebie łudząco podobne. Posiadają one typowe dla wszystkich rodzajów z rodziny myszowatych duże oczy i uszy, silne i skoczne tylne nogi oraz długie ogony, które służą za „wspomaganie sterowania”. Sierść na plecach jest żółtawobrązowa, na brzuchu białoszara. W odróżnieniu do myszarki zaroślowej leśna posiada na szyi wyraźną ochrową obróżkę, jej sierść jest generalnie nieco bardziej kontrastywnie ubarwiona. Myszarka leśna jest także większa niż zaroślowa, dorosłe osobniki mogą osiągnąć wagę… połowy tabliczki czekolady.

Styl życia

Myszarka zaroślowa jest dynamiczniejsza i zwinniejsza niż leśna. Powód ku temu może być związany z różniącymi się u tych gatunków przyzwyczajeniami i stylem życia. Oba gatunki osiedlają wprawdzie chętnie lasy i zarośla, lecz myszarka zaroślowa jest znacznie mniej wybredna względem wyboru terenów do życia, nie przeszkadza jej także bliskość osiedli ludzkich, podczas gdy myszarka leśna to typowa mieszkanka lasów liściastych, stawiająca wysokie wymagania wobec „wyposażenia” terenu, na którym mieszka. Przede wszystkim wybiera bukowiny, dąbrowy i grądy, gdzie zamieszkuje stare drzewostany. Myszarka zaroślowa swoje jamy wykopuje samodzielnie, natomiast leśna, znacznie bardziej pod tym kątem leniwa, zamieszkuje już wykopane, pozostawione jamy, zagłębienia pod korzeniami drzew lub dziuple.

By wychować młode myszarka leśna potrzebuje wysokoenergetycznego pożywienia, na przykład żołędzi, bukwi lub orzechów laskowych. Jeśli znajdzie terytorium spełniające te wymagania, będzie go usilnie chronić przed innymi samicami. Nie ma zbyt wielu możliwości alternatywnych w związku ze swoimi wysokimi wymaganiami, dlatego za sprawą przewagi cielesnej przegania konkurujące o dany teren znacznie zwinniejsze myszarki zaroślowe. Skutkiem tego jest występowanie tych dwóch podobnych do siebie gatunków w naturalnym środowisku z dala od siebie.

wyposazenie klatki dla gryzonia

Mysz bez przyszłości?

Myszarka leśna coraz bardziej doświadczona jest przez postępujące wycinki lasów. Obszary powstających lasów ograniczają się zazwyczaj do kilku hektarów i poprzedzielane są łąkami lub drogami. Biolodzy aktualnie badają, czy i jak myszarki radzą sobie z tymi zmianami i w jakim stopniu ich populacja na terenie Europy jest zagrożona.

Niezbędne produkty dla małych zwierząt, takie jak na przykład pokarmy, podściółkę czy klatki domowe i ich wyposażenie, znajdziesz w naszym internetowym sklepie dla małych zwierząt zooplus!

Najczęściej polecane
3 min

Fretka domowa

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Potrzebują codziennie dużo zabawy. Jakie jeszcze są fretki? Dowiedz się!