Z kotem w podróży samolotem

Transport kota samolotem

Lot samolotem jest dla kota jeszcze bardziej stresujący niż podróże innymi środkami transportu. Nieznane mu zapachy, głośne dźwięki i zmiany ciśnienia sprawiają, że nawet najbardziej nieustraszone osobniki poczują się nieswojo. Niestety nie zawsze da się uniknąć lotu ze względu na kota. Jednak z odpowiednim przygotowaniem możesz sprawić, że podróż samolotem będzie dla kota nieco mniej stresująca.

Obowiązujące przepisy

Jeśli chcesz zabrać kota w podróż samolotem, powinieneś zawczasu skontaktować się z obsługą linii lotniczych i dowiedzieć się, jakie obowiązują u nich przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Niektóre linie lotnicze zezwalają jedynie na przewóz zwierząt w luku bagażowym, inne natomiast zezwalają na przewóz zwierząt o określonej wadze w kabinie pasażerskiej. Przepisy różnią się w dozwolonej wadze zwierzęcia i wielkościach transporterów. Najczęściej preferuje się transportery tekstylne, przeznaczone specjalnie do przewozu zwierząt samolotem. Z reguły musisz poinformować obsługę o zamiarze przewiezienia zwierzęcia w momencie bukowania biletów, najczęściej pobierana jest dodatkowa opłata. W zależności od przepisów prawnych dotyczących przekroczenia granicy konkretnego kraju, zwierzę może potrzebować paszportu oraz książeczki zdrowia z podbitym świadectwem szczepienia.

Medykamenty

Chcesz ulżyć kotu – to jasne. Odradza się jednak zdecydowanie podawanie kotu przed podróżą samolotem środków uspokajających. Niektóre linie lotnicze nawet wprowadziły oficjalny zakaz. Powodem tego jest fakt, iż takie środki w powietrzu, na dużej wysokości mają wielokrotnie silniejsze działanie niż na ziemi, a efekty uboczne tego działania są trudne do przewidzenia.

Jeśli chcesz uspokoić kota, użyj sprejów z feromonami, np. od Feliway, lub sięgnij po całkowicie naturalne środki, np. esencje kwiatowe dr Bacha w postaci homeopatycznej globulki. Suplementy diety z aminokwasem tryptofanem przyczyniają się do wydzielania hormonu szczęścia serotoniny, dzięki czemu koty są bardziej wyluzowane.

Kontrola bezpieczeństwa

W trakcie kontroli bezpieczeństwa musisz wyjąć kota z transportera. Najlepiej poproś o osobne pomieszczenie z detektorem, ponieważ kot uciekinier na lotnisku nikogo nie uszczęśliwi, a na pewno sparaliżuje ruch – upartość w tym temacie często się opłaca!

my star karma mokra dla kota

Podczas podróży

Pobyt w samolocie oraz wzrastające wraz z wysokością ciśnienie nie dostarczają kotu przyjemnych wrażeń. Każdy kot reaguje inaczej: jedne są niespokojne, inne za spokojne, jedna wpadają w panikę, oddychają szybko, a jeszcze inne głośno miałczą. Jednak niezależnie od tego, co się dzieje, kot musi przez całą podróż pozostać w transporterze, zamkniętym szczelnie według określonych przepisów. Takie ustalenia linii lotniczych mają naturalnie swoje uzasadnienie: długotrwające poszukiwania zaginionego kota oraz alergiczne reakcje czy napady fobii innych pasażerów to zdecydowanie niepożądane podczas lotu sytuacje.

W zależności od długości lotu będziesz za pewne chciał napoić kota lub troszkę go uspokoić… Łyczek wody lub mała ilość pasty dla kota pomoże przy wyrównaniu ciśnienia. Nie każdy kot jednak będzie chciał w czasie podróży przyjąć płyn, nawet pomimo pragnienia. Bardziej ufnemu kotu zapewne uda Ci się podać wodę z pomocą strzykawki bez igły. W tym celu delikatnie uchyl drzwiczki transportera, bardzo uważaj, żeby kot nie uciekł! Nie poczuj się także urażony, jeśli odsunie się od Ciebie lub będzie próbował Cię zaatakować – jest niepewny i zestresowany.

Klimatyzacja w samolocie często ustawiona jest na konkretne chłodzenie. Możesz przykryć transporter kocem, by chronić pupila przed przeciągiem. Niektórym zwierzakom przeszkadza także ciemność. Jeśli tak ma właśnie Twój pupil, możesz zaopatrzyć się w transporter posiadający duże otwory zamykane na rzepy, które w razie potrzeby można szczelnie zamknąć.

Tuż po lądowaniu

Lądowanie nie oznacza zazwyczaj końca podróży. W zależności od kraju docelowego Twojej podróży musisz odbyć prawdopodobnie jeszcze kontrolę celną. W każdej chwili celnicy mogą poprosić Cię o okazanie książeczki zdrowia oraz paszportu pupila. Bez ważnych dokumentów i szczepień wyjście poza mury lotniska nie będzie możliwe, a niekiedy także i powrót do kraju! Szczegółowych informacji szukaj na stronach internetowych konkretnego lotniska.

Tigeria karma mokra dla kota

Po podróży

Po przekroczeniu progu, czy to domu, czy hotelowego pokoju, kot może być nieco niepewny i chwiejnie się poruszać. Najlepiej pozostaw go w spokoju na jakiś czas, pozwól mu dojść do siebie. Możesz przez jakiś czas stosować spreje Feliway lub esencje kwiatowe Bacha.

Szczęśliwej podróży!

Najczęściej polecane