Kot w samolocie

kot w samolocie

Jeśli chcesz zabrać swojego kota w podróż samolotem, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Lot samolotem jest dla kota jeszcze bardziej stresujący niż podróże innymi środkami transportu. Nieznane mu zapachy, głośne dźwięki i zmiany ciśnienia sprawiają, że nawet najbardziej nieustraszone osobniki poczują się nieswojo. Niestety nie zawsze da się uniknąć lotu ze względu na kota. Jednak z odpowiednim przygotowaniem możesz sprawić, że podróż samolotem będzie dla kota nieco mniej stresująca.

Kot w samolocie: Obowiązujące przepisy

Chcąc zabrać kota w podróż samolotem, warto zawczasu skontaktować się z obsługą linii lotniczych i dowiedzieć się, jakie obowiązują u nich przepisy dotyczące przewozu zwierząt.

Niektóre linie lotnicze zezwalają jedynie na przewóz zwierząt w luku bagażowym, inne natomiast dopuszczają transport zwierząt o określonej wadze w kabinie pasażerskiej. Przepisy różnią się pod względem dozwolonej wagi zwierzęcia i wielkości transporterów, zwróć więc uwagę na to, czy łączna waga kota i transportera nie przekraczają ustalonych standardów.

Najczęściej preferuje się transportery tekstylne, przeznaczone specjalnie do przewozu zwierząt samolotem. Z reguły musisz poinformować obsługę o zamiarze przewiezienia zwierzęcia w momencie rezerwowania biletów – najczęściej w takiej sytuacji pobierana jest dodatkowa opłata.

Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu zwierząt

Wyjeżdżając za granicę, należy przestrzegać odpowiednich przepisów wjazdowych obowiązujących w kraju docelowym. Informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej odpowiedniej ambasady.

W zależności od przepisów prawnych dotyczących przekroczenia granicy konkretnego kraju, zwierzę może potrzebować paszportu oraz książeczki zdrowia z podbitym świadectwem szczepień. W Unii Europejskiej unijny paszport dla zwierząt jest obowiązkowy. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą wszystkich wymaganych dokumentów.

transportery iata dla kota
YT channel 1000x160

Wyposażenie transportera

Aby sprawić, by pobyt kota w samolocie był możliwie komfortowy, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie transportera:

  • Transporter powinien być na tyle duży, aby kot mógł w nim bez przeszkód wstać i obrócić się.
  • Zwłaszcza podczas długiego lotu może zdarzyć się, że będzie chciał załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego wyłóż transporter chłonnymi ściereczkami.
  • Poza tym oznacz go znakiem „żywe zwierzęta”. Dobrym pomysłem jest także wskazanie, gdzie znajduje się jego góra, a gdzie dół.
  • Dołącz do niego wszystkie niezbędne dokumenty kota (Twoje dane kontaktowe, książeczkę zdrowia ze szczepieniami).
  • Jeśli to możliwe, umieść w nim także miski z wodą i karmą.
  • Dla lepszego samopoczucia kota, w transporterze nie może zabraknąć pachnącego jego opiekunem koca i ulubionej zabawki.

Nie kupuj transportera tuż przed podróżą i poćwicz z kotem wchodzenie i wychodzenie z niego. Jeśli kot będzie kojarzył go z czymś pozytywnym, zaoszczędzi mu to nieco stresu w już i tak nerwowej sytuacji w samolocie.

Leki dla kotów w samolocie?

Chcesz ulżyć kotu – to jasne. Odradza się jednak zdecydowanie podawanie kotu przed podróżą samolotem środków uspokajających. Niektóre linie lotnicze nawet wprowadziły oficjalny zakaz.

Powodem tego jest fakt, że takie środki w powietrzu, na dużej wysokości, mają wielokrotnie silniejsze działanie niż na ziemi, a efekty uboczne tego działania są trudne do przewidzenia. Dlatego coraz więcej linii lotniczych dąży do tego, by nie przewozić zwierząt pod wpływem środków uspokajających – ani w luku bagażowym, ani w kabinie.

Poza tym, jeśli zwierzę przewożone jest w luku bagażowym, ewentualne działania niepożądane pozostaną niezauważone.

Jeśli chcesz uspokoić kota, użyj sprejów z feromonami np. firmy Feliway lub sięgnij po całkowicie naturalne środki, np. esencje kwiatowe dr Bacha w postaci homeopatycznej pastylki. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przewozu zwierząt skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaproponuje najlepszą dla danego kota metodę wyciszenia.

Podróż w kabinie

Już same przygotowania do lotu są sytuacją wyjątkową. Pobyt w samolocie oraz wzrastające wraz z wysokością ciśnienie nie dostarczają kotu przyjemnych wrażeń.

Każdy kot reaguje inaczej: Jedne są niespokojne, inne za spokojne, jedne wpadają w panikę, oddychają szybko, a jeszcze inne głośno miauczą.

Jednak niezależnie od tego, co się dzieje, kot musi przez całą podróż pozostać w transporterze, zamkniętym szczelnie według określonych przepisów. Takie ustalenia linii lotniczych mają naturalnie swoje uzasadnienie: Długo trwające poszukiwania zaginionego kota to zdecydowanie niepożądana podczas lotu sytuacja.

Nie zapomnij zapewnić kotu wodę do picia w samolocie

W zależności od długości lotu należy kota napoić i uspokoić. Łyczek wody lub mała ilość pasty dla kota pomogą przy wyrównaniu ciśnienia.

Nie każdy kot jednak będzie chciał w czasie podróży przyjąć płyn, nawet pomimo pragnienia. Nie chowaj więc urazy, gdy kot się od Ciebie odsunie, czy nawet będzie próbował Cię zaatakować – jest bowiem niepewny i zestresowany. Lot samolotem to naprawdę wyjątkowa sytuacja!

Klimatyzacja w samolocie często ustawiona jest na mocne chłodzenie. Możesz więc przykryć transporter kocem, by uchronić pupila przed przeciągiem. Niektórym zwierzakom przeszkadza także ciemność. Jeśli tak jest w przypadku Twojego pupila, możesz zaopatrzyć się w transporter posiadający duże otwory zamykane na rzepy, które w razie potrzeby można otworzyć.

Po lądowaniu

Po przekroczeniu progu, czy to domu, czy hotelowego pokoju, kot może być nieco niepewny i chwiejnie się poruszać. Najlepiej pozostaw go w spokoju na jakiś czas, pozwól mu dojść do siebie. Możesz także zastosować kocie feromony lub esencje kwiatowe Bacha.

Szczęśliwej podróży!

Najczęściej polecane