Żwirek dla kota – 5 najczęściej zadawanych pytań

kot w kuwecie

Koty są z natury niezwykle czystymi stworzeniami, które do higieny swojej toalety przywiązują wielką wagę. Jeśli dany żwirek nie spasuje kotu lub jest zbyt rzadko wymieniany na nowy, pojawiają się często problemy: zwierzę unika na przykład chodzenia do kuwety i załatwia swoje potrzeby w miejscu, które sam uzna za stosowne – czasami tym miejscem może być łóżko opiekuna… W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pięć najczęściej zadawanych pytań związanych z obchodzeniem się ze żwirkiem dla kota.

Jaki rodzaj żwirku jest najlepszy?

Żwirek zbrylający, silikatowy, roślinny czy niezbrylający? Wcale nie jest tak łatwo wybrać odpowiedni rodzaj żwirku spośród wszystkich dostępnych na rynku zoologicznym opcji. Nie tylko względem pożywienia koty okazują się być często wybrednymi stworzeniami, również w kwestii kuwety mają określone preferencje. Wiele kotów na przykład przyzwyczaja się do danego produktu tak bardzo, że na zmianę produktu na inny reaguje posikiwaniem poza kuwetą czy rozrzucaniem żwirku.

Żwirek zbrylający

Żwirek zbrylający formuje grudki, gdy zetknie się z kocim moczem. Dzięki temu z łatwością odseparujesz zużyty żwirek od czystego i usuniesz go za pomocą szufelki czy łopatki do żwirku. Nie musisz wymieniać całego żwirku często, kuweta przez długi czas pozostaje czysta.

Żwirek niezbrylający

Żwirki niezbrylające pochłaniają mocz kota, nie tworząc grudek. Bazują albo na glinkach, albo silikażelu. Żwirki niezbrylające należy wymieniać częściej niż zbrylające, choć przeważnie doskonale absorbują ciecz i maskują przykre zapachy.

Uwaga: W przypadku kociąt lepiej stosować właśnie żwirek niezbrylający. Gdyby kociak postanowił spróbować żwirku, w żołądku mogłyby wytworzyć się zagrażające życiu kotka grudki żwirku zbrylającego.

Szczegółowe zestawienie zalet i wad różnych rodzajów żwirku znajdziesz tutaj.

YT channel 1000x160

Jak często wymieniać żwirek?

Najistotniejsza w korzystaniu ze żwirku jest wiedza, kiedy należy go wymienić. Koty o prawidłowo działającym układzie trawiennym twardy interes załatwiają raz lub dwa razy dziennie, mocz oddają z kolei cztery do pięciu razy w ciągu dnia. Ze żwirku zbrylającego należy przynajmniej raz dziennie usuwać grudki i odchody – inaczej szybko z kuwety dochodzić zaczną nieprzyjemne zapachy.

Wskazówka: Grudki moczu przyklejają się do brzegów i rogów toalety. Zdrapując je szufelką, postępuj ostrożnie. Zbyt gwałtowne próby usunięcia takiej przyklejonej grudki może skończyć się jej rozkruszeniem na małe kawałki, które będzie trudno wydobyć z czystego żwirku.

Uzupełnij kuwetę taką ilością żwirku, jaka musiała zostać usunięta. Warstwa żwirku powinna być na tyle głęboka, żeby kot mógł swobodnie zakopywać swoje odchody. Optymalna wysokość warstwy żwirku wynosi między 7 a 10 cm.

Żwirek zbrylający powinno się wymieniać całkowicie co dwa do czterech tygodni. Przy tej okazji kuwetę można porządnie umyć wodą i środkiem czyszczącym. Żwirek niezbrylający należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu.

Jak często w praktyce będzie się wymieniać żwirek w kociej kuwecie, zależy między innymi od tego, ile kuwet kot ma do dyspozycji. Niektóre koty zadowolą się jedną, jednak inne będą chciały korzystać przynajmniej z dwóch.

W obchodzeniu się ze żwirkiem rolę odgrywają także indywidualne przyzwyczajenia i preferencje kota oraz jego kondycja zdrowotna. Są nawet takie koty, które jednej toalety używają, by oddać mocz, a drugiej, by załatwić „grubszy interes”. Mocz oddawany jest przez kota częściej, dlatego ta kuweta będzie musiała zostać przez opiekuna częściej „obsłużona”. Jeśli kot ma biegunkę lub zapalenie pęcherza, żwirek również trzeba będzie wymieniać częściej.

sprzątanie żwirku dla kota

Jak utylizować żwirek?

Większości rodzajów żwirku nie można utylizować w toalecie – zwłaszcza żwirek zbrylający z powodzeniem i trwale zatka odpływ. Utylizacja żwirku nie jest niezwykła – trzeba wyrzucić zużyty żwirek do kosza na śmieci, do odpadów zmieszanych. Wyjątek stanowią żwirki z włókien roślinnych, które często można wyrzucać do kontenera bio lub spuszczać w toalecie.

Jeśli nie chcesz wrzucać odchodów kota bezpośrednio do pojemnika na śmieci, użyj psich woreczków na odchody. Istnieją worki biodegradowalne, które nie zanieczyszczają środowiska!

Możesz wypróbować również specjalny pojemnik na zużyty żwirek, zamykany tak szczelnie, że żadne bakterie czy zapachy nie wydostają się na zewnątrz.

Co zrobić, kiedy pupil nie chce korzystać z kuwety?

Twój kot załatwia potrzeby wszędzie, tylko nie w kuwecie? Brudzenie może mieć wiele przyczyn. Czasami stoją za nimi problemy zdrowotne lub stres, czasami fakt, że źle obchodzimy się ze żwirkiem i kuwetą.

Żwirki zapachowe, nawet te o zapachu pudru dziecięcego, mogą odrzucać kota. Jeśli Twój kot odmawia używania żwirku zapachowego, wypróbuj żwirki o neutralnym zapachu.

Koty o wrażliwych opuszkach łapek nie przepadają często za żwirkami silikatowymi, ponieważ ich ziarna są zwykle dość kanciaste. Poza tym żwirki silikatowe szeleszczą podczas zakopywania, dlatego o cichym miejscu dla wymagającego kota nie może być mowy. Dodatkowe odgłosy mogą odstraszyć niektóre koty od korzystania z kuwety.

Co zrobić, kiedy kot roznosi żwirek po całym domu?

Niezbyt miłe, ale niestety zdarza się to dość często – koty roznoszą żwirek z kuwety po całym mieszkaniu. Niektóre rodzaje żwirku zawieszają się na łapkach i sierści kota, najczęściej te lekkie, z włókien roślinnych. Problemu pozbędziesz się jednak łatwo dzięki specjalnym matom zatrzymującym żwirek. Dostępne są w różnych rozmiarach i wzorach. Oszczędzą Ci sporo odkurzania! Po zabrudzeniu wystarczy je wytrzepać ze żwirku.

Najczęściej polecane