Co mówią uszy i oczy kota?
Z uwagą nastawione do przodu uszy w połączeniu z szeroko otwartymi oczami oznaczają, że kot jest przygotowany do łowów lub… do zabawy.
Jeśli z kolei nastawione bacznie w przód uczy połączone są z na wpół zamkniętymi oczami, jest to znak, że kot jest zadowolony i spokojny.
Jeśli oczy są szeroko otwarte a uszy płasko przylegają do głowy, kot przygotowany jest do ataku lub/oraz daje wyraz swojemu strachowi.
Co oznaczają dźwięki wydawane przez kota?
Koty potrafią wydobyć około setki różnych odgłosów. Są one dzielone na odgłosy pobudzenia, zadowolenia oraz odgłosy nawołujące.
Werbalny język kota jest zazwyczaj powiązany z mową niewerbalną. Za dźwiękami wydobywanymi przez kota kryją się najczęściej apele do człowieka, by zrobił coś konkretnego dla pupila.
Kocięta poprzez wydawanie dźwięków utrzymują kontakt ze swoją matką. Matka również posługuje się odgłosami do wychowania swoich młodych, na przykład poprzez określone odgłosy daje kociętom znać o tym, że zbliża się niebezpieczeństwo lub o tym, że upolowała ofiarę. Intensywność tych ostatnich odgłosów wzrasta, im ofiarą padło większe i bardziej niebezpieczne zwierzę. Z tego właśnie dźwięku pochodzi ten, który właściciele często mogą usłyszeć, gdy kot złapie swoją ulubioną zabawkę czy upoluje mysz i przyniesie ją w darze swojemu człowiekowi, chcąc mu się przypodobać. Złapanie dla człowieka myszy jest uznawane z reguły za sposób na okazanie mu miłości, choć bywa też, że kot chce pokazać człowiekowi, że jest doskonałym łowcą i sam o siebie też potrafi się zatroszczyć. Tak czy inaczej sprawisz kotu ogromną radość, jeśli pochwalisz go za udane łowy.
Typowe miauczenie natomiast może oznaczać zarówno powitanie, jak i skierowane do człowieka życzenie, by ten coś dla kota zrobił: pogłaskał, podarował smakołyk czy też zaczął zabawę.
Odkryj nasz sklep dla kota i sklep dla kociąt na zooplus!