Zmiana zębów u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Zmiana uzębienia u kota

Kot ma 26 zębów mlecznych.

Twój mały lew przychodzi na świat bez zębów. Ale taki stan nie trwa wiecznie. Wyjaśniamy, kiedy następuje zmiana zębów u kota i na co musisz zwrócić uwagę jako jego opiekun.

Kiedy następuje zmiana zębów u kota?

Cztery do pięciu tygodni po urodzeniu u kociaków rosną pierwsze zęby mleczne (Dentes decidui). Od trzeciego miesiąca życia znajdujące się poniżej, stałe zęby zaczynają przesuwać i zastępować mniejsze zęby mleczne.

Ta zmiana zębów u kotów kończy się po sześciu do siedmiu miesiącach życia. Twój dorosły kot będzie miał wówczas 30 zębów stałych (Dentes permanentes).

Objawy zmiany zębów u kotów

Na podstawie konkretnych objawów możesz stwierdzić, czy dochodzi do zmiany zębów u Twojego podopiecznego. Typowe objawy to:

  • Częstsze gryzienie twardych przedmiotów,
  • Częste oblizywanie dziąseł,
  • Wolniejsze przeżuwanie pokarmu lub mniejszy apetyt,
  • Nasilone ślinienie się,
  • Ewentualny nieświeży oddech,
  • Czasami przekrzywianie głowy.

Jeśli Twój kot ma gorączkę lub reaguje szczególnie boleśnie, udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Kontrola stomatologiczna kota
Wady zgryzu należy leczyć u lekarza weterynarii.

Możliwe powikłania podczas zmiany uzębienia u kota

Zmiana uzębienia u kota nie zawsze przebiega bezproblemowo. Ponieważ zdrowe zęby są bardzo ważne dla Twojego pupila, lekarz weterynarii powinien zbadać go w wieku od sześciu do siedmiu miesięcy. Może on wówczas zidentyfikować nieprawidłowe ustawienie zębów i inne problemy oraz, jeśli to możliwe, wyeliminować je.

Do najczęstszych powikłań zmiany uzębienia u kota należą również:

Przetrwałe zęby mleczne (podwójne zęby)

Czasami zdarza się, że ząb stały nie przesuwa zęba mlecznego kota. Oba te zęby lekarze weterynarii nazywają również zębami podwójnymi. Szczególnie często ma to miejsce w przypadku kłów.

W wyniku tego zęby mleczne kota rosną w kierunku języka i mogą prowadzić do problemów podczas jedzenia. Może również dojść do stanu zapalnego otaczającej tkanki, co spowoduje, że kot będzie odczuwał ból. Dlatego ważne jest, aby lekarz weterynarii usunął zbyteczny ząb mleczny.

Złamania kłów mlecznych

Zęby mogą również pękać. Lekarze weterynarii obserwują to szczególnie często w przypadku kłów mlecznych, co jest niezwykle bolesne dla kociąt. Jeśli nie usuniesz złamanego zęba na czas, bakterie mogą przedostać się do kanału korzeniowego i spowodować poważny stan zapalny kości szczęki.

Jak sprawić, aby zmiana uzębienia u Twojego kota była przyjemniejsza?

Koty – podobnie jak ludzie – mogą odczuwać ból, gdy dochodzi do zmiany ich zębów. Dlatego Twój kociak będzie szczęśliwy, jeśli pomożesz mu przy wymianie zębów, stosując się do poniższych wskazówek:

  • Podawaj kotu mokrą karmę, aby mógł z łatwością jeść.
  • Dodatkowo zaoferuj swojemu kociakowi zabawkę do żucia lub suchą karmę, aby mógł rozluźnić chwiejące się zęby poprzez gryzienie.
  • Jeśli Twój podopieczny na to pozwala, możesz ostrożnie podciągnąć fafle i delikatnie pomasować jego dziąsła.

Ogólnie rzecz biorąc, warto nauczyć kota pozwalania dotykania swojego pyszczka i jego wnętrza. Ułatwia to podczas kolejnych wizyt u lekarza weterynarii badanie uzębienia i ogólne postępowanie z pupilem.

Jak zbudowane jest uzębienie kota?

Uzębienie dorosłego kota składa się z 30 zębów, w tym:

  • 12 siekaczy (Incisivi),
  • 4 kłów (Canini),
  • 6 przednich zębów trzonowych (przedtrzonowców) w szczęce górnej i 4 przednich zębów trzonowych w szczęce dolnej,
  • 4 tylnych zębów trzonowych.

W przeciwieństwie do psów, koty mają tylko sześć zamiast ośmiu przedtrzonowców. W rezultacie uzyskuje się następujący schemat uzębienia u dorosłych kotów:

Zęby u dorosłego kota
Ilustracja przedstawia uzębienie dorosłego kota i różne typy jego zębów.

Niektóre zęby pełnią konkretną funkcję i dlatego mają specjalną nazwę. Kły są przeznaczone do chwytania i zabijania zdobyczy (104, 204, 304, 404). Czwarty przedni ząb trzonowy (108 i 208) górnej szczęki i pierwszy tylny ząb trzonowy dolnej szczęki (309 i 409) nazywane są łamaczami. Są idealnie do siebie dopasowane i pozwalają rozrywać pożywienie.

Z kolei kocięta mają łącznie tylko 26 zębów mlecznych. To o cztery mniej niż dorosłe osobniki. W porównaniu do zębów stałych, małe kły są również ostrzejsze, nieco mniejsze i bielsze.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?