Krew w moczu kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
krew w moczu kota przyczyny leczenie

Podczas sprzątania kuwety zawsze zwracaj uwagę na ewentualne przebarwienia moczu Twojego kota.

Jeśli zauważysz czerwoną lub brązową plamę w kuwecie, może to oznaczać krew w moczu kota. Zawsze staraj się znaleźć przyczynę tego niepokojącego objawu. Przeczytaj najważniejsze informacje na ten temat w poniższym artykule.

Jak niebezpieczna jest krew w moczu kota?

Krew w moczu kota powinna być traktowana bardzo poważnie. Z uwagi na to, że istnieje wiele różnych przyczyn wywołujących ten objaw, wczesna i szczegółowa diagnostyka jest bardzo ważna. Tylko wtedy weterynarz może rozpocząć ukierunkowaną terapię.

Jakie są przyczyny pojawienia się krwi w moczu kota?

Często zdarza się, że podczas kociego życia, pojawia się krew w jego moczu, ponieważ wiele różnych przyczyn prowadzi do tego objawu. Zwykle nerki filtrują krew, a następnie wydalają z moczem zbędne produkty przemiany materii. U zdrowych kotów ma on żółtawy kolor, który staje się jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od stanu nawodnienia. Na przykład, jeśli kot jest odwodniony z powodu braku wody, mocz w nerkach staje się bardziej skoncentrowany, a co za tym idzie, ma ciemniejszy odcień żółtego.

W niektórych przypadkach fizjologicznie dochodzi do czerwonego zabarwienia moczu, np. przy karmieniu burakami. Niemniej, choroby i bodźce również prowadzą do objawów. Weterynarz bierze pod uwagę trzy różne opcje:

Wydalanie krwi (czerwonych krwinek) przez:

  • Reakcje zapalne: Koty często cierpią na bakteryjne infekcje dróg moczowych. Nierzadko podczas infekcji w układzie moczowym tworzą się kamienie i piasek. Z tego powodu szczególnie cierpią kocury, ponieważ ich cewki moczowe są dłuższe i zakrzywione ze względów anatomicznych. Jeśli kamienie w układzie moczowym powiększają się, uszkadzają wrażliwą błonę śluzową dróg moczowych, a nawet mogą powodować zagrażającą życiu niedrożność dróg moczowych. Jeśli ten ostry stan nie zostanie wyleczony, pęcherz może pęknąć. Podatne na to są również młode koty domowe z idiopatyczną FLUTD (chorobą dolnych dróg moczowych u kotów).
  • Nowotwory: najczęstsze nowotwory dróg moczowych u kotów powstają z tkanki nerek, pęcherza moczowego, przewodu moczowego oraz u kocurów w prostacie (gruczole krokowym).
  • Zatrucia: Leki (np. ryfampicyna), toksyny roślinne lub chemiczne mogą uszkadzać nerki w taki sposób, że czerwone krwinki (erytrocyty) przedostają się przez tkankę nerek niefiltrowane.
  • Choroby nerek (np. niewydolność nerek).
  • Zmniejszoną krzepliwość krwi w wyniku wad wrodzonych (np. choroba von Willebranda), koagulopatii konsumpcyjnej (DIC) lub leczenia heparyną.
  • Wrodzone nieprawidłowości naczyniowe.

Wydalanie hemoglobiny, czyli barwnika krwi, w wyniku niszczenia czerwonych krwinek (hemoliza) przez:

  • Choroby wątroby
  • Czynniki zakaźne takie jak wirus białaczki kotów (FeLV), wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIPV) czy Babesia
  • Choroby autoimmunologiczne

Wydalanie mioglobiny, czyli barwnika mięśniowego, w wyniku niszczenia komórek mięśniowych (rabdomiolizy) przez:

  • Poważne zranienia mięśni spowodowane urazami zewnętrznymi (np. wypadkami samochodowymi)
  • Napady drgawkowe (spowodowane np. padaczką lub tężcem)
  • Po poważnych operacjach (np. amputacje)

Objawy: Jakie są inne objawy choroby?

Koty, w moczu których występuje krew, często wykazują inne objawy chorobowe. Mają one ogromne znaczenie dla zawężenia diagnostyki. Ogólne pogorszenie stanu zdrowia, a w przypadku chorób zakaźnych gorączka, występuje szczególnie często u kotów w dalszym przebiegu możliwych chorób. U dotkniętych tą chorobą kotów wielokrotnie obserwuje się również częste oddawanie moczu (poliuria), bolesne oddawanie moczu (stranguria) lub zwiększone oddawanie moczu w małych ilościach (polakisuria).

Krew w kocim moczu: Jakie są możliwości diagnostyczne?

Krew w moczu kota zawsze wymaga szybkiej wizyty u weterynarza. Dlatego nigdy tego nie lekceważ. Analiza moczu jest szczególnie pomocna w rozróżnieniu trzech możliwych przyczyn (hematurii, hemoglobinurii i mioglobinurii):

  • W przypadku krwiomoczu poziom czerwonych krwinek obniża się poprzez wirowanie osadu moczu. Osad ten wydaje się czerwony w probówce, podczas gdy jego górna część wydaje się bezbarwna. Ponieważ barwniki są wolne w hemoglobinurii lub mioglobinurii, rurki pozostają czerwone przez cały czas. Więc nie tworzy się osad.
  • Pasek testowy służy do oznaczania podwyższonego stężenia czerwonych krwinek, komórek zapalnych, białek i bakterii oraz wartości pH.
  • Pod mikroskopem weterynarz rozpoznaje istniejące kryształki moczu, drożdże, bakterie i komórki krwi.

Aby odróżnić hemoglobinurię od mioglobinurii, weterynarz musi określić dodatkowe parametry. Na przykład wykorzystuje badanie krwi do pomiaru poziomu kinazy kreatynowej (CK), która jest znacznie podwyższona w wyniku zniszczenia tkanki mięśniowej.

W celu wyjaśnienia zmian strukturalnych weterynarz wykorzystuje również metody obrazowania, takie jak prześwietlenie lub ultradźwięki.

Paski z odczynnikiem do moczu kota

Leczenie: Możliwości leczenia krwi w kocim moczu

Hemoglobina, mioglobina lub krew w moczu kota wymagają różnych podejść terapeutycznych. Na przykład infekcje dróg moczowych i inne choroby zakaźne wymagają antybiotyków lub leków przeciwwirusowych, w zależności od patogenu. Z drugiej strony urazy, guzy czy też duże kamienie w układzie moczowym często wymagają zabiegów chirurgicznych. Uprzednia diagnoza ma zatem ogromne znaczenie dla ukierunkowanego leczenia choroby podstawowej.

Rokowania: Jakie są szanse na wyzdrowienie?

Podobnie jak leczenia, rokowań również nie można generalizować. Podczas gdy nieszkodliwe infekcje dróg moczowych są zwykle łagodne, jeśli są leczone wcześnie, ostra i nieleczona niedrożność dróg moczowych może zagrażać życiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku krwi w moczu jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Krew w kocim moczu: Środki zapobiegawcze

Niektórym przyczynom krwi w moczu kota możemy zapobiec my, właściciele zwierząt. Dlatego warto zasięgnąć porady zaufanego lekarza weterynarii na temat możliwych szczepień. Właściwe żywienie i pielęgnacja kotów również zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak kamienie czy piasek w układzie moczowym.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?